Strona główna » Kenia-jedno z najpiękniejszych państw Czarnego Lądu

Kenia-jedno z najpiękniejszych państw Czarnego Lądu

Kenia

by admin
kenia

Oddalona od Polski o kilka tysięcy kilometrów Kenia zachwyca bogactwem i różnorodnością kultury. Kraj ten zamieszkiwany jest przez 42 plemiona, które posługują się różnymi językami i nie zawsze pozostają ze sobą w pokojowych relacjach.

Najbardziej kojarzeni z Kenią półkoczowniczy Masajowie to tylko niewielki procent kenijskiej społeczności. Językiem masajskim włada zaledwie 2,5 % populacji Kenii. 

Kenia dzika przyroda i piękne plaże

 

park narodowy amboseliKenia to kraj, którego bogactwo przyrodnicze czyni z niego jedno z najpiękniejszych miejsc Afryki Wschodniej.

Zachwyca tu widok egzotycznych zwierząt, które w naszej szerokości geograficznej możemy spotkać jedynie w ogrodach zoologicznych.

W Kenii po rozległych sawannach spacerują majestatyczne słonie i żyrafy. Kenijska fauna to również nosorożce, lwy i zebry. Nad jeziorami spotkamy stada flamingów i groźne krokodyle.

Znajduje się tu przeszło pięćdziesiąt parków i rezerwatów przyrody, które zapewniają schronienie i naturalne warunki życia licznym gatunkom fauny i flory.kenii obowiązuje ruch lewostronny

Wybrzeże Oceanu Indyjskiego obfituje w plaże pokryte delikatnym białym piaskiem, uważane za jedne z najpiękniejszych na świecie a barwne rafy koralowe zachęcają do nurkowania.

 

Safari w Parku Narodowym Masai Mara

 

Ten zajmujący ponad 1,5 tysiąca km2 obszar został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Swoją nazwę park przybrał na część zamieszkującego tam plemienia Masajów oraz przepływającej przez jego teren rzeki Mara.

park narodowy tsavoPark jest miejscem obfitującym w dziką zwierzynę. Liczy się, że żyje tu rekordowa liczba 2,5 miliona ssaków roślinożernych i 500 gatunków ptaków. Spotkamy tu m.in.:  gazele, bawoły, żyrafy, słonie.

Park jest domem dla zagrożonego wymarciem nosorożca czarnego, którego populacja całkowicie zniknęła już z kilku afrykańskich krajów.

Park Masai Mara jest wyjątkowo gościnny dla lwów. Przyjmuje się, że właśnie tam największa ich populacja na świecie. Atrakcją turystyczną parku są organizowane w nim safari.

fotografowanie obiektów publicznychMoże ono odbywać się o różnych porach, nawet w nocy. Pozwala to na zaobserwowanie zwyczajów różnych gatunków zwierząt.

W lipcu i sierpniu przez park przechodzi wielka rzesza migrujących z terenu Tanzanii zwierząt, które wędrują szukając miejsc na wypas. Ich widok jest szczególnie atrakcyjny dla odwiedzających.

W parku znajdują się hotele a turyści mają możliwość korzystania z licznych rozrywek i udogodnień jak lot balonem o wschodzie słońca czy loty z prywatnego lotniska. 

 

Wspinaczka i trekkingi dla lubiących aktywny wypoczynek

 

dzikie zwierzętaOsoby, które od kolonialnych luksusów wolą obcowanie z przyrodą i aktywność fizyczną,  wybierają górskie wędrówki i zdobywanie szczytu Mount Kenii- drugiej co do wysokości góry na kontynencie.

Batian, czyli jej najwyższy szczyt liczy 5199 m n.p.m. Góra jest trudniejsza w zdobyciu niż popularne Kilimandżaro, ale wynagradza trud turystów pięknymi widokami.

Góra jest ważnym centrum tradycyjnych lokalnych wierzeń. Plemię Kikuyu uważa, że na szczycie góry mieszka bóg Ngai, który stworzył ich plemię, wszystkich ludzi i cały świat.

parki narodoweSam bóg jest niewidzialny, ale komunikuje się ze światem za pomocą świata przyrody. Po stworzeniu świata i człowieka, nakazał on osiedlić się plemieniu na żyznych ziemiach otaczających górę.

Kenia obfituje w szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności. Las Karura z wodospadami i piękną roślinnością jest świetnym miejscem do wypraw z dziećmi. Park Hell’s Gate umożliwia turystom biwakowanie, znajdują się w nim też schroniska.

Twórcy filmu Król Lew wzorowali się na tutejszej przyrodzie. W Parku kręcony był też film Lara Croft Tomb Raider: Kolebka życia. Park Amboseli słynie z pięknego widoku na najwyższy szczyt kontynentu – Kilimandżaro (5895 m n.p.m), który znajduje się na terenie Tanzanii. 

 

Rdzenne ludy i ich folklor

 

pogranicze keniiSamburu i Masajowie to najbardziej znane plemiona kraju, które chętnie wchodzą w relacje z turystami. Masajowie przyciągają wzrok oryginalnym czerwonym ubiorem.

Mężczyźni malują twarze a włosy zaplatają w warkocze. Ich charakterystyczny taniec, polegający na wyskakiwaniu wysoko do góry jest znaną atrakcją turystyczną.

Jako społeczeństwo są bardzo dobrze zorganizowani i wytworzyli sprawny system wewnętrznego zarządzania. To koczownicze plemię zajmuje się hodowlą i wypasem bydła.

wakacje do keniiSamburu są spokrewnieni z Masajami i posługują się podobnym językiem. Zajmują się wypasem zwierząt.

Samburu dużą wagę przywiązują do wyglądu, mężczyźni używają makijażu i farbują włosy.

Kochają biżuterię i ozdoby z piór. Samburu w przeciwieństwie do Masajów żyją w związkach monogamicznych a ich relacje rodzinne są cieplejsze niż w patriarchalnym plemieniu Masajów. 

 

Podróż z Polski do Kenii

rajskie wakacje

Polacy udający się do tego kraju muszą zadbać o uzyskanie wizy. Warto pamiętać, że Republika Kenii nie posiada swojej ambasady w Polsce, ale wizę bez problemu zdobędziemy online.

Wizyta w Kenii nie wymaga obowiązkowych szczepień, chociaż dobrze je to zrobić, aby uchronić się np. przed spotykaną tu malarią czy wścieklizną.

Przed wyjazdem warto więc skonsultować się z lekarzem. 

W Kenii językami urzędowymi są angielski i suahili. 

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00