Strona główna » Atrakcje w Monachium. Co warto zobaczyć w stolicy Bawarii?

Atrakcje w Monachium. Co warto zobaczyć w stolicy Bawarii?

Atrakcje w Monachium

by admin
Atrakcje w Monachium

Atrakcje i zabytki Monachium

Monachium, stolica Bawarii, to jedno z najpiękniejszych miast w Niemczech. Znane z tradycyjnego bawarskiego stylu życia, bogatej historii, muzeów, pięknych parków oraz wspaniałych atrakcji turystycznych.

Miasto słynie z licznych festiwali, w tym znanego na całym świecie Oktoberfestu, który przyciąga co roku setki tysięcy turystów. Jednak to nie jedyna atrakcja, jaką oferuje Monachium. W tym artykule przedstawimy kilka z najlepszych miejsc do zobaczenia w stolicy Bawarii.

 

Plac Mariacki (Marienplatz)

Marienplatz, czyli Plac Mariacki, to centralny plac Monachium i jedno z najważniejszych miejsc turystycznych w mieście.bayern monachium Plac otoczony jest pięknymi zabytkowymi budynkami, w tym słynnym ratuszem z zegarem Glockenspiel, który co godzinę odtwarza widowisko z ruchomymi figurkami.

Na Marienplatz znajduje się także Kościół Najświętszej Marii Panny oraz liczne sklepy, restauracje i kawiarnie, gdzie można spróbować tradycyjnej bawarskiej kuchni oraz piwa.

Plac Mariacki to także miejsce licznych wydarzeń i festiwali, w tym corocznego święta Dnia Świętego Patryka oraz Jarmarku Bożonarodzeniowego, który przyciąga tysiące turystów z całego świata.

Brama Karola (Karlstor)

samym centrum miasta Brama Karola, nazywana również Karlstor, to jedna z najważniejszych bram w Monachium. Została zbudowana w XVII wieku na polecenie elektora Bawarii, Maksymiliana I, i stanowi jedną z pięciu bram prowadzących do miasta.

Brama Karola miała zapewnić bezpieczeństwo i obronę przed wrogami, ale wraz z upływem czasu zyskała również symboliczne znaczenie jako brama wolności.

W 1848 roku brama stała się miejscem rewolucji, która przyczyniła się do zmian politycznych w Bawarii. Dziś Brama Karola przyciąga turystów swoim pięknym wyglądem oraz widokiem na okoliczne zabytki i plac Stachus.bawarskiej stolicy

W pobliżu bramy znajduje się wiele sklepów, kawiarni i restauracji, gdzie można spróbować tradycyjnych niemieckich przysmaków.

 

Viktualienmarkt

Viktualienmarkt to słynny targ w centrum Monachium, który przyciąga zarówno turystów, jak i mieszkańców miasta. Targ powstał w 1807 roku i pierwotnie był miejscem sprzedaży warzyw i owoców, ale z czasem rozwinął się i obecnie oferuje wiele różnorodnych produktów, w tym mięsa, ryb, sera, chleba, kiełbas i słodyczy.

monachium stałoNa Viktualienmarkt można również znaleźć liczne kramy z kwiatami i pamiątkami oraz wiele małych restauracji i kawiarni, gdzie można spróbować tradycyjnych niemieckich przysmaków.

W okolicy Viktualienmarkt znajduje się wiele zabytków, w tym słynna katedra Frauenkirche oraz piękny park Hofgarten.

Targ jest popularnym miejscem spotkań i imprez, a także odbywają się tam liczne koncerty i wystawy.

 

Kościół św. Piotra w Monachium (Peterskirche)

starym mieścieKościół św. Piotra, zwany również Peterskirche, to jedna z najstarszych i najpiękniejszych świątyń w Monachium.

Został zbudowany w XVII wieku w stylu barokowym na miejscu wcześniejszej świątyni romańskiej.

Kościół jest niewielki, ale bardzo elegancki i zdobiony licznymi rzeźbami, malowidłami i złotymi ornamentami.

Wewnątrz kościoła znajdują się liczne dzieła sztuki, w tym wspaniałe organy z XVIII wieku oraz piękny ołtarz główny, który przedstawia sceny z życia św. Piotra.

Na szczególną uwagę zasługuje kaplica św. Jana Nepomucena, która została ozdobiona żywymi ludzkimi kośćmi i jest uważana za jedną z najbardziej makabrycznych kaplic w Europie.

początku xix wiekuKościół św. Piotra to jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego w Monachium, a także popularna atrakcja turystyczna.

 

Katedra Najświętszej Marii Panny (Frauenkirche)

Katedra Najświętszej Marii Panny, znana również jako Frauenkirche, to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w Monachium.

Została zbudowana w latach 1468-1488 w stylu gotyckim i jest jednym z największych kościołów w Niemczech.

północny wschódCharakterystycznymi elementami katedry są dwie wieże, o wysokości ponad 99 metrów, które wznoszą się nad dachem kościoła i stanowią jedno z najbardziej rozpoznawalnych symboli Monachium.

Wnętrze katedry jest równie imponujące, ze wspaniałymi witrażami, rzeźbami, malowidłami i bogato zdobionym ołtarzem głównym.

W katedrze znajdują się również liczne kaplice, w tym kaplica św. Benedykta, która zawiera relikwie świętego.

Katedra Najświętszej Marii Panny jest jednym z najważniejszych zabytków i miejsc kultu religijnego w Monachium, a także popularnym miejscem turystycznym, przyciągającym co roku tysiące odwiedzających.

 

Stadion Allianz Arena

bayern monachiumStadion Allianz Arena to jedna z najnowocześniejszych i najpiękniejszych aren sportowych w Niemczech i na świecie.

Został zbudowany w 2005 roku, specjalnie na potrzeby piłkarskich mistrzostw świata w Niemczech, które odbyły się w 2006 roku.

Stadion jest domową areną dla klubów piłkarskich Bayernu Monachium i TSV 1860 Monachium i może pomieścić ponad 75 000 widzów.

Charakterystycznym elementem stadionu są jego dwie olbrzymie kopuły, pokryte panelem z podświetleniem LED, które umożliwiają zmianę koloru dachu na czerwony, niebieski lub biały, w zależności od drużyny, która rozgrywa mecz.

wnętrze kościołaWnętrze stadionu jest równie imponujące, z bogatym zapleczem dla zawodników i kibiców, a także szerokim wachlarzem usług gastronomicznych i sklepów. Stadion Allianz Arena to jedna z najważniejszych atrakcji sportowych w Monachium i w Europie, przyciągająca fanów piłki nożnej z całego świata.

Olympiapark i wieża widokowa

Olympiapark to kompleks sportowy i rekreacyjny w Monachium, zbudowany z okazji Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1972 roku. Znajduje się tam wiele obiektów sportowych, m.in. stadion olimpijski, lodowisko, basen i hala sportowa.

najstarszym kościołemJednym z najważniejszych elementów Olympiapark jest imponująca wieża widokowa, zwana Olympiaturm, która mierzy ponad 290 metrów wysokości. Z wieży można podziwiać piękne widoki na miasto i Alpy Bawarskie, a także zjechać z nią na dół, na specjalnej zjeżdżalni o długości ponad 200 metrów.

W Olympiaparku odbywają się również liczne koncerty, festiwale i inne wydarzenia kulturalne, a także można tam wypożyczyć rower lub kajak i spędzić czas na otwartym powietrzu.

Olympiapark i Olympiaturm to jedne z najważniejszych atrakcji turystycznych w Monachium, przyciągające co roku tysiące odwiedzających.

Ogród Angielski (Englischer Garten)

ii wojny światowej Ogród Angielski to jeden z największych i najpiękniejszych parków w Monachium. Został założony w XVIII wieku i zajmuje obszar ponad 375 hektarów, co czyni go jednym z największych parków miejskich na świecie.

Ogród jest idealnym miejscem do spacerów, pikników i rekreacji na świeżym powietrzu, a także do uprawiania sportów, takich jak joga, piłka nożna czy frisbee.

W parku znajdują się liczne alejki spacerowe, stawy i kanały, a także kilka ciekawych obiektów, takich jak mauzoleum księcia Maksymiliana Józefa Bawarskiego czy wieża chińska.

Jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji Ogród Angielskiego jest natomiast rzeka Eisbach, która przepływa przez park i jest popularnym miejscem do surfowania. Ogród Angielski to idealne miejsce na odpoczynek i relaks w samym sercu Monachium, które zachwyci zarówno miłośników natury, jak i kultury.

Pałac Nymphenburg

zwiedzania monachiumPałac Nymphenburg to jeden z najważniejszych zabytków Monachium, zbudowany w XVII i XVIII wieku jako letnia rezydencja dla elektora Ferdynanda Marii Wittelsbacha i jego żony, księżniczki Henrietty Adelajdy z Sabaudii.

Pałac składa się z licznych sal i apartamentów, w których można podziwiać piękne zabytkowe meble, rzeźby, malowidła i tkaniny.

Jednym z najbardziej okazałych pomieszczeń jest Sala Wielka, ozdobiona freskami przedstawiającymi sceny z mitologii greckiej. Oprócz pałacu, na terenie kompleksu znajdują się także liczne ogrody, fontanny, stawy i pawilony, w tym słynny Amalienburg, niewielki pałacyk zbudowany w stylu rokoko.

Pałac Nymphenburg to idealne miejsce dla miłośników sztuki i historii, ale także dla wszystkich, którzy chcą odpocząć w pięknym otoczeniu i poczuć atmosferę dawnej arystokracji bawarskiej.

Muzeum BMW

pobliżu marienplatz Muzeum BMW to jedna z najważniejszych atrakcji dla miłośników motoryzacji w Monachium. Znajduje się ono w siedzibie BMW, przy ulicy Am Olympiapark 2, i prezentuje historię tej niemieckiej marki oraz jej najważniejsze modele i osiągnięcia technologiczne.

W muzeum można podziwiać ponad 120 eksponatów, w tym nie tylko samochody, ale także motocykle, silniki i modele koncepcyjne.

Wśród najważniejszych eksponatów znajdują się m.in. pierwszy samochód marki BMW – model 3/15, legendarny roadster BMW 328, kultowy model BMW 507 z lat 50. oraz sportowy super samochód BMW i8.

Oprócz tego w muzeum można obejrzeć liczne interaktywne prezentacje, filmy i modele w skali, które pomagają lepiej zrozumieć historię i filozofię marki BMW. Muzeum BMW to idealne miejsce dla fanów motoryzacji, ale także dla wszystkich, którzy interesują się technologią i designem samochodowym.

Monachijskie Pinakoteki

ii wojny światowejMonachijskie Pinakoteki to zbiór kilku muzeów sztuki, które znajdują się w Monachium i stanowią jedną z największych kolekcji dzieł sztuki w Niemczech. Wśród najważniejszych muzeów należy wymienić Pinakotekę Sztuk Pięknych, Pinakotekę Nowoczesną i Pinakotekę Malarstwa.

Pinakoteka Sztuk Pięknych prezentuje dzieła sztuki z różnych epok i krajów, w tym obrazy mistrzów włoskich, flamandzkich, holenderskich, niemieckich i francuskich, a także rzeźby, grafiki i dzieła sztuki użytkowej. Pinakoteka Nowoczesna to muzeum sztuki współczesnej, w którym prezentowane są prace artystów z całego świata, w tym malarstwo, rzeźba, instalacje i sztuka wideo.

Natomiast Pinakoteka Malarstwa to muzeum specjalizujące się w malarstwie niemieckim i austriackim z XVIII i XIX wieku.

Wśród najważniejszych dzieł prezentowanych w Monachijskich Pinakotekach warto wymienić takie arcydzieła jak “Święta Rodzina” Rafaela, “Autoportret” Albrechta Dürera, “Nocna Straż” Rembrandta, “Autoportret z młotkiem” Fridy Kahlo oraz wiele innych. Monachijskie Pinakoteki to miejsce obowiązkowe dla miłośników sztuki i kultury.

 

Rezydencja w Monachium (Residenz)

centrum monachiumRezydencja w Monachium (Residenz) to kompleks pałacowy, który był kiedyś siedzibą książąt bawarskich i królów Bawarii.

Zlokalizowany jest w centrum miasta, w pobliżu Placu Mariackiego (Marienplatz). To jedno z najważniejszych miejsc kultury i historii Bawarii, a jednocześnie jedno z największych muzeów sztuki i historii w Niemczech.

W skład kompleksu wchodzi wiele budynków, pałaców, kaplic i ogrodów, w tym m.in. Residenztheater, Oranżerię, Muzeum Porcelany oraz liczne apartamenty i sale reprezentacyjne.

Wnętrza pałacowe zdobią liczne dzieła sztuki, rzeźby, gobeliny, meble i dekoracje, które prezentują historię i kulturę Bawarii.

bayern monachium W rezydencji można podziwiać także piękne ogrody i dziedzińce, a także zobaczyć historyczne kościoły i kaplice, takie jak Kaplica św. Michała czy Kaplica Poczwórna.

Rezydencja w Monachium to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas pobytu w Bawarii, ze względu na bogactwo historii, kultury i sztuki, jakie oferuje.

 

Muzeum Piwa i Festynu Oktoberfest

Muzeum Piwa i Festynu Oktoberfest to jedno z najważniejszych miejsc dla miłośników piwa i festynów w Monachium. Zlokalizowane jest w samym sercu miasta, na terenie kompleksu browaru Staatliches Hofbräuhaus.bawarskiej stolicy

W muzeum można poznać historię piwa w Bawarii, tradycje i obrzędy związane z tym trunkiem oraz historię Festynu Oktoberfest, który jest jednym z największych festynów piwnych na świecie. W muzeum można zobaczyć kolekcję pamiątek związanych z piwem i Oktoberfestem, takich jak plakaty, kufle, stroje, a także oryginalne konie z karuzeli Oktoberfestu.

Muzeum oferuje także degustacje różnych odmian piwa oraz wycieczki po browarze i piwnicach, gdzie można poznać proces produkcji piwa. Festyn Oktoberfest odbywa się corocznie na terenie Theresienwiese, a jego główną atrakcją jest spożywanie piwa, tradycyjne posiłki oraz muzyka bawarska. To wydarzenie przyciąga co roku setki tysięcy turystów z całego świata i jest jednym z najważniejszych symboli Bawarii.

 

Muzeum Bawarskie

bayern monachium Muzeum Bawarskie (Bayerisches Nationalmuseum) to jedno z najważniejszych muzeów w Monachium, poświęcone kulturze i sztuce Bawarii i Niemiec.

Znajduje się ono w zabytkowym pałacu Neue Residenz, który jest jednym z najpiękniejszych zabytków Monachium.

Muzeum Bawarskie oferuje kolekcję ponad 70 tysięcy eksponatów, obejmujących dzieła sztuki, meble, tkaniny, biżuterię, zegary, a także elementy architektury, takie jak kolumny, portale czy fragmenty ścian.

Wśród eksponatów można zobaczyć dzieła mistrzów sztuki, takich jak Albrecht Dürer, Tilman Riemenschneider, Hans Holbein czy Caspar David Friedrich.

Muzeum oferuje także wystawy czasowe, które prezentują różnorodne aspekty sztuki i kultury z różnych okresów i regionów. W muzeum można także zwiedzić piękne sale pałacowe oraz ogród, który jest jednym z najpiękniejszych w Monachium.

Muzeum Bawarskie to idealne miejsce dla miłośników sztuki, historii i kultury, którzy chcą poznać bogactwo tradycji i dzieł sztuki Bawarii i Niemiec.

Oktoberfest w Monachium  

centrum miastaOktoberfest to coroczny festyn piwny, który odbywa się w Monachium od 1810 roku. Jest to jedno z największych i najbardziej znanych wydarzeń w Bawarii, przyciągające co roku miliony turystów z całego świata.

Festyn odbywa się na terenie Theresienwiese, ogromnego placu w centrum miasta, na którym rozstawiane są wielkie namioty piwne oraz liczne atrakcje.

Główną atrakcją Oktoberfestu jest spożywanie piwa, które podawane jest w tradycyjnych kufelkach o pojemności jednego litra. Piwo, które serwowane jest podczas festynu, musi być produkowane według specjalnej receptury, spełniającej wymagania Reinheitsgebot, czyli ustawy czystości piwa, która obowiązuje w Bawarii od 1516 roku.

Oprócz piwa, na Oktoberfest można spróbować także tradycyjnych bawarskich potraw, takich jak kiełbasa, sznycel czy pieczeń wieprzowa.

Podczas festynu odbywają się także liczne koncerty muzyki bawarskiej, a także pokazy tańca i różnego rodzaju konkursy. Wiele osób przychodzi na Oktoberfest w tradycyjnych strojach bawarskich, takich jak Lederhosen (skórzane spodnie) i Dirndl (tradycyjna sukienka bawarska).

Oktoberfest to wydarzenie, które przyciąga nie tylko miłośników piwa i kultury bawarskiej, ale także turystów z całego świata, którzy chcą doświadczyć niesamowitej atmosfery i klimatu tego wyjątkowego festynu.

Monachium historia miasta

Monachium do miasta położonego w południowych Niemczech, w pobliżu Bawarii. Jego historia sięga średniowiecza, kiedy do X wieku powstała osada przy klasztorze benedyktyńskim. W XII osadzie korzystającej z prawa miejskiego zaczął szybko rozwijać się jako wsparcie wieku handlowy.

W XVI wieku Monachium stałość się stolicą księstwa Bawarii i miejsce rezydencji władającej rodziny Wittelsbachów. W okresie renesansu i baroku władcy Bawarii rozbudowywali miasto i dbali o jego rozwój kulturalny, co miało wpływ na powstanie wpływu pałaców, kościołów i teatrów.

W XIX wieku Monachium stałość się głównymi ośrodkami przemysłowymi i kulturalnymi, w których działało wielu artystów i właściwości, m.in. Richarda Straussa, Thomasa Manna czy Alberta Einsteina.

W XX wieku stało się areną wydarzenia historycznego, m.in. narodzin hitlerowskiej partii NSDAP i przewrotu monachijskiego, który poprzedził II wojnę światową. Po zauważeniu wojny Monachium stałość się jednego z ważniejszych rynków finansowych i kulturalnych w Europie Zachodniej.

Dziś Monachium to nowoczesne i nowoczesne miasto, w którym działa wiele firm technologicznych i startupów. Słynie również z występów festiwali, takich jak Oktoberfest czy festiwal filmowy w Monachium.

 

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00