Strona główna » Turyn – atrakcje, zwiedzanie i zabytki stolicy Piemontu

Turyn – atrakcje, zwiedzanie i zabytki stolicy Piemontu

Turyn

by admin
Turyn - atrakcje, zwiedzanie i zabytki stolicy Piemontu

Turyn to jedno z piękniejszych miast, które można znaleźć na terenie Włoch.Jeżeli ktoś wybiera się do słonecznej Italii, to koniecznie musi pomyśleć o tym, aby odwiedzić to miasteczko.

Patronem tego miasta jest św. Jan Chrzciciel. Nie można takę zapomnieć o tym, że jest to stolica prowincji Piemont. Na wyciągnięcie ręki znajdują się Alpy Zachodnie.

via romaJuż ten opis to znak, że jest się w wyjątkowo urokliwym regionie, gdzie na nudę nie będzie można narzekać. Jakie atrakcje czekają tutaj na wszystkich turystów?

Turyn – atrakcje, zwiedzanie i zabytki stolicy Piemontu

Dlaczego warto tu przyjechać? Chociażby ze względów historycznych. Bowiem to właśnie tutaj znajdowała się pierwsza, włoska stolica.

Jak więc widać, to miasto ma ogromne znaczenie dla każdego mieszkańca. Z Turynu stolica nie została przeniesiona bezpośrednio do Rzymu. Wcześniej stolicą była także Florencja.

Ciekawe czy ktoś był świadom tych faktów? Najpierw jednak warto przyjrzeć się Turynowi, który do dnia dzisiejszego ma do zaoferowania turystom wiele atrakcji.

Jak dojechać do Turynu?

piazza carlo felice Z Polski do Turynu można dostać się na różne sposoby.

Można skorzystać z bezpośrednich połączeń z Polski z Turynem. Jednak nie ma ich tak dużo, więc może się okazać, że w wybranym terminie nie ma żadnego dobrego połączenia.

Można jednak skorzystać z połączeń z Polski z Mediolanem. Stamtąd kursują super szybkie pociągi, które Mediolan łączy bezpośrednio z Turynem.

Z samej Polski do Turynu jest zaledwie dwie godziny samolotem. Co ciekawe, bilety są naprawdę tanie i może okazać się, że w niskiej cenie można przeżyć fantastyczną przygodę.

centrum miastaDo Turynu można również dojechać samochodem.

Wszystko uzależnione jest od tego, gdzie znajduje się start, ale z samej Warszawy do punktu docelowego można dojechać w jedyne siedemnaście godzin.

Osoby jadące samochodem muszą jednak pamiętać o opłatach, które są należne w przypadku poruszania się po włoskich autostradach.

Nie wszystkie drogi we Włoszech są płatne, ale zdarzają się one na trasie do Turynu.

Do tego urokliwego miasteczka można także dojechać autobusem lub pociągiem.

porta nuovaSą to jednak najmniej atrakcyjne opcje, ponieważ nie dość, że są drogie, to nie można liczyć na właściwy komfort podróży.

Sam bilet na autobus może kosztować nawet 500 zł. Do tego całą podróż trwać będzie ponad dobę.

Warto więc sprawdzić inne możliwości dotarcia do miejsca docelowego.

Za samolot do Turynu można zapłacić w sezonie ok. 60 do 100 zł. To dopiero będzie okazja cenowa.

Turyn – co zobaczyć?

di supergaBędąc w mieście, nie raz i nie dwa będzie można usłyszeć nazwę Torino. Tak właśnie to miasto nazywają mieszkańcy.

W przeszłości miasto to było siedzibą dynastii sabaudzkiej. Warto przyjechać do tego miasta, jeżeli ktoś chciałby zobaczyć prawdziwe piękno włoskiej ziemi.

W tym mieście swoją siedzibę ma klub piłkarski Juventus Turyn, więc będzie to nie lada gratka.

Po drodze czekają jednak liczne muzea, pałace i inne zabytki, które będą w stanie zadowolić nawet najbardziej wymagających turystów.

Piazza San Carlo

basilica di supergaJeżeli rozpocząć zwiedzanie, to od głównego placu, który znajduje się w Turynie.

To właśnie tutaj spotkać można w największych ilościach turystów, którzy rozchodzą się po kolejnych atrakcjach zlokalizowanych w różnych punktach miasta.

Mieszkańcy mówią na to miejsce Salon Turynu. Chodzi bowiem o to, że dookoła znaleźć można liczna kawiarenki, gdzie z chęcią przysiadają na kawę, aby móc odpocząć.

Na samym środku stoi pomnik Emanuela Filiberta, który z dumą siedzi na koniu, wyciągając swój miecz z pochwy. Z tego placu można dojść na Piazza Castello.

Obydwa miejsca łączy ze sobą główna ulica miasta Via Roma.Zanim jednak ktokolwiek odejdzie z tego miejsca, musi poznać budynki stojące dookoła placu, ponieważ znaleźć tam można kilka architektonicznych perełek.

Museo Egizio

accademia delleCzyli tutejsze Muzeum Egipskie. Jak więc widać, będąc we Włoszech można poczuć fantastyczny, egipski klimat.

Tym bardziej trzeba tu zajrzeć, ponieważ tutaj właśnie znajduje się druga co do wielkości wystawa, która poświęcona jest właśnie tej tematyce.

Zabytki, które można tutaj podziwiać, gromadzone są od 1630 roku. Wtedy do tej placówki przybył Ołtarz Izydy.

Co jednak ciekawe, na to, aby zobaczyć ten i wiele innych wspaniałych zabytków, trzeba było czekać aż do 1824 roku.

Wtedy to nastąpiło oficjalne otwarcie tego miejsca. Pobyt w tym muzeum to nie lada gratka dla wszystkich osób, które kochają historie związane ze starożytnym Egiptem. Muzeum można znaleźć w centrum Turynu.

Porta Palatina i Porta Palazzo

galerię handlowąWłaściwie to ciężko powiedzieć czy zwiedzanie rozpocząć od San Carlo, czy też od Porta Palatina.

Chodzi bowiem o to, że to drugie miejsce symboliczna brama Palatynu, która w dawnych czasach miała ogromne znaczenie dla całego miasta.

Brama zapewniała dostęp przez mury miejskie Julii Augusta Taurinorum (tak kiedyś nazywało się miasto) od strony północnej.

W ten sposób uznawana była ona za główną bramę starego miasta.

Takich zabytków, które zachowało się w tak dobrym stanie, nie ma już wiele.

Brama Palatina należy więc do miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć, aby móc podziwiać wspaniałość tej architektury.

narodowe muzeum motoryzacji Porta Palazzo to kolejny punkt.

Szczególnie, jeżeli ktoś chciałby faktycznie przyjrzeć się temu, jak wygląda życie tutejszych mieszkańców. Jest to bowiem targowisko, gdzie można znaleźć “mydło i powidło”.

Chodzi bowiem, że sprzedawane są tu produkty spożywcze, chemia, kosmetyki, ale także odzież, obuwie i wiele innych.

Wielu turystów śmiało mówi, że warto pojawić się tutaj na zakupach, ponieważ można znaleźć wiele okazji cenowych, których nie będzie w żadnym innym włoskim targowisku.

Palazzo Carignano

całun turyński Skoro już mowa o zabytkach, to nie można zapomnieć o tym, które znajdują się na liście światowego Dziedzictwa UNESCO.

Palazzo Carignano został zbudowany w 1679 roku. Już zewnętrzne zdobienia dają przedsmak tego, co można znaleźć w środku.

Liczne zdobienia i stiuki, a do tego sale imponujących rozmiarów. Dzisiaj można znaleźć tam Narodowe Muzeum Zjednoczenia Włoch. W tym miejscu można podziwiać wiele zabytków, które są ważne dla włoskiej historii.

Chiesa di San Lorenzo i Palazzo Reale & Gardini Reali – Polo Reale

porta susaChiesadi San Lorenzo to kościół w Turynie p.w. św. Wawrzyńca. Znaleźć go można na Piazza Castello, tuż przed Piazzetta Reale.

Jest to imponująca budowla, która liczy sobie już setki lat. Została ona zbudowana z solidnych materiałów, czego dowodem jest to, że podczas II wojny światowej i bombardowania, kościół w ogóle nie ucierpiał.

W 1846 roku Antonio DePuy zbudował przed samym kościołem Oratorium Matki Boskiej Bolesnej.Został odrestaurowany z okazji dwóch publicznych pokazów Świętego Całunu.

Ostatnie takie prace wykonano w 2000 roku.

Palazzo Reale & Gardini Reali znajdują się w bardzo bliskiej odległości, dlatego warto od razu odwiedzić piękne ogrody królewskie. Za stworzenie tego miejsca w dużej mierze odpowiada architekt André Le Nôtr. Ogrody podzielone są na kilka części. W dolnej można odnaleźć Pomnik Karabinierów, który uważany jest za konstrukcje narodową.

Katedra w Turynie

muzeum samochodówNajważniejszy kościół katolicki w tym mieście. To właśnie tutaj, w bocznej nawie przechowywany jest Całun Turyński.

Katedra Metropolitalna Św. Jana Chrzciciela (Duomo di San Giovanni Battista) budowana była przez całe siedem lat (1491-1498).

W późniejszym czasie do całości została dobudowana kaplica. Chodziło bowiem o to, aby stworzyć specjalne miejsce, gdzie Całun Turyński będzie można przechowywać.

Warto więc tym bardziej wejść do tego miejsca. W środku nikomu uwagi nie ujdzie wspaniała architektura.

Mole Antonelliana (Museo Nazionale del Cinema)

eleganckie sklepyCoś dla miłośników kina. Oto muzeum, które związane jest z historią kinematografii turyńskiej.

Placówka istnieje od 1958 roku (jest to więc stosunkowo nowe miejsce, jeżeli weźmie się pod uwagę inne muzea na terenie miasta).

Od tego momentu w zbiorach zgromadzono wiele cennych dokumentów, które są ważne nie tylko dla Włochów, ale w skali światowej.

W pobliżu znajduje się Multisala Cinema Massimo, który w całości został odrestaurowany. Jest to multikompleks kinowy, gdzie można wybrać się na ciekawe seanse.

Piazza Vittorio Veneto

dawnych władcach turynuNazwa tego miejsca pochodzi od bitwy pod Vittorio Veneto w 1918 roku. To kolejny plac, który można znaleźć na terenie miasta.

Zajmuje powierzchnię około 39,960 m².

Często można spotkać tutejszą młodzież, która umawia się w tym charakterystycznym miejscu na towarzyskie spotkania.

Znaleźć tu można Kościół Wielkiej Matki Bożej, który został zbudowany na cześć powracającej dynastii Savoy w 1814 roku.

Monte dei Cappuccini

Jest to nie tylko kościół, ale także miejsce, gdzie można znaleźć wspaniały punkt widokowy.

via roma Cała konstrukcja jest zlokalizowana we wschodniej części miasta.

W 1989 roku prowadzono tutaj prace konserwatorskie, które sprawiły, że na terenie odnaleziono szkielety dwóch ważnych postaci związanych z miastem i tutejszymi kapucynami.

Cała konstrukcja położona jest na planie krzyża greckiego. Na samym szczycie można znaleźć imponujących rozmiarów kopułę.

Parco del Valentino

Właściwie to należy powiedzieć, że nie tylko park, ale tutejszy zamek są godne uwagi. Do parku można wybrać się na spokojny spacer, który pozwoli podziwiać tutejszą roślinność. Z oddali będzie można podziwiać rzekę Po. Zamek Valentino został zakupiony przez księcia Emanuela Filiberta. Był wielokrotnie przebudowany, ale i tak jego piękno zostało zachowane.

Kawa i czekolada – nierozłączna turyńska para

piazza san carloPomiędzy poznawaniem kolejnych zabytków, należy znaleźć czas, aby napić się tutaj kawy i czekolady, które są ściśle związane z tym regionem.

Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie tutaj rozpoczęła się na masową skalę produkcja czekolady w formie jaka znana jest do dzisiaj.

Odpowiada za to cukiernik, który rozpoczął działanie w pierwszej połowie XIX wieku – Paulo Caffarel.

Drugą znaną osobą jest Luigi Lavazza.

Pewnie wiele osób kojarzy markę Lavazza, która miała właśnie swoje początki w tym mieście, w roku 1895. Od tej pory firma się rozrosła i jest liderem rynku kawy.

Pałace i rezydencje z listy UNESCO, czyli największe atrakcje Turynu dla fanów baroku

słynny całun turyński Turyn, stolica Piemontu we Włoszech, to prawdziwe skarbnica barokowej architektury i sztuki.

Dla miłośników tego stylu, niezwykłymi atrakcjami są pałace i rezydencje wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jednym z najważniejszych miejsc jest z pewnością Palazzo Madama, wyjątkowy pałac, który łączy w sobie elementy gotyku, renesansu i baroku.

Jego fasada zdobiona jest bogatymi detalmi, a wnętrza zachwycają wspaniałymi freskami i dekoracjami.

Kolejną perełką jest Palazzo Reale, czyli Królewski Pałac, będący niegdyś rezydencją sabaudzkich monarchów.

piazza sanTo miejsce niezwykłe zarówno pod względem architektonicznym, jak i artystycznym, ze swoimi wspaniałymi salami balowymi, galeriami i ogrodami.

Nie można zapomnieć o Palazzo Carignano, który pełnił ważną rolę w historii Włoch jako miejsce narodzin Królestwa Włoch.

Jego fasada ozdobiona jest rzeźbami i detalami, a wnętrza kryją cenne zbiory muzealne.

W Turynie znajduje się także niezwykłe wzgórze Superga, na którym wznosi się bazylika zbudowana dla upamiętnienia zwycięstwa nad armią francuską.

Ta monumentalna budowla z widokiem na miasto jest doskonałym przykładem barokowej architektury sakralnej.

Dla fanów baroku Turyn to miejsce niezwykle bogate w zabytki i inspirujące dzieła sztuki, które pozostawią niezapomniane wrażenia.

 

Czy nie warto odwiedzać Turynu ?

Mniej turystyczne niż inne włoskie miasta: W porównaniu z takimi miastami jak Rzym, Florencja czy Wenecja, Turyn może być mniej popularnym celem turystycznym. Dla osób poszukujących typowych włoskich atrakcji turystycznych, Turyn może nie oferować tak bogatej oferty.

Mniej atrakcji turystycznych: Turyn ma mniej znanych zabytków i atrakcji turystycznych w porównaniu z innymi włoskimi miastami. Chociaż miasto ma wiele do zaoferowania, zwłaszcza dla miłośników architektury, sztuki i kultury, niektórzy podróżni mogą odczuwać brak „must-see” punktów.

Mniejsza atmosfera „włoskości”: Turyn jest często uważany za mniej „włoskie” miasto ze względu na swoje położenie na północy Włoch, blisko granicy z Francją. Dla osób, które szukają typowego włoskiego uroku, Turyn może nie być pierwszym wyborem.

Mniejsza gama kulinarnych doznań: Podczas gdy Turyn oferuje bogatą kulinarną tradycję, w tym słynne włoskie dania, takie jak risotto al tartufo (ryż z truflami) czy bicerin (napój kawowy), miasto może mieć mniejszą różnorodność gastronomiczną w porównaniu z innymi regionami Włoch.

Mniej zielonych przestrzeni: W porównaniu z niektórymi innymi włoskimi miastami, Turyn może mieć mniej parków i zielonych przestrzeni, co może być istotne dla podróżnych lubiących spędzać czas na świeżym powietrzu.

 

Czy warto odwiedzać Turyn ?

Bogata historia i kultura: Turyn jest miastem o bogatej historii i kulturze, które sięga czasów starożytnych. Znajdują się tu liczne zabytki, muzea i galerie sztuki, które pozwalają zgłębić tę fascynującą przeszłość.

Architektura: Miasto jest znane z imponujących budowli, takich jak Palazzo Reale, Mole Antonelliana i katedra św. Jana Chrzciciela. Turyn oferuje również wiele przykładów barokowej i renesansowej architektury, które zachwycają podróżnych.

Kuchnia: Turyn to raj dla miłośników kulinariów. Miasto słynie z wyśmienitych dań, takich jak risotto al tartufo, agnolotti del plin i gianduiotto. Nie można też zapomnieć o tradycyjnym włoskim espresso lub aperitivo.

Przyrodnicze piękno: Turyn położony jest u stóp Alp, co czyni go idealnym punktem wypadowym dla miłośników górskich wędrówek i narciarstwa. W okolicy znajdują się również urokliwe winnice, które zapraszają do degustacji lokalnych win.

Kultura kawiarniana: Turyn ma bogatą tradycję kawiarni, które są sercem życia społecznego miasta. To doskonałe miejsce do relaksu i delektowania się kawą, jednocześnie obserwując towarzyszący tętniącemu życiu miastu.

Atmosfera: Turyn jest mniej zatłoczony niż niektóre inne włoskie metropolie, co sprawia, że podróżowanie po mieście jest przyjemne i relaksujące. Mimo że jest to duże miasto, ma kameralną atmosferę, która przyciąga podróżnych.

Bliskość do innych atrakcji: Turyn położony jest w pobliżu innych atrakcji regionu Piemont, takich jak malownicze miasteczka, winnice i zabytki. Dzięki doskonałym połączeniom komunikacyjnym, podróżowanie po okolicy jest łatwe i przyjemne.

Noclegi w Turynie: Jakie są ceny?

Ceny hoteli w Turynie różnią się w zależności od standardu i lokalizacji. Średnio, za noc w 3-gwiazdkowym hotelu można zapłacić około 70-120 euro. Jeśli interesują nas bardziej luksusowe opcje, ceny w 4- lub 5-gwiazdkowych hotelach zaczynają się od około 130 euro za noc. Z drugiej strony, dla osób szukających bardziej budżetowych opcji, hostele i mniejsze hotele mogą zaoferować miejsca noclegowe już za około 30-50 euro za noc.

Jedzenie w Turynie: Ceny w restauracjach i kawiarniach

Turyn słynie z wysokiej jakości kuchni, co odzwierciedla się również w cenach. Średni koszt obiadu w restauracji średniej klasy to około 15-25 euro za osobę. Oczywiście, w zależności od prestiżu lokalu i rodzaju serwowanych dań, ceny mogą być wyższe.

Poranna kawa w typowej włoskiej kawiarni kosztuje około 1-2 euro, ale w bardziej ekskluzywnych miejscach ceny mogą być nieco wyższe. Warto zaznaczyć, że Turyn jest znany z aperitivo, lokalnej tradycji podobnej do happy hour, która często obejmuje bufet i drinka w cenie od 8 do 12 euro.

Zakupy i ceny żywności w sklepach w Turynie

Ceny żywności w sklepach są porównywalne z innymi dużymi miastami we Włoszech. Na przykład, za kilogram lokalnych serów można zapłacić około 10-20 euro, chleb kosztuje około 1-2 euro za bochenek, a butelka dobrego włoskiego wina to wydatek rzędu 5-15 euro.

Inne wydatki: Papierosy, paliwo i taksówki

Cena paczki papierosów w Turynie wynosi około 5 euro. Ceny paliwa oscylują wokół 1,50-1,70 euro za litr. Jeśli chodzi o korzystanie z taksówek, start to zazwyczaj 3,50 euro, a każdy kolejny kilometr to koszt około 1,50 euro. Ceny mogą się różnić w zależności od pory dnia i tygodnia.

 

Turyn oferuje różnorodność cenową zarówno dla turystów, jak i mieszkańców. Wiedza o lokalnych kosztach pozwala lepiej zaplanować budżet zarówno na krótkie wizyty, jak i dłuższe pobyty w tym fascynującym mieście. Wybierając Turyn, można spodziewać się nie tylko pięknych widoków i bogatej historii, ale także możliwości skosztowania znakomitej kuchni i lokalnych specjałów, które są dostępne w przystępnych cenach.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00