Strona główna » Atrakcje Amalfi-dlaczego warto odwiedzić Amalfi?

Atrakcje Amalfi-dlaczego warto odwiedzić Amalfi?

Amalfi

by admin
Atrakcje Amalfi

Dlaczego Warto Odwiedzić Amalfi? Atrakcje Amalfi 2023

wybrzeże amalfi Amalfi to miasteczko w południowych Włoszech, położone nad Morzem Tyrreńskim.

Znajduje się w regionie Kampania i jest częścią tzw. Costa d’Amalfi – malowniczej linii brzegowej o długości około 50 km, która zachwyca turystów ze względu na swoje piękne krajobrazy, urokliwe miasteczka i kulturowe skarby.

Amalfi jest jednym z najpiękniejszych miast na tym obszarze, z piękną architekturą, pyszną kuchnią i wspaniałymi plażami. W tym artykule przedstawiamy 10 najlepszych atrakcji, które warto zobaczyć podczas pobytu w Amalfi.

Katedra św. Andrzeja

wybrzeżu amalfiKatedra św. Andrzeja jest jednym z najważniejszych zabytków Amalfi. Została zbudowana w XI wieku i jest jednym z najlepiej zachowanych przykładów architektury romańskiej w południowych Włoszech.

Katedra jest szczególnie znana z powodu swojej imponującej fasady, na której znajduje się mozaika przedstawiająca św. Andrzeja.

Wewnątrz katedry znajduje się wiele cennych dzieł sztuki, w tym freski i rzeźby.

Katedra św. Andrzeja jest także ważnym miejscem kultu religijnego dla mieszkańców Amalfi oraz pielgrzymów z całego świata.

Co roku w dniu św. Andrzeja, 30 listopada, odbywają się tu uroczystości ku czci patrona katedry, które przyciągają tysiące wiernych i turystów.

wybrzeże amalfitańskieWarto również zwrócić uwagę na katedralny dzwon, który w XIV wieku uznawany był za jeden z największych i najgłośniejszych w całych Włoszech.

Muzeum Papieru

Amalfi słynie z produkcji papieru, który jest wytwarzany tu od wieków. Muzeum Papieru to wspaniałe miejsce, które prezentuje historię produkcji papieru na tym obszarze.

W muzeum można zobaczyć wiele ciekawych eksponatów, w tym narzędzia i maszyny używane do produkcji papieru, a także różne rodzaje papieru, które były produkowane w Amalfi przez wieki.

wschodniej części wybrzeża amalfi W Muzeum w Amalfi, poza eksponatami związanymi z produkcją papieru, znajduje się również wiele innych ciekawych przedmiotów związanych z historią miasta.

Wśród nich warto zwrócić uwagę na stare mapy, dokumenty i rękopisy, które zostały wykonane na papierze wyprodukowanym właśnie w Amalfi.

Dodatkowo, w muzeum odbywają się także warsztaty, podczas których można samodzielnie wykonać własny papier przy użyciu tradycyjnych metod stosowanych w Amalfi od setek lat.

Szmaragdowa Grota

wybrzeżu amalfitańskimSzmaragdowa Grota to jedna z najpiękniejszych jaskiń na Costa d’Amalfi. Znajduje się niedaleko miasteczka Conca dei Marini i jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc w całej okolicy.

Grota jest znana ze swojego pięknego błękitnego koloru wody, który w połączeniu z odcieniami zieleni tworzy niezwykle malowniczy krajobraz.

Szmaragdowa Grota jest popularnym celem wycieczek turystycznych, a jej piękno przyciąga tysiące odwiedzających każdego roku. Zwiedzanie jaskini odbywa się łodzią, co pozwala na podziwianie pięknych krajobrazów z różnych perspektyw.

Warto zwrócić uwagę na to, że jaskinia jest chroniona przez władze lokalne, które starają się zachować jej naturalne piękno i ekosystem. W związku z tym, w trakcie wizyty należy przestrzegać zasad ochrony środowiska i nie niszczyć roślinności ani fauny wokół jaskini.

Villa Rufolo

zwiedzania wybrzeża amalfiVilla Rufolo to piękna rezydencja, która znajduje się w centrum miasta Ravello, nieopodal Amalfi. Została zbudowana w XIII wieku i jest jednym z najlepiej zachowanych przykładów architektury średniowiecznej w południowych Włoszech.

Villa Rufolo słynie ze swoich wspaniałych ogrodów, które są pełne pięknych roślin i fontann.

Villa Rufolo jest również znanym miejscem ze względu na swoje związki z historią kultury i sztuki. Rezydencja była dawniej własnością rodu Rufolo, którzy byli jednymi z najważniejszych i najbogatszych rodzin w Ravello.centrum miasteczka

W latach 20. XX wieku Villa Rufolo była często odwiedzana przez artystów i intelektualistów, w tym przez tak znane postaci jak D.H. Lawrence, Greta Garbo czy Winston Churchill.

W latach 50. i 60. XX wieku w Villa Rufolo organizowane były koncerty, w których brali udział tacy artyści jak Leonard Bernstein czy Igor Strawinski.

Obecnie Villa Rufolo jest popularnym miejscem organizacji różnych wydarzeń kulturalnych, takich jak festiwale muzyczne czy wystawy sztuki.

Valle delle Ferrerie

tanie linie lotniczeValle delle Ferrerie to piękna dolina, która znajduje się niedaleko miasta Scala, w pobliżu Amalfi. Jest to wspaniałe miejsce dla miłośników turystyki pieszej i przyrody.

Dolina jest wypełniona bujną roślinnością, pięknymi wodospadami i potokami. Jest to również idealne miejsce dla osób szukających spokoju i ucieczki od zgiełku miasta.

Valle delle Ferrerie to również cenne historycznie miejsce. W dolinie znajdują się ruiny starych młynów wodnych, które były wykorzystywane do produkcji mąki w czasach, gdy dolina była zamieszkana.

valle delle ferriereZnaleziska archeologiczne wykazują, że już w starożytności w dolinie działały młyny, a ich pozostałości można zobaczyć do dziś.

W dolinie znajdują się również pozostałości dawnego systemu irygacyjnego, który był wykorzystywany do nawadniania okolicznych pól i ogrodów.

Wizyta w Valle delle Ferrerie to zatem nie tylko wspaniała przygoda z przyrodą, ale również fascynująca lekcja historii.

Torre dello Ziro

vietri sul mareTorre dello Ziro to zabytkowa wieża, która znajduje się na zboczu góry, w pobliżu Amalfi. Wieża została zbudowana w XIII wieku i stanowiła część systemu obrony miasta.

Dziś wieża jest otwarta dla turystów i stanowi świetne miejsce, z którego można podziwiać piękne krajobrazy wokół Amalfi.

W wieży znajduje się muzeum, które prezentuje historię systemu obrony wybrzeża i roli wież obronnych w tym systemie.

W muzeum można zobaczyć oryginalne narzędzia i broń, które były używane przez strażników wież w czasach, gdy pełnili swoją służbę.

całym wybrzeżu amalfiWieża jest również popularnym miejscem dla miłośników wspinaczki, którzy przybywają tutaj, aby spróbować swoich sił na wspinaczkowej ścianie na zewnątrz wieży.

Wyspy Syrenie

Wyspy Syrenie to archipelag składający się z trzech małych wysp, które znajdują się u wybrzeży Amalfi. Wyspy są znane z powodu swojego piękna i unikalnej fauny i flory.

Są to idealne miejsca dla osób, które szukają spokoju i ucieczki od zgiełku miasta. Wyspy Syrenie są również popularnym miejscem do nurkowania i pływania.

duomo di amalfiDodatkowo, według starożytnej mitologii greckiej, wyspy Syrenie były zamieszkane przez piękne syreny, które śpiewem kuszą marynarzy i wprowadzają ich w pokuszenie.

Wyspy te są często kojarzone z legendami i mitami, co dodaje im jeszcze większego uroku i tajemniczości.

Ścieżka Bogów

Ścieżka Bogów to malownicza trasa turystyczna, która zaczyna się w miejscowości Agerola, w pobliżu Amalfi.

listę światowego dziedzictwa unescoTrasa jest jednym z najpiękniejszych szlaków turystycznych we Włoszech i oferuje piękne widoki na Morze Tyrreńskie oraz pobliskie miasteczka. Ścieżka ma długość około 7,5 km i jest łatwa do przejścia, co czyni ją idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi.

Dodatkowo, Ścieżka Bogów nazywana jest także Sentiero degli Dei w języku włoskim, co dosłownie oznacza “ścieżka bogów”.

To właśnie stąd wzięła się jej nazwa – według legend, to tutaj bogowie zeszli na Ziemię, by cieszyć się pięknem okolicznych krajobrazów.

Amalfijskie winiarnie

wybrzeże amalfiAmalfijskie winiarnie to wspaniałe miejsca, w których można spróbować lokalnych win, które są produkowane na tym obszarze od wieków.

Wino z Amalfi jest słynne na całym świecie i jest uważane za jedno z najlepszych win produkowanych we Włoszech.

W winiarniach można spróbować różnych rodzajów wina i nauczyć się o procesie produkcji.

wybrzeżu amalfi

Niektóre z winiarni oferują także wycieczki po plantacjach winorośli oraz warsztaty, na których można nauczyć się, jak degustować wina oraz dobierać je do potraw.

Warto odwiedzić te winiarnie, aby poznać kulturę i tradycje winiarskie regionu Amalfi, a także spróbować niezapomnianych smaków lokalnych win.

Plaże w Amalfi

Amalfi słynie z pięknych plaż, które są idealne dla osób, które szukają ucieczki od zgiełku miasta i chcą odpocząć na pięknej plaży.

wybrzeże amalfitańskiePlaże w Amalfi są zwykle małe i kamieniste, ale są bardzo czyste i oferują wspaniałe widoki na Morze Tyrreńskie. Najpiękniejsze plaże to Spiaggia di Atrani i Spiaggia Grande.

Inne popularne plaże w Amalfi to Fornillo Beach i Marina Grande Beach. Fornillo Beach jest małą, malowniczą plażą, która znajduje się w pięknej zatoce między Positaną a Praiano.

Plaża jest łatwo dostępna i oferuje spokojną atmosferę, idealną do relaksu.

Marina Grande Beach to jedna z większych plaż w Amalfi, z piaszczystym brzegiem i kolorowymi łodziami rybackimi. Plaża jest idealna dla rodzin z dziećmi, ponieważ oferuje wiele udogodnień, w tym wypożyczalnię łodzi i parasoli.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00