Strona główna » Albania – Wszystko co warto wiedzieć przed podróżą

Albania – Wszystko co warto wiedzieć przed podróżą

Albania

by admin
Albania

Położenie Albani

Albania to kraj położony na Półwyspie Bałkańskim w Europie Południowo-Wschodniej. Graniczy z Czarnogórą na północnym zachodzie, Kosowem na północnym wschodzie, Macedonią na wschodzie i Grecją na południu i południowym wschodzie. Jej stolicą jest Tirana.

Klimat i pogoda w Albani

biuro podróżyAlbania ma klimat śródziemnomorski, z łagodnymi do ciepłych zimami i gorącymi, suchymi latami.

Kraj jest uważany za jeden z najbardziej górzystych krajów w Europie, a ponad 70% jego terytorium pokrywają góry. Latem jest bardzo mało opadów. Średnia temperatura zimą to -2C-5C, a latem 25C-40C

Albania – fauna i flora

Albania ma niezwykłą różnorodność siedlisk, od przybrzeżnych równin na zachodzie po surowe góry na wschodzie.

owoce morzaTa różnorodność znajduje odzwierciedlenie w różnorodności flory i fauny. Charakteryzuje się szeroką gamą krajobrazów i zróżnicowanym klimatem.

Kraj można określić jako górzysty, ale ma też piękne plaże i długą linię brzegową.

Alpy albańskie należą do najbardziej spektakularnych gór w Europie, z wysokimi szczytami i głębokimi dolinami pokrytymi przez cały rok śniegiem. Albania jest domem dla wielu rzadkich roślin i zwierząt.

Kraj ma bogatą bioróżnorodność, z ponad 3000 gatunków roślin naczyniowych i ponad 190 gatunkami ssaków.

Jest to również jeden z najważniejszych obszarów ptactwa na świecie, charakteryzujący się wyjątkowo dużą różnorodnością gatunków jak na swoją wielkość.

Ludność Albani – Charakterystyka

piaszczyste plażeAlbanie zamieszkuje ją 3,2 mln osób, co czyni ją jednym z najgęściej zaludnionych krajów w Europie. Szacuje się, że ponad 80% Albańczyków to muzułmanie, podczas gdy chrześcijanie stanowią około 17%.

Większość Albańczyków mieszka na obszarach wiejskich i ma niski standard życia. Średnia wieku w Albanii to 41 lat.

Od czasu uzyskania niepodległości w 1912 r. Albania przeszła wiele wojen i wydarzeń politycznych, które pozostawiły jej ludność zubożałą i niewykształconą.

wschodniej europiePrzyczyniło się to do niskiego wskaźnika urodzeń i wysokiej śmiertelności w dzisiejszej Albanii. Albańczycy to pracowici ludzie, którzy mają silną etykę pracy.

Nie lubią być leniwi ani marnować czasu na nicnierobienie i zwykle starają się jak najlepiej wykorzystać każdy dzień ciężko pracując.

Albańczycy są znani z gościnności i miłości do rodziny. Mają też świetne poczucie humoru! Wszyscy są przyjaźni i pomocni, więc nie wahaj się zadawać im wszelkich pytań dotyczących ich kraju.

To idealne miejsce, jeśli szukasz ciszy i spokoju. Będziesz mógł odpocząć na plaży lub zwiedzać góry.

Albania obyczaje

walutą albaniiAlbania to konserwatywny kraj o tradycyjnych wartościach i obyczajach. Albańczycy są dumni ze swojego dziedzictwa i kultury, ale potrafią też być bardzo przesądni.

Na przykład wielu Albańczyków uważa, że jeśli naśmiewasz się z kogoś, kto jest chory lub miał wypadek, to ty też zachorujesz (np. gdy ktoś rozbije lustro).

Inny przesąd jest taki, że jeśli dotkniesz osoby, która została właśnie ukąszona przez pszczołę lub osę, również zostaniesz użądlony.

W różnych częściach Albanii istnieją różne zwyczaje i tradycje. Najczęstsze z nich są wymienione poniżej:

  • Powitanie z uściskiem dłoni to najbardziej tradycyjny sposób na powitanie kogoś w Albanii.
  • W Albanii uważa się za niegrzeczne wskazywanie kogoś palcem
  • Uważa się za niegrzeczne odmowę, gdy ktoś oferuje ci jedzenie lub picie — nawet jeśli oferuje coś, czego nie lubisz lub czego nie możesz zjeść z powodu ograniczeń żywieniowych lub alergii. Powinieneś akceptować wszystko, co jest oferowane, z uśmiechem na twarzy i upewnij się, że nie wyglądasz niegrzecznie, odmawiając wiele razy z rzędu.
  • Jeśli wybierasz się do albańskiej restauracji lub kawiarni, najlepiej nosić długie spodnie, ponieważ szorty nie są uważane za odpowiedni strój ani dla mężczyzn, ani dla kobiet w Albanii.

Albania kuchnia

piaszczystych plażKuchnia Albanii to mieszanka kuchni śródziemnomorskiej i bałkańskiej, z przewagą tych ostatnich.

Kuchnia albańska jest uważana za jedną z najzdrowszych w Europie ze względu na użycie oliwy z oliwek, świeżych warzyw i ziół.

Dużą popularnością cieszą się również dania mięsne, zwłaszcza jagnięcina, którą zwykle przyrządza się na różne sposoby, w tym pieczone lub grillowane.

Albańskie restauracje często oferują lokalne potrawy, takie jak fërgesë (suszona papryka) i luk-luk (małe smażone kulki z ciasta zanurzone w miodzie).

Albańczycy są również znani ze swoich serów, takich jak myzithra (podobny do ricotta), sirene (podobny do mozzarelli) i qel-kapi (twardy żółty ser z mleka owczego). Ayran to napój jogurtowy podobny do kefiru.

Albania krótka historia

międzynarodowe prawo jazdyWspółczesne terytorium Albanii było zamieszkiwane przez tysiąclecia przez różne starożytne ludy anatolijskie, aż do 167r. p.n.e. stało się częścią Cesarstwa Rzymskiego.

W średniowieczu od 1478 do 1912 znajdowała się pod panowaniem osmańskim, a od 1912 jest niepodległym krajem.

Albania ma wybrzeże nad Morzem Adriatyckim, klimat śródziemnomorski i tereny mocno poprzecinane górami i dolinami.

albania stałaNiziny przybrzeżne są domem dla wyżyn, które tworzą dużą część wnętrza, podczas gdy pagórkowaty teren stanowi znaczną część pozostałej części kraju.

Linia brzegowa Albanii obejmuje około 290 km , z ponad 1000 wysp, które leżą u jej brzegów.

Turystyczne atrakcje Albania

 Albania oferuje wiele atrakcji dla turystów, którzy chcą poznać ten piękny kraj. Niektóre z nich:

Berat

Berat to fascynujące miasto położone na wysokości 550 metrów nad poziomem morza w górach środkowej Albanii. Został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ponieważ oferuje unikalne przykłady tradycyjnej architektury albańskiej sprzed ponad 2000 lat, które zachowały się do dziś dzięki izolacji od innych miast i miasteczek.
Stara dzielnica została również uznana za zabytek narodowy w 1979 roku i została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2014 roku jako „wybitny przykład” XVIII-wiecznego miasta osmańskiego o charakterze architektonicznym, który można znaleźć tylko tutaj w Europie.

Piramida w Tiranie

Piramida w Tiranie to nowoczesny zabytek architektoniczny, który można znaleźć w centrum stolicy. Został zbudowany w 1988 roku, w czasach komunizmu i jest jedną z największych piramid w Europie. Znany jest również jako Plac Skanderbega i jest otoczony kilkoma ważnymi budynkami, takimi jak Teatr Narodowy, Albańska Akademia Nauk i Sztuki, Narodowy Bank Albanii i inne.

Riwiera Albańska

Riwiera Albańska znajduje się nad Morzem Adriatyckim w południowej Albanii. Składa się z trzech głównych miast: Durres, Sarandy i Parku Narodowego Butrint, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1992 roku.
Obszar ten oferuje turystom wiele rzeczy do zrobienia, w tym szlaki turystyczne, wodospady i plaże, które są idealne do wypoczynku lub zajęć rekreacyjnych, takich jak snorkeling lub nurkowanie.

Miasto Kruja

Miasto Kruja zostało zbudowane między IX a XIII wiekiem przez Rzymian, którzy nazwali je Castrum Truculentum. Jest to jedno z najbardziej historycznych miejsc w Albanii, wymieniane w starożytnych kronikach jako jedno z najważniejszych miast Albanii.
Było to średniowieczne miasto-twierdza zamieszkane przez prawosławnych chrześcijan, a później stało się ważną placówką osmańską. Kruja odegrała ważną rolę zarówno podczas I, jak i II wojny światowej, kiedy była wykorzystywana jako strategiczna lokalizacja przez obie strony w walce o kontrolę nad Albanią.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00