Strona główna » Egipt to kraj o wielu obliczach

Egipt to kraj o wielu obliczach

Egipt

by admin
Egipt

Egipt odnajdź w nim swoje miejsce!

 

To stumilionowe państwo, którego ponad 90% powierzchni stanowią pustynie, a deszcz pada w nim tylko kilka razy w roku, śmiało pnie się w rankingu najpopularniejszych destynacji turystycznych świata.egipcie egipt

Rządzący Egiptem dopatrują się w tym szansy na poprawę warunków ekonomicznych mieszkańców i rozwój Arabskiej Republiki Egiptu.

Odwiedzających przyciągają tu imponujące dziedzictwo kulturowe, atrakcyjna infrastruktura turystyczna i egzotyczny urok tego arabskiego kraju.

 

Egipt państwo, które uwodzi i fascynuje 

 

last minuteEgipt to lat jeden z najbardziej lubianych przez Polaków krajów, w którym chętnie spędzamy swoje urlopy.

Jak podaje raport Urzędu Lotnictwa Cywilnego, do tego ciepłego kraju tylko w I półroczu 2022 roku z polskich lotnisk wyleciało ponad 300 tysięcy osób, co stanowi prawie 19% udziału w rynku lotów.

Więcej polskich turystów korzystających z lotów czarterowych, odwiedziło tylko Grecję i Turcję.

Moda na wycieczki do Egiptu sięga jednak daleko poza granice naszego kraju. Wiosenne miesiące 2023 roku przyniosły Egiptowi rekordową liczbę gości. Jak mówi minister Turystyki i Starożytnego Dziedzictwa Ahmed Issa, w kwietniu 2023 r.

turkusowe morzeEgipt odwiedziło aż 1.35 miliona osób z całego świata. Według prognoz ministra, liczba turystów odwiedzających jego kraj, zwiększy się w najbliższych pięciu latach dwukrotnie i już w roku 2028 osiągnie liczbę 30 milionów wizyt.

Dynamiczny rozwój turystyki sprawia, że liczba wolnych pokojów w egipskich hotelach zostanie w najbliższych latach zwiększona o połowę i wyniesie 500 tysięcy. Obecnie wpływy z turystyki stanowią już 15 % egipskiego PKB i wartość ta stale rośnie.

 

Bezcenne skarby przeszłości i arcydzieła sztuki

 

największe miasto afrykiWspółczesny Egipt to nie tylko nowoczesne hotele i kurorty nad turkusowym morzem. W tym kraju znakomicie odnajdzie się każdy pasjonat historii sztuki i tropiciel śladów przeszłości.

Egipt to kolebka potężnej cywilizacji, która jako druga na świecie stworzyła własne pismo. Ten zagadkowy świat, wciąż strzeże wielu swych tajemnic.

Monumentalne budowle, piramidy i świątynie do dziś zachwycają genialnym zamysłem architektonicznym i rozmachem wykonania. Znajdujące się nieopodal ścisłego centrum Kairu piramidy w Gizie oraz posąg Sfinksa to ostatnie istniejące zabytki należące do tzw. siedmiu cudów świata starożytnego.

Zostały one, podobnie jak sześć innych miejsc w Egipcie, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Piramidy to zresztą znak rozpoznawczy kraju.

sharm el sheikhW samym tylko Kairze znajduje się ich 67. Do obowiązkowych punktów każdej wyprawy należy dołączyć też wizytę w Klasztorze Świętej Katarzyny, czyli najstarszym chrześcijańskim klasztorze tego kraju, gdzie zgodnie z wierzeniami miał przemówić do Mojżesza sam Bóg.

Oprócz licznych zabytków sakralnych warto zobaczyć Wielką Tamę Asuańską, która przyczyniła się do utworzenia Jeziora Nasera, będącego największym sztucznym jeziorem świata. Miłośników książek zachwyci nowoczesna Nowa Biblioteka Aleksandryjska, zbudowana w miejscu największej biblioteki świata starożytnego. 

 

Kair. Perła Afryki zwana też “Miastem Świata”

 

Kair to wielkie, liczące niespełna 20 milionów mieszkańców miasto. Jest największą metropolią na kontynencie afrykańskim oraz całym Bliskim Wschodzie i ważnym ośrodkiem kultury arabskiej.

wakacje w egipcieZnajdziemy w nim zarówno bogate dzielnice, które zostały zbudowane w duchu współczesnej zachodniej architektury, jak i ogromne połacie zamieszkane przez biedotę.

Przykładem takiego obszaru jest Miasto Umarłych, które swą liczebnością zbliżone jest do Warszawy.

Mieszkańcy tej części Kairu egzystują na obszarze zabytkowych cmentarzy, budując tam swe domy, sklepy i zakłady. Slumsy są domem dla osób najuboższych, najczęściej wysiedlonych lub pochodzących ze wsi. Kair to miasto, które zachwyca liczbą zabytków, barwnością i kontrastami.

przepiękne rafy koraloweDo obowiązkowych punktów zwiedzania należą m.in.: Wieża Kairska, Grobowce Mameluków, Cytadela Saladyna, ruiny piramidy Dżesera.

Oprócz podziwiania jego cudownej, wielokulturowej architektury, warto skierować swoje kroki do Muzeum Egipskiego z ponad 160 tysiącami eksponatów pochodzących sprzed naszej ery.

Kair posiada też piękne tereny zielone. Jednym z nich jest Park Miejski Al-Azhar, zaliczany przez Project for Public Spaces do jednego z kilkudziesięciu najpiękniejszych obszarów tego typu na świecie.

 

Pustynne rajdy, rafy koralowe i kuszący all inclusive

funt egipskiZmęczeni zwiedzaniem turyści docenią możliwość aktywnego wypoczynku na łonie przyrody.

Egipt to też bajeczne, sprzyjające spacerom plaże i ciepła woda w której można nurkować i uprawiać snorkeling. Popularne są też takie sporty jak windsurfing i kitesurfing.

Goście kurortów mogą brać udział w pustynnym safari, przejażdżkach na wielbłądach i wycieczkach konnych. Dostępne są też atrakcje takie jak parasailing, czyli loty ze spadochronem za motorówką, gra w golfa i organizowane dla gości hotelowych familijne animacje.

 

Mumie w Warszawie oraz poznański Tutanchamon, czyli starożytny Egipt tuż za rogiem

 

marsa alamMiłośnicy sztuki starożytnej nie muszą opuszczać granic Polski, by przekonać się o talencie egipskich artystów i rzemieślników oraz pięknie stworzonych przez nich dzieł. Wystarczy wybrać się do jednego z rodzimych muzeów, które prezentują kolekcje starożytnych zabytków i artefaktów.

Największą z nich znajdziemy w warszawskim Muzeum Narodowym. Funkcjonująca w nim Galeria Sztuki Starożytnej powstała już przed II wojną światową.

W jej zbiorach znajdują się ludzkie i zwierzęce mumie, sarkofagi i portrety grobowe, przedmioty codziennego użytku oraz te związane z kultem religijnym i elementy egipskiej architektury.

ambasadzie egiptu Galeria Egipska Muzeum Archeologicznego w Poznaniu to natomiast miejsce, w którym spotkamy między innymi replikę komory grobowej samego Tutanchamona i majestatyczny, wysoki na ponad dwa metry posąg bogini Sechmet.

W Krakowie funkcjonuje nowoczesne Muzeum Archeologiczne. Ciekawe eksponaty znajdziemy również w krakowskiej Galerii Sztuki Starożytnej Muzeum Książąt Czartoryskich.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00