Strona główna » Brugia – atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca. Zwiedzanie jednego z najpiękniejszych belgijskich miast

Brugia – atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca. Zwiedzanie jednego z najpiękniejszych belgijskich miast

Brugia

by admin
Brugia

Brugia, miejsce, które ze względu na swoje malownicze położenie nazywane jest Wenecją Północy, skradło serce wielu turystów.

To niewielkie miasto kryje w sobie ogromny potencjał, a jego bajkowa architektura sprawia, że przechadzając się uliczkami, masz wrażenie, że trafiłeś do zupełnie innego świata.

Poza samą architekturą, jest tutaj jednak cała masa ciekawych miejsc i atrakcji do zwiedzenia. Co warto zobaczyć odwiedzając to urokliwe miasto?

Jak zwiedzać Brugię?

centrum brugii Zanim przejdziemy do miejsc, które warto zobaczyć, warto wspomnieć o tym, jak w ogóle zabrać się do zwiedzania Brugii. Zacznijmy od tego, że miasto jest małe, ale jego popularność ogromna.

Trzeba więc liczyć się z tym, szczególnie w szczycie sezonu, że na swojej drodze spotkamy całą masę turystów. Dla niektórych może być to problem, innym nie będzie to wcale przeszkadzało.

Jednak warto się na to przygotować. Miasto bowiem stało się tłem dla kilku hitów filmowych, jednak kiedy burmistrz dostrzegł z czym wiąże się ta sława i że małe miasteczko nie jest w stanie przyjąć większej ilości turystów, ograniczył ilość wydawanych zgód na filmowanie w nim.

kolebką malarstwa flamandzkiegoOgromna ilość odwiedzających oznacza jednak, że naprawdę warto tutaj przyjechać i zobaczyć to na własne oczy. Na koniec jeszcze praktyczna informacja.

Jeśli zamierzasz zwiedzić wszystkie ikoniczne zabytki Brugii, skorzystaj z możliwości zakupu karty Musea Brugge, która uprawnia do wejścia aż do 11 muzeów w mieście.

Całość wychodzi zdecydowanie bardziej ekonomicznie, niż zakup każdej wejściówki osobno.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Brugii?

listę światowego dziedzictwa unescoOdpowiedź na to pytanie może być tylko jedna: to zależy.

Przede wszystkim od tego, czy planujesz zwiedzić wszystkie kultowe atrakcje, czy jedynie poczuć klimat miasta, przepłynąć się gondolą i zjeść obiad w knajpce na starym mieście.

Wiele osób przyjeżdża do miasta na jeden dzień i poświęca go w całości na zwiedzanie.

Bez problemu można tutaj dojechać pociągiem z Holandii, więc możesz potraktować Brugię, jako etap swojej podróży lub uczynić z niej miejsce docelowe.

Jeśli chcesz zobaczyć najważniejsze atrakcje, jeden dzień z pewnością wystarczy.

Co warto zobaczyć w Brugii? Największe atrakcje i zabytki

najpiękniejsze miasto belgii Brugia jest bajkowa.

Słynie nie tylko z tego, że przez miasto przepływa kanał, a wąskie, kręte uliczki znajdujące się pomiędzy niezwykłymi pod względem architektury budynkami sprawiają, że każdy przechodzień wzdycha z zachwytu.

Choć trzeba przyznać, że widoki są wyjątkowe, to jest tutaj także kilka ciekawych miejsc do zobaczenia.

Rynek (Grote Markt)

północno zachodniej belgii W Brugii znajdują się dwa rynki Grote Markt i Burg. Jednak to właśnie Grote Markt jest miejscem zabytkowym, gdzie od początków istnienia miasta toczyło się całe życie i handel.

To właśnie tutaj znajduje się wieża Beffroi i pomnik z dwoma postaciami, które trzymają tą samą rękojeść miecza.

To historyczni przywódcy powstania flamandzkiego – tkacz Jan Breydel i rzeźnik Pieter de Coninc.

atrakcje brugii Na rynku znajduje się także dawny budynek sądu, którego punktem charakterystycznym są wieżyczki i zdobienia w neogotyckim stylu.

Sąsiadem sądu z prawej strony jest Główny Urząd Pocztowy, a w dolnej części znajdują się liczne restauracje i sklepiki.

Rynek jest świetnym miejscem do rozpoczęcia podróży po tym urokliwym mieście.

Sąsiaduje z wieloma zabytkami i można stąd łatwo dotrzeć do znajdujących się w pobliżu atrakcji wartych zobaczenia.

Wieża Beffroi – punkt widokowy z panoramą Brugii

hugo van der goesZ rynku warto udać się na wspomnianą już wysoką na 83 metry Wieżę Beffroi, z której w bezchmurny dzień można podziwiać wyjątkową panoramę miasta.

Wcześniej jednak trzeba pokonać 366 stopni, które na nią prowadzą. Jednak warto ją odwiedzić nie tylko ze względu na widoki.

Na wieży osadzona jest dzwonnica, a której znajduje się aż 47 dzwonów wydających różnorodne dźwięki.

Kiedyś był to system alarmowy, który ostrzegał i zawiadamiał mieszkańców o różnych, ważnych informacjach. Obecnie odbywają się na niej cykliczne wydarzenia, koncerty, podczas których można przysłuchać się wyjątkowym dźwiękom.

Kościół Najświętszej Marii Panny – Michał Anioł w Brugii

najstarszych zachowanych budynków szpitalnychBudynek kościelny to idealny przykład na to, że różne style architektonicznie pięknie łączą się ze sobą.

Powstawał on na przełomie lat, dlatego odnajdziemy w nim zarówno charakterystyczne elementy gotyku jak i baroku.

Całość jednak tworzy urokliwą fasadę, która stanowi kolejny, charakterystyczny punkt miasta.

Budynek wyróżnia nie tylko wyjątkowy styl, ale także wysoka na 122 metry wieża, która jest drugą najwyższą na świecie wśród kościołów, które zbudowane są z cegły. Kościół znajduje się w centrum przy ulicy Mariastraat.

Jednak nie sam budynek, a także jego wnętrze robi ogromne wrażenia na turystach. Zgromadzonych jest tam bowiem wiele wspaniałych dzieł sztuki.

najpierw strzelaj potem zwiedzajZa głównym ołtarzem znajdują się natomiast grobowce księcia Karola Śmiałego i jego córki księżnej Marii, które zdobią wyjątkowe brązowe figury przedstawiające ojca i córkę.

Nie można zapomnieć także o tym, że znajduje się tutaj rzeźba Michała Anioła – słynna Madonna z Bruggi.

Jest to jedno z niewielu dzieł artysty, które powstało poza granicami Włoch.

Miłośnicy sztuki znajdą w środku wiele więcej ciekawych rzeźb i obrazów. Warto pamiętać, że odwiedzenie kościoła wymaga zakupu biletu.

Kanały Brugii i rejsy turystyczne

historii miastaWśród zwiedzania i podziwiania dzieł sztuki, warto znaleźć także czas na odpoczynek podczas rejsu, który pozwoli Ci zobaczyć miasto z nieco innej perspektywy.

Miasto z poziomu wody wygląda zupełnie inaczej, gdyż tutaj kamienice naprawdę wyrastają spod wody. W rejs można wyruszyć z kilku lokalizacji, a trwa on około 30 minut.

Naprawdę warto, gdyż podczas rejsu kapitan zabierze was w miejsca, które są niedostępne dla turystów zwiedzających miasto na pieszo.

Most św. Bonifacego

Pozostańmy w temacie kanałów. Jednym z miejsc, które warte jest uwagi, jest most św. Bonifacego, który położony jest na tyłach Kościoła Świętej Anny. 

Ratusz przy placu Burg

brugii położona Plac Burg, czyli drugi rynek o którym wspominaliśmy, to miejsce niemniej urokliwe od poprzednich.

To właśnie tutaj znajduje się zabytkowy Ratusz, który obecnie pełni rolę muzeum. Wchodząc do środka warto przygotować się na zapierające dech w piesiach widoki.

Złoto, przepych, luksus. Te słowa idealnie opisują wnętrze budynku, a dokładniej Salę Gotycką, która została udostępniona do zwiedzania.

Turyści mogą podziwiać jedynie dwa pomieszczenia – wspomnianą Salę Gotycką i salę radnych, w której zgromadzono stare księgi, monety i pozostałe eksponaty, które oddają klimat dawnych czasów. 

Sąd Sprawiedliwości i arcydzieło renesansowej sztuki drewnianej

Z Ratusza warto wejść do starego budynku Sądu, czyli Brugse Vrije. Szczególnie, że możemy zwiedzić jego wnętrze na tym samym bilecie, zakupionym w Ratuszu. Wnętrze jest pełne pięknie rzeźbionych elementów, ozdobnych detali. Całość może nawet lekko przytłaczać swoim przepychem. Trzeba przyznać, że projektanci mieli rozmach. 

Bazylika Świętej Krwi w Brugii

najpiękniejszych miastNieopodal znajduje się także Bazylika Świętej Krwi w Brugii, która uznawana jest za jeden z najważniejszych zabytków miasta.

Dlaczego?

Głównie ze względu na znajdującą się w środku relikwię, która według legend i tradycji jest krwią samego Jezusa Chrystusa.

To właśnie ze względu na nią odbywały i wciąż odbywają się tutaj liczne pielgrzymki osób wierzących.

Zwiedzanie samej Bazyliki jest darmowe, jednak aby odwiedzić skarbiec, trzeba zakupić bilet wstępu.

Groeningemusuem – śladami flamandzkich mistrzów pędzla

gotyckie kamieniceIlość dzieł sztuki, które można tutaj zobaczyć, jak na tak małe miasto jest ogromna.

Jednak to nie koniec, to dopiero początek.

Osoby, które kochają obrazy koniecznie muszą wybrać się do Groeningemusuem, czyli najważniejszej galerii sztuki.

Jednym z najbardziej charakterystycznych obrazów znajdujących się tutaj jest Sąd Ostateczny namalowany przez Hieronima Boscha.

Katedra Świętego Zbawiciela w Brugii

Kolejna charakterystyczna wieża w panoramie miasta należy do Katedry Świętego Zbawiciela w Brugii. Warto odwiedzić ją ze względu na malowniczo zdobione wnętrze.

Szpital św. Jana (Sint-Janshospitaal) i zabytkowa apteka

miasto stało Obecnie budynek szpitala został przekształcony w Muzeum Memlinga, ale był to działający do 1976 roku szpital.

Budynek uważany jest za najstarszy zachowany obiekt szpitalny w Europie. Warto wspomnieć, że wnętrze nie przypomina dzisiejszych szpitali, a raczej stary obiekt sakralny.

Kiedyś szpitale były bowiem miejscami, w których opiekowano się chorymi i biednymi. Zabytkowa apteka przypomina nieco bardziej te apteki, które znamy z dzisiejszych czasów. Liczne półki z lekami, lada, zioła i pojemniki.

Jeruzalemkerk – tajemnicza Kaplica Jerozolimska

Kaplica Jerozolimska to własność prywatna, która od lat należy do rodziny Adorno. Jej wygląd powstał na podstawie inspiracji Bazyliką Grobu Pańskiego. Wszystko za sprawą Anselma Adorno, który podczas jednej z podróży tak upodobał sobie ten obiekt, że ufundował podobny w Brugii. Obecnie aby zwiedzić kaplicę należy wykupić bilet wstępu. 

Beginaż – jeden z sekretów Brugii

prawa miejskie Beginaż, to średniowieczne osiedle mieszkanione, które znajduje się po drugiej stronie kanału.

Kiedyś w tym miejscu mieszkały beginki, czyli świeckie niewiasty, które były niezwykle pobożne.

Co ciekawe, nie jest to jakaś odległa historia, gdyż ostatnia beginka zmarła w 2013 roku.

Charakterystyczne białe budyneczki otoczone murem znajdują się obecnie pod opieką benedyktynek i zostały wpisane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO

Zwiedzanie browaru De Halve Maan

Brugia to także raj dla smakoszy piwa. W mieście znajdują się bowiem tradycyjne browary, które można nie tylko zwiedzać, ale także skosztować powstających tam dzieł. Podczas takiej wycieczki z przewodnikiem można zapoznać się z tradycją ważenia piwa, a także zobaczyć zabytkowy sprzęt służący do tego. 

Bramy miejskie – relikty średniowiecznych fortyfikacji Brugii

brugii mieściCałe miasto było kiedyś otoczone murami obronnymi z bramami miejskimi, jednak same mury zostały rozebrane lata temu. Na pamiątkę zachowano jednak bramy wjazdowe: Gentpoort, Ezelpoort, Kruispoort i Smedenpoort. Każda inna, każda wyjątkowa.

Vismarkt – targ rybny

To nie tylko obiekt historyczny, który przykuwa uwagę ze względu na swój wygląd, ale także działający targ, na którym można zakupić świeże ryby.

Wieczorem miejsce to przeobraża się w artystyczną idyllę, gdzie możemy kupić pamiątki wystawiane przez lokalnych artystów.

Brugia historia miasta

miejski ratuszBrugia (Brugge en niderlandzki) to piękne, średniowieczne miasto położone w północno-zachodniej Belgii, w prowincji Zachodnia Flandria.

Znane jest również jako „Venecja Północy” ze względu na swoje malownicze kanały i zabytkową architekturę.

Założona została w IX wieku przez Wikingów, którzy wykorzystali dogodną lokalizację przy ujściu rzeki Reie do morza jako miejsce handlowe.

W ciągu następnych stuleci rozwinęła się w znaczny ośrodek handlu wełną, a także centrum produkcji sukna i tkanin wełnowych.

muzeum folkloruMiędzy XII a XV wiekiem była jednym z najbogatszych i najważniejszych miast Europy, co zaowocowało budową licznych kościołów, klasztorów i innych reprezentacyjnych budynków w stylu gotyckim.

W XVI wieku, mimo że nadal pozostawała ważnym portem morskim, jej znaczenie gospodarcze zmalało z powodu zmiany tras handlowych oraz wojen religijnych.

Na początku XIX wieku, podczas okupacji francuskiej, doszło do częściowej dewastacji historycznego centrum, lecz dzięki staraniom artystów romantycznych i badaczy historii odrodziło się zainteresowanie jego dziedzictwem kulturowym.

Od tamtego czasu Brugia cieszy się dużą popularnością wśród turystów ze względu na unikatowy charakter i walory historyczne.

Obszar Starego Miasta w Brugii został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2000 roku ze względu na wybitne osiągnięcia architektoniczne i urbanistyczne oraz zachowaną autentyczność średniowiecznego planu miasta.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00