Strona główna » Egipt – co zobaczyć? Kiedy warto się wybrać?

Egipt – co zobaczyć? Kiedy warto się wybrać?

Egipt

by admin
Egipt

Już teraz planujesz wakacyjny wypad? Wiele osób wręcz nie może doczekać się sezonu urlopowego. Chcesz w tym roku zobaczyć coś nowego? Może zatem warto wybrać się do Egiptu?

To od lat bardzo popularny kierunek turystyczny. M.in. ze względu na bardzo ciekawe miejsca, których nie brakuje na terenie tego afrykańskiego państwa.

Co szczególnie warto zobaczyć w czasie wizyty w Egipcie? Kiedy tam jechać pod kątem odpowiednich warunków atmosferycznych?

Muzeum Egipskie

 

siedmiu cudów świata starożytnegoTurystów, którzy wybierają się na wczasy do Egiptu, można podzielić na dwie grupy. Jedni chcą przede wszystkim odpocząć.

Np. na plażach znajdujących się nieopodal Morza Czerwonego lub Morza Śródziemnego. Inni decydują się na to afrykańskie państwo z powodów historycznych.

Nie da się ukryć, że Egipt to kraj mogący pochwalić się wieloma zabytkami, konstrukcjami, czy zapierającymi dech w piersiach miejscami… Jednym z nich jest znajdujące się w Kairze (stolicy) Muzeum Egipskie. Zostało ono założone w 1835 roku.

Można tam zobaczyć setki tysięcy przedmiotów, które pochodzące z rozmaitych okresów w dziejach historii. Nie brakuje tego, co oczywiście najbardziej wiąże się z Egiptem. Chodzi m.in. o papirusy, sarkofagi, rzeźby, czy nawet mumie.

stolica egiptuCo ciekawe, na terenie Muzeum Egipskiego znajduje się kilka tysięcy artefaktów znalezionych… w grobowcu słynnego Tutenchamona. Szczególnym uznaniem cieszy się natomiast złota maska faraona.

W Muzeum Egipskim można też zobaczyć rozmaite posągi. M.in. chodzi o statuę królowej Hatszepsut. Odpowiednio uhonorowani zostali również słynni egiptolodzy.

 

Piramidy w Gizie

 

muzeum egipskieNiedaleko od Kairu znajduje się Giza (zaledwie kilka minut jazdy np. taksówką). Jeśli zamierzasz w najbliższym czasie odwiedzić stolicę Egiptu, to nie możesz również zapominać o tym mieście.

Giza jest usytuowana na zachodnim brzegu Nilu (naprzeciwko Kairu). Warto się tam wybrać, by zobaczyć na własne oczy m.in. słynne piramidy.

Do tej pory widziałeś te konstrukcje jedynie w książkach lub na filmach? Masz okazję to zmienić. Największym zainteresowaniem cieszy się bez wątpienia Wielka Piramida Cheopsa. Już w czasach starożytności została ona uznana za jeden z Siedmiu Cudów Świata.

świątynia grobowa królowej hatszepsutNieopodal znajdują się dwie inne, lecz równie efektowne piramidy (Chefrena i Mykerinosa).

To miejsce jest co roku odwiedzane przez turystów z całego świata. A to jeszcze nie koniec atrakcji. Obok stoi też posąg Wielkiego Sfinksa.

Ta rzeźba ma około 72 m długości i 20 m wysokości. Prezentuje się naprawdę bardzo dostojnie i okazale.

Według historyków posąg powstał już w 2550 r. p.n.e. na polecenie faraona Chefrena.

 

Oaza Fajum

 

świątynia luksorskaTo miejsce na północy Egiptu przyciąga turystów niczym dobrze działający magnes. Kto był w okolicy raz, najprawdopodobniej jeszcze wróci… Oaza Fajum jest zdecydowanie największą na terenie tego afrykańskiego kraju.

morzem czerwonymNa pierwszy rzut oka to miejsce przypomina gigantycznych rozmiarów ogród.

Jest otoczone przez wzgórza i tereny pustynne. Warto wspomnieć także o niezwykle klimatycznym jeziorze Karun. Ten naturalny zbiornik wodny ma powierzchnię wynoszącą ponad 200 km².

Ciekawostką jest to, że gabaryty jeziora Karun regularnie zmniejszają się ze względu na występujące zjawiska przyrodnicze.

słynne miasto wypoczynkowe nie tylko pięknie się prezentuje. To prawdziwy raj dla osób, które lubią podziwiać unikatowe widoki. Coś dla siebie znajdą także fani historii.

Warto zaznaczyć, że znajduje się tutaj m.in. wiele posągów, które strzegą ruin świątyni boga Sobka.

W mitologii był to m.in. patron jezior i wód. Charakteryzowano go zaś jako człowieka z głową… krokodyla.

 

Dolina Królów

 

grobowiec faraona setiZnajduje się ona w Tebach Zachodnich (lewy brzegu Nilu). Dolina Królów jest miejscem unikatowym. To swego rodzaju cmentarzysko, gdzie pochowano wielu władców Egiptu (w czasach od XVIII aż do XX dynastii).

Jako pierwszy w Dolinie Królów chciał spocząć Totmes I. To on postanowił o budowie swojego prywatnego grobowca na terenie Teb Zachodnich. Ostatnim władcą, który zdecydował się na ten krok, był zaś sam Ramzes XI.

czasów starożytnychGrobowce są wykute w skałach. Na obszarze Doliny Królów znajduje się ich nawet kilkadziesiąt.

Turyści mogą podziwiać także efektowne malowidła ścienne. Ciekawostką jest fakt, że to właśnie tutaj wydobyto… maskę faraona Tutenchamona, która obecnie znajduje się w Muzeum Egipskim w Kairze.

 

Świątynie w Karnaku

 

świątynia luksorskaW południowej części Egiptu znajduje się Luksor. To kolejne warte odwiedzenia miejsce.

Nieopodal są bowiem zlokalizowane m.in. świątynie w Karnaku.

Cały kompleks został poświęcony trzem różnym bóstwom. W centrum jest miejsce kultu Amona.

Wokół znajdują się świątynie, które mają oddawać hołd bóstwom Montu i Mut. Kompleks jest połączony pięknymi i jednocześnie długimi alejkami.

świątynia hatszepsutHistorycy twierdzą, że świątynie w Karnaku były budowane ponad… 1500 lat. Turyści mogą podziwiać w okolicy także m.in. posągi Ramzesa II.

 

Pogoda w Egipcie – co wziąć pod uwagę przed wyborem ostatecznego terminu?

 

aleja sfinksówAnalizując m.in. średnie temperatury z poprzednich lat, można dojść do wniosku, że warto wybrać się do Egiptu poza sezonem urlopowym. Dlaczego? W tym okresie słońca na pewno nie brakuje.

Być może jest go nawet za dużo. Warto zaznaczyć, że w czerwcu, lipcu oraz sierpniu średnie temperatury wynoszą bowiem ponad 34°C. Taka pogoda nie każdemu musi zaś odpowiadać.

Nic dziwnego, że sporo Polaków wybiera się do Egiptu, kiedy u nas jest kalendarzowa jesień albo zima. Np. w styczniu i grudniu średnie temperatury kształtują się na poziomie 19°C.

Jest ciepło i przyjemnie, ale nie gorąco. Wypad poza sezonem to także inne plusy. Możesz uniknąć tłumów, a ceny oferowane przez biura turystyczne są naprawdę bardzo atrakcyjne.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00