Strona główna » Rotterdam – największe atrakcje

Rotterdam – największe atrakcje

Rotterdam

by admin
Rotterdam

Rotterdam to miasto pełne zaskakującej architektury, bogatej kultury i fascynującej historii. To także miasto innowacji i kreatywności, które nieustannie się zmienia i rozwija.

Rotterdam oferuje wiele atrakcji dla każdego rodzaju turysty, od miłośników sztuki i designu po fanów sportu i przyrody. Oto niektóre z najciekawszych miejsc i aktywności, które warto zobaczyć i zrobić w Rotterdamie.

Jak zwiedzać Rotterdam?

rotterdam miasto Rotterdam jest łatwo dostępny zarówno samochodem, pociągiem, jak i samolotem. Miasto ma nowoczesny dworzec kolejowy Rotterdam Centraal, który jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w Rotterdamie.

Z dworca można dojść pieszo lub skorzystać z komunikacji miejskiej do większości atrakcji w centrum miasta. Można też wynająć rower lub skuter elektryczny i poruszać się po Rotterdamie na własną rękę.

Rotterdam ma wiele do zaoferowania dla zwiedzających, dlatego warto zaplanować swój pobyt z wyprzedzeniem. Można skorzystać z usług przewodnika lub zarezerwować wycieczkę grupową lub prywatną, aby poznać ciekawostki i anegdoty o mieście.

port lotniczyMożna też zwiedzać Rotterdam na własną rękę, korzystając z mapy, aplikacji lub gry miejskiej.

Niezależnie od tego, jaką formę zwiedzania wybierzesz, pamiętaj o kupieniu Rotterdam Welcome Card , która zapewnia zniżki na wiele atrakcji i darmowe przejazdy komunikacją miejską.

Atrakcje Rotterdamu. Co warto zobaczyć w Rotterdamie?

Rotterdam ma wiele do zaoferowania dla każdego rodzaju podróżnika. Niezależnie od tego, czy interesuje cię sztuka, nauka, sport czy przyroda, znajdziesz tu coś dla siebie. Oto niektóre z najpopularniejszych atrakcji Rotterdamu:

Punkt widokowy Euromast i spojrzenie na most wiszący Erasmusbrug

głąb kraju Euromast to wieża widokowa o wysokości 185 metrów, która została wybudowana w 1960 roku z okazji wystawy ogrodniczej Floriade.

Z wieży można podziwiać panoramę miasta i portu, a także spróbować abseilingu lub spędzić noc w jednym z luksusowych apartamentów. Na wysokości 100 metrów znajduje się taras widokowy i restauracja brasserie.

Na wysokości 185 metrów znajduje się Euroscope – obrotowa winda, która umożliwia oglądanie miasta pod różnymi kątami.

inne atrakcjeErasmusbrug to most wiszący o długości 802 metrów i wysokości 139 metrów, który łączy centrum miasta z południową częścią Rotterdamu.

Most został zaprojektowany przez Bena van Berkel i otwarty w 1996 roku. Jest jednym z symboli miasta i często jest oświetlany na różne kolory z okazji różnych wydarzeń.

Z mostu można podziwiać widok na rzekę Maas i panoramę miasta.

Markthal – jedna z najbardziej unikatowych hal targowych Europy

wielkości przeładunkuMarkthal to imponujący budynek w kształcie podkowy, który mieści w sobie halę targową, sklepy, restauracje i apartamenty.

Markthal został zaprojektowany przez biuro MVRDV i otwarty w 2014 roku. Jego największą atrakcją jest ogromne dzieło sztuki na suficie, zwane “Rogiem Obfitości”, autorstwa Arno Coenena i Iris Roskam.

Na suficie przedstawiono kolorowe obrazy owoców, warzyw, kwiatów i zwierząt.

W Markthal można spróbować różnych kuchni z całego świata, kupić świeże produkty lub po prostu podziwiać niezwykłą architekturę.

Domy-sześciany Pieta Bloma

van goghaDomy-sześciany (kubuswoningen) to zespół innowacyjnych domów zbudowanych w Rotterdamie według projektu architekta Pieta Bloma.

Blom oparł się na koncepcji “mieszkania jako miejskiego dachu”: wysokiej gęstości zabudowy z wystarczającą przestrzenią na poziomie gruntu.

Blom przechylił sześcian tradycyjnego domu o 45 stopni i umieścił go na sześciokątnej podstawie. Jego projekt przedstawia wieś w mieście, gdzie każdy dom reprezentuje drzewo, a wszystkie domy razem – las.

Głównym celem domów-sześcianów jest optymalizacja przestrzeni wewnątrz. Każdy dom ma trzy piętra: parter z wejściem, pierwsze piętro z kuchnią i salonem, drugie piętro z łazienką i dwoma sypialniami oraz trzecie piętro z ogrodem na dachu.

dobrym miastemWszystkie ściany są pochylone, co wymaga niekonwencjonalnego umeblowania i dekoracji. Domy-sześciany są jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji Rotterdamu i przyciągają wielu ciekawskich turystów.

Można zwiedzić jeden z domów w ramach Muzeum Kijk-Kubus lub spędzić noc w hostelu Stayokay Rotterdam.

Muzeum Morskie w Rotterdamie z najstarszym zachowanym modelem statku

Muzeum Morskie w Rotterdamie (Maritiem Museum Rotterdam) to muzeum poświęcone historii i kulturze morskiej Holandii i Rotterdamu. Muzeum zostało założone w 1874 roku i jest jednym z najstarszych muzeów morskich na świecie.port lotniczy

Muzeum prezentuje bogatą kolekcję przedmiotów związanych z żeglugą, handlem, portem i przemysłem morskim. Wśród eksponatów znajdują się modele statków, mapy, obrazy, instrumenty nawigacyjne, mundury i trofea.

Jednym z najcenniejszych eksponatów jest model statku Mataró z XV wieku, który jest najstarszym zachowanym modelem statku na świecie.

Muzeum Morskie w Rotterdamie oferuje nie tylko wystawy stałe i czasowe, ale także interaktywne atrakcje i aktywności dla dzieci i dorosłych.

Można zwiedzić statek-muzeum Buffel – żaglowiec z XIX wieku, który służył jako okręt szkolny dla marynarki holenderskiej.

Można też odwiedzić portową pracownię – miejsce, gdzie można samodzielnie budować modele statków, mostów i dźwigów. Ponadto można podziwiać zabytkowe statki i łodzie na nabrzeżu Leuvehaven, które stanowi część muzeum na świeżym powietrzu.

Ogród zoologiczny i Oceanarium

rotterdam miastoOgród zoologiczny w Rotterdamie (Diergaarde Blijdorp) to jeden z najpiękniejszych i największych ogrodów zoologicznych w Europie. Został założony w 1857 roku i jest jednym z najstarszych ogrodów zoologicznych w Holandii. Ogród zoologiczny podzielony jest na kilka stref tematycznych, które przedstawiają różne kontynenty i ekosystemy.

Można tam zobaczyć ponad 5000 zwierząt z ponad 600 gatunków, w tym słonie, tygrysy, żyrafy, pingwiny, niedźwiedzievan beuningen polarnye i wiele innych.

Ogród zoologiczny oferuje także wiele atrakcji i aktywności dla dzieci i dorosłych, takich jak karmienie zwierząt, pokazy ptaków drapieżnych, plac zabaw czy edukacyjne warsztaty.

Oceanarium to część ogrodu zoologicznego poświęcona życiu morskiemu. Znajduje się tam imponujący tunel akwaryjny, przez który można spacerować i podziwiać pływające nad głową rekiny, płaszczki, żółwie i inne ryby.

Można też zobaczyć pingwiny białobrewe i królewskie, meduzy, foki, wydry morskie i inne zwierzęta wodne. Oceanarium prezentuje różne środowiska morskie z całego świata, takie jak Morze Północne, Ocean Atlantycki, Morze Karaibskie czy Zatoka Kalifornijska.

Zwiedzanie stadionu Feyenoordu Rotterdam

rotterdam miastoStadion Feyenoordu Rotterdam, znany również pod przydomkiem De Kuip („Wanna” lub „Wanienka”), to stadion piłkarski w Rotterdamie, na którym swoje mecze rozgrywa klub Feyenoord Rotterdam.

Stadion został wybudowany w latach 1935-1937 według projektu architektów Leenderta van der Vlugta i Broekbakemy.

Jego pojemność wynosi 51 117 miejsc siedzących. Stadion jest jednym z symboli miasta i słynie z niezwykłej atmosfery podczas meczów. Na stadionie odbywały się także ważne wydarzenia sportowe i kulturalne, takie jak finał Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2000 roku czy koncerty takich gwiazd jak U2, Rolling Stones czy Madonna.

Zwiedzanie stadionu Feyenoordu Rotterdam to niezapomniane przeżycie dla każdego fana piłki nożnej i kibica Feyenoordu. Można zobaczyć wnętrze stadionu, wejść do szatni, tunelu i na murawę, a także odwiedzić muzeum klubowe i sklep z pamiątkami.

Zwiedzanie odbywa się pod opieką przewodnika, który opowiada ciekawe historie i anegdoty związane ze stadionem i klubem. Zwiedzanie trwa około 90 minut i jest dostępne w różnych językach. Można też zarezerwować zwiedzanie indywidualne lub grupowe.

Ratusz i jego dziedziniec

największy portRatusz w Rotterdamie to jeden z nielicznych budynków w centrum miasta, który przetrwał bombardowanie z 14 maja 1940 roku.

Ratusz został wybudowany w latach 1914-1920 według projektu architekta Henri Eversa. Jest to budynek w stylu neorenesansowym z wpływami bizantyjskimi, romańskimi i art déco.

Ratusz ma powierzchnię 9 116 m2 i jest pokryty betonem, piaskowcem i kamieniem twardym. Na fasadzie budynku znajdują się liczne rzeźby i reliefy przedstawiające sceny z historii miasta i symbolizujące jego funkcje i wartości. Na wieży ratusza umieszczono zegar i dzwonnicę z 49 dzwonami.

Ratusz w Rotterdamie jest siedzibą władz miejskich i miejscem obrad rady miasta. Wewnątrz budynku znajdują się sale konferencyjne, biura, gabinety burmistrza i wiceburmistrzów, a także muzeum ratusza.

W muzeum można zobaczyć eksponaty związane z historią ratusza i miasta, takie jak dokumenty, meble, obrazy, medale czy sztandary. W ratuszu odbywają się także uroczystości ślubne i inne wydarzenia.

Dziedziniec ratusza to otwarta przestrzeń przed wejściem do budynku, która służy jako miejsce spotkań i imprez.

rotterdam miastoNa dziedzińcu znajdują się fontanny, ławki i pomniki. Jednym z nich jest pomnik Wilhelminy – królowej Holandii w latach 1890-1948, która była obecna przy położeniu kamienia węgielnego pod budowę ratusza w 1915 roku.

Innym jest pomnik Erasmusa – słynnego humanisty i filozofa urodzonego w Rotterdamie w 1466 roku.

Pomnik przedstawia Erasmusa siedzącego na piedestale z książką w ręku. Jest to kopia pomnika z XVI wieku, który znajduje się na pobliskim placu Grotekerkplein.

Kościół św. Wawrzyńca – ostatnie świadectwo średniowiecznego miasta

Kościół św. Wawrzyńca (Laurenskerk) to jedyny zachowany budynek z okresu gotyku w Rotterdamie, który był pierwotnie miastem średniowiecznym. Kościół został zbudowany w latach 1449-1525 jako trójnawowa bazylika z wieżą o wysokości 65 metrów.

Kościół był miejscem chrztu słynnego humanisty i filozofa Erasmusa z Rotterdamu w 1466 roku. W kościele znajdują się także groby i epitafia wielu znanych mieszkańców Rotterdamu, takich jak admirał Witte de With, burmistrz Johan van der Veeken czy poeta Hendrik Tollens.

ii wojny światowej Kościół św. Wawrzyńca był poważnie uszkodzony podczas bombardowania z 14 maja 1940 roku, które zniszczyło większość centrum miasta.

Po wojnie podjęto decyzję o odbudowie kościoła, która trwała do 1968 roku. Odbudowa wiernie odwzorowała pierwotny wygląd kościoła, ale także wprowadziła nowe elementy, takie jak nowoczesne organy czy witraże autorstwa Henka Chabota i Johana Vermeera.

Kościół św. Wawrzyńca jest obecnie nie tylko miejscem kultu religijnego, ale także ważnym centrum kultury i historii miasta. W kościele odbywają się koncerty, wystawy, wykłady i inne wydarzenia. Można też zwiedzić wnętrze kościoła i wejść na wieżę, skąd roztacza się piękny widok na Rotterdam. W kościele znajduje się również muzeum poświęcone historii i znaczeniu kościoła dla miasta.

Pomnik ropy Cascade

port lotniczyPomnik ropy Cascade to ośmiometrowa rzeźba z poliestru, która znajduje się na skrzyżowaniu Coolsingel i Blaak, w samym centrum Rotterdamu.

Rzeźba została wykonana przez Atelier Van Lieshout – pracownię artystyczną z Rotterdamu, znana z używania poliestru jako swojego znaku rozpoznawczego.

Rzeźba przedstawia osiemnastu ułożonych na sobie bębnów naftowych, z których spływa lepka masa, w której można dostrzec kształty około dwudziestu ludzkich postaci. Są to anonimowe istoty, wiele z nich w dramatycznych pozach. Jedna z nich wspina się do góry. W porównaniu z solidnymi konturami bębnów, postacie są zwiotczałe i bezkształtne.

Mimo to te kształty tworzą sieć, która podtrzymuje kolumnę. Bębny i ludzkie kształty, sztywne i zwiotczałe formy, zlały się w jedną całość.

Pomnik ropy Cascade wywołuje skojarzenia z kryzysem gospodarczym, wyczerpaniem surowców i upadkiem społeczeństwa konsumpcyjnego. Te interpretacje są podkreślane przez lokalizację rzeźby w centrum handlowym i finansowym sercu Rotterdamu.

Pomnik rozdarte miasto

port lotniczyPomnik Rozdarte miasto (Zadkine) to rzeźba przedstawiająca postać człowieka z pustym miejscem w klatce piersiowej.

Symbolizuje ona cierpienie i zniszczenie Rotterdamu podczas niemieckiego bombardowania w 1940 roku, które spowodowało śmierć ponad 800 osób i zrównało z ziemią większość historycznego centrum.

Pomnik został wykonany przez francuskiego rzeźbiarza Ossipa Zadkinego i odsłonięty w 1953 roku. Znajduje się on na placu Plein 1940, niedaleko ratusza i kościoła św. Wawrzyńca.

Rotterdam historia miasta

całym mieścieRotterdam jest jednym z miast w Holandii i pełni ważnego znaczenia dla centrum przemysłowego i elektrycznego w Europie.

Historia miasta sięga XII wieku, kiedy do ujścia rzeki Rotte powstania osady rybackiej. W 1299 roku Rotterdam otrzymał prawa miejskie, co zapoczątkowało jego szybki rozwój.

W XVI wieku Rotterdam stał się ważnym portem handlowym, który umożliwił handel z krajami Europy, a także z krajami zamorskimi, jak Indie Wschodnie. Miasto było również znane z produkcji i handlu tkaninami, co przyniosło znaczny zysk.

W czasie II wojny światowej Rotterdam został całkowicie zniszczony podczas bombardowania przez niemieckie siły powietrzne w 1940 roku. Po wojnie miasto systemu odbudowanego i stało się jednym z najnowocześniejszych miast w Europie.

Obecnie Rotterdam jest dynamicznym miastem, które słynie z nowoczesnej architektury i ważnej roli w handlu międzynarodowym. Jest również centrum kulturalnem, w którym występuje wiele festiwali i wydarzeń artystycznych.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00