Strona główna » Dominikana co warto wiedzieć przed podróżą?

Dominikana co warto wiedzieć przed podróżą?

Dominikana

by admin
Dominikana

Dominikana to jeden z najpiękniejszych krajów świata. Przyjaźni ludzie, tropikalna pogoda i wspaniałe plaże sprawiają, że co roku przybywają tu miliony turystów.

Dominikana to kraj o bogatej historii i kulturze. Jej stolica, Santo Domingo, ma wiele do zaoferowania turystom. Istnieje wiele klubów nocnych i barów, w których możesz bawić się ze znajomymi, a nawet poznać kogoś nowego!

Życie nocne w Santo Domingo jest znane na całym świecie ze względu na swoją różnorodność.

Od małych klubów jazzowych po duże kluby, w których występują międzynarodowi DJ-e, każdy znajdzie coś dla siebie!

Najlepsze w tym jest to, że nie musisz wydawać dużo pieniędzy, aby się tutaj dobrze bawić. Kraj najpiękniejszych plażten jest domem dla kilku cudów natury i zapierających dech w piersiach krajobrazów, więc jeśli szukasz przygody, znajdziesz ją w tym karaibskim kraju.

Położenie Dominikany

Republika Dominikany znajduje się na Karaibach. Jest to kraj wyspiarski, drugi co do wielkości na Antylach.

Dominikana graniczy z Haiti na północy, Oceanem Atlantyckim na wschodzie i południu, z Portoryko oddzielającym ją od Hispanioli i Kolumbią na północnym zachodzie.

Jest domem dla ponad 10 milionów ludzi, którzy mieszkają w stolicy Santo Domingo i innych dużych obszarach metropolitalnych, takich jak Santiago, San Pedro de Macorís, La Vega i Puerto Plata.

dominikana wakacjeGospodarka kraju w dużej mierze opiera się na turystyce i rolnictwie, ale rozwinęła się również dobrze prosperujący sektor produkcyjny, który zatrudnia około 9% siły roboczej.

Dominikana to jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych na świecie; co miesiąc przyjmuje ponad milion turystów i co roku generuje ponad 3 miliardy dolarów z samej turystyki.

Klimat i pogoda w Dominikany

karaibskie plażeDominikana to kraj tropikalny. Klimat jest gorący i wilgotny. Średnia temperatura przez cały rok wynosi około 27 stopni Celsjusza. Średnie opady wynoszą około 64 cale (162 centymetry) każdego roku.

Najlepszą porą roku na wizytę na Dominikanie jest okres od grudnia do kwietnia, ponieważ miesiące te są bardziej suche niż w innych porach roku.

Dominikana – fauna i flora

miłośników sportów wodnychDominikana jest domem dla bogatej różnorodności fauny i flory, dlatego jest jednym z najpopularniejszych miejsc dla miłośników ptaków.

Na Dominikanie żyje obecnie wiele innych zagrożonych gatunków. Regiony górskie Higuey i La Vega są znane z wysokiej bioróżnorodności i są domem dla wielu endemicznych gatunków.

Park Narodowy Sánchez Ramírez chroni większość górzystych obszarów prowincji La Vega przed rozwojem, umożliwiając ekologom pracę na rzecz ochrony tego wyjątkowego ekosystemu.

Ludność Dominikany

Dominikana jest przodującym ośrodkiem turystycznym z kurortami, plażami i życiem nocnym. Znana jest również z różnorodnej kultury, w tym lokalnej kuchni i muzyki.

piaszczyste plażePopulacja Dominikany szybko rośnie; w rzeczywistości ma jeden z najwyższych wskaźników wzrostu populacji w Ameryce Łacińskiej.

W latach 1950-2013 jego populacja wzrosła z 2 mln do 9 mln osób.Stolica Santo Domingo stanowi 15% całkowitej populacji kraju.

Inne duże miasta to Santiago de los Caballeros (9%), San Pedro de Macorís (7%) i La Romana (6%). Kraje sąsiadujące to Haiti, Kuba i Portoryko.

Republika Dominikany jest przede wszystkim narodem chrześcijańskim; Dominującą religią jest katolicyzm.

Republika Dominikany ma również niewielki procent wyznawców judaizmu i islamu. Ponadto istnieje wiele starożytnych prekolumbijskich praktyk religijnych.

Dominikana obyczaje

rodzinne wakacjeDominikana to niesamowity kraj pełen różnorodności i kultury. Od stolicy do najmniejszego miasta zawsze jest coś do zobaczenia i zrobienia.

Podróżując po Dominikanie, łatwo zauważyć, że ich tradycje to nie tylko przeszłość — są żywe i mają wpływ na codzienne życie.

Kultura w tym kraju jest zaskakująca dla osoby z zewnątrz, z wieloma zwyczajami, które wydają się dziwne, ale kiedy się o nich dowiesz i zrozumiesz ich cel, możesz również wziąć udział w tych sposobach życia.

Jedną z najczęstszych rzeczy, które zauważysz podczas wakacji, jest to, że Dominikanie są bardzo przesądni.

Wynika to z ich korzeni w afrykańskim voodoo i ich długiej historii pod panowaniem hiszpańskim. Dominikana jest jednym z krajów, w których bycie gejem jest legalne. Nie ma przepisów przeciwko homoseksualizmowi, co oznacza, że mogą swobodnie żyć swoim życiem i kochać tego, kogo chcą kochać.

last minuteObyczaje Dominikany obejmują szacunek dla starszych i autorytetów, a także gościnność ze strony obcych.

Ważne jest, aby witać ludzi z uśmiechem na twarzy i być przyjaznym dla innych, gdy spotykasz ich po raz pierwszy. Oprócz tego ważne jest również, aby odpowiednio ubrać się na każdą okazję lub wydarzenie, w którym uczestniczysz.

Dobrze ubieranie się pokazuje szacunek dla siebie i innych wokół ciebie, którzy mogą uczestniczyć w tym samym wydarzeniu lub funkcji, na której jesteś.

Dominikana kuchnia

Kuchnia dominikańska była przez lata kształtowana przez wiele kultur, w tym rodzimych Taino, europejskich (zwłaszcza hiszpańskich), afrykańskich, arabskich i żydowskich imigrantów, którzy wpłynęli na jej rozwój.

rajski urlopKuchnia dominikańska to wyjątkowe połączenie hiszpańskich i afrykańskich korzeni tego kraju, a także nowszych wpływów azjatyckich i europejskich.

Dominikańskie posiłki są zazwyczaj lekkie i proste, przyrządzane ze świeżych składników i przypraw.

Większość posiłków bazuje na ryżu lub manioku (warzywie korzeniowe podobne do juki), w towarzystwie czarnej fasoli i mięsa, drobiu lub owoców morza. Często dodaje się ziemniaki, aby nadać potrawom objętość i masę.

Dominikanie korzystają również z różnorodnych owoców tropikalnych, takich jak mango, papaje, banany i ananasy.

rajskie plażeNarodowym napojem Dominikany jest rum, z lokalnymi markami, takimi jak Brugal, jednym z najczęściej używanych dziś rumów.

Inne napoje to: guarapo de caña (sok z trzciny cukrowej), refrescos naturales (soki owocowe), batidos (koktajle mleczne) z owoców lub mleka kokosowego. Dominikanie mają również upodobanie do dań mięsnych, takich jak wołowina duszona w sosie winnym czy kurczak z ryżem i fasolą.

Lubią jeść owoce morza, takie jak placki konchowe, smażoną rybę czy krewetki podawane z pikantnym sosem pomidorowym lub podawane w zupie zwanej „caldero dominicano”, która łączy ryż z owocami morza i warzywami, takimi jak ziemniaki i marchew.

Dominikana krótka historia

biura podróżyDominikana została po raz pierwszy odkryta przez Krzysztofa Kolumba w 1492 roku, który przejął ją dla Hiszpanii. Hiszpanie rządzili wyspą do 1697 roku, kiedy Francja przejęła nad nią kontrolę jako część ich terytorium Nowego Świata.

Pozostał pod kontrolą Francji do 1809 roku, kiedy Napoleon Bonaparte sprzedał go Hiszpanii w ramach umowy z Karolem IV Hiszpanii (który był również cesarzem Meksyku).

Po uzyskaniu niepodległości od Haiti w 1844 r. Dominikana miała wielu prezydentów, ale żaden z nich nie był w stanie utrzymać swojej pozycji przez długi czas z powodu zamachów stanu.

W 1908 roku Pedro Santana poprowadził bunt przeciwko prezydentowi Juanowi Isidro Jimenesowi Pereyrze i sam został prezydentem; służył przez 10 lat, zanim został obalony przez własnego wiceprezydenta Eladio Victorię y Jimenez, który służył do 1912 roku, kiedy został obalony przez Manuela Estradę Cabrerę, który następnie został jeszcze dwukrotnie wybrany na prezydenta (w 1916 i 1920).

Turystyczne atrakcje Dominikany

Do najczęściej odwiedzanych zabytków Dominikany należą La Isabela, Santo Domingo i jego strefa kolonialna, Santiago de los Caballeros, San Cristóbal, Villa España, nadmorski kurort Juan Dolio i Jarabacoa. Większość z tych punktów orientacyjnych znajduje się w mieście Santo Domingo lub w jego pobliżu.

Oto niektóre z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Dominikany:

Cueva de las Maravillas – Jaskinia Cudów jest jedną z najstarszych jaskiń na świecie i została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zawiera wiele stalaktytów i stalagmitów, które powstały tysiące lat temu. Wejście do tej jaskini jest otwarte 24 godziny na dobę, a ludzie mogą wejść do niej bezpłatnie.

Santo Domingo — Stolica Santo Domingo jest ekscytującym miejscem dla podróżników, którzy chcą doświadczyć czegoś nowego podczas wizyty na Dominikanie. Jest tu wiele rzeczy do zrobienia, w tym zwiedzanie muzeów i zakupy na lokalnych targach. Jeśli szukasz życia nocnego, jest wiele barów i klubów, które oferują muzykę na żywo i tańce każdego wieczoru w tygodniu.

Plaża Las Terrenas – Najpiękniejsza plaża na Dominikanie. Znajduje się na północnym wybrzeżu półwyspu Samana w pobliżu miasta Puerto Plata.

Znana jest z białych piaszczystych plaż, czystych, błękitnych wód i tropikalnego klimatu, co czyni ja idealnym miejscem dla turystów, szczególnie w miesiącach zimowych, kiedy temperatury są niższe niż w innych częściach kraju, ze względu na bliskość prądów Oceanu Atlantyckiego, które przynoszą chłodniejsze powietrze.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00