Strona główna » Berlin atrakcje

Berlin atrakcje

Berlin

by admin
Berlin

Berlin jest nie tylko stolicą Niemiec i ich największym miastem, ale również ważnym miejscem historycznym i kulturalnym na mapie Europy. Turyści przybywający do Berlina mają do zobaczenia wiele zabytków, miejsc upamiętniających ważne wydarzenia, a także muzeów, których jest ponad 200.

Jeśli wybierasz się do Berlina, zrób listę miejsc wartych uwagi i zobaczenia. Jest ich sporo, przygotuj się więc na intensywne zwiedzanie.

Brama Brandenburska

atrakcje berlina Niewątpliwie jednym z symboli Berlina i jedną z najbardziej charakterystycznych budowli jest Brama Brandenburska. To wyjątkowy zabytek, który możemy spotkać na pocztówkach, magnesach i innych materiałach promujących stolicę Niemiec.

Brama Brandenburska wykonana jest w stylu neoklasycznym, ma ponad 20 metrów wysokości i 62 metry szerokości. Powstała na rozkaz cesarza Fryderyka Wilhelma, któremu zależało na otwarciu miasta na efektowne parki Tiergarten.

Najważniejszym elementem bramy Brandenburskiej jest znajdująca się na jej szczycie kwadryga – rzeźba przedstawiająca rzymską boginię zwycięstwa Wiktorię powożącą rydwanem zaprzężonym w cztery konie.

stare muzeumBrama Brandenburska jest ważnym elementem historycznym, towarzyszyła mieszkańcom Berlina podczas wielu wydarzeń. Obecnie uważana jest za symbol zjednoczenia Berlina.

Reichstag – majestatyczny parlament w Berlinie

Gmach Reichstagu, czyli siedziby niemieckiego parlamentu to kolejna budowla, która wyróżnia się na tle berlińskich zabudowań.

Jest wyjątkowo okazała i stanowi prawdziwą perełkę architektoniczną. To potężny sześciopiętrowy budynek zakończony wielką kopułą, zdobiony kolumnami i wieloma innymi zdobieniami.muzeum muru berlińskiego

Robi ogromne wrażenie już z daleka. Choć Reichstag jest budynkiem rządowym, turyści mają swobodny dostęp do większości jego przestrzeni.

Można wybrać się na sam szczyt i zwiedzić kopułę, a także zjeść posiłek w umiejscowionej na najwyższym piętrze restauracji.

Holocaust-Manhmal: pomnik Żydów

Zwiedzając Berlin nie da się ominąć miejsc, które upamiętniają smutne i bolesne fragmenty historii. A takim z pewnością jest Holocaust-Manhmal, czyli Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. To najważniejsze miejsce upamiętniające ofiary holocaustu w Niemczech.

wieża telewizyjnaPomnik składa się z 2711 betonowych bloków o różnej wysokości, które są ustawione w równoległych rzędach. Liczba bloków nie jest przypadkowa – dokładnie tyle jest stron Talmudu, najważniejszej księgi judaizmu.

Oprócz części naziemnej, Holocaust-Manhmal posiada również podziemia, w których znajduje się izba pamięci.

Przedstawia ona dokumenty, zdjęcia, a także inne eksponaty, które prowadzą zwiedzających po dramatycznej historii żydów podczas drugiej wojny światowej.

Berliner Dom, czyli Katedra Berlińska

zwiedzanie berlinaJednym z najbardziej monumentalnych obiektów sakralnych w stolicy Niemiec jest Katedra Berlińska, znajdująca się w obrębie słynnej Wyspy Muzeów.

Jej początki sięgają XV wieku, gdy w tym miejscu wybudowano kościół zamkowy, w kolejnych wiekach regularnie przebudowywany.

W XIX wieku niemieccy władcy doszli jednak do wniosku, że budowla jest zbyt mało reprezentacyjna, szczególnie że miała pełnić funkcję miejsca pochówki dla słynnego rodu Hohenzollernów.

Wykonanie nowej Katedry Berlińskiej zlecił Fryderyk Wilhelm IV, który miał marzenie stworzyć monumentalny obiekt na miarę Bazyliki Św. Piotra w Rzymie. I w pewnym stopniu mu się to udało. Berliner Dom w centralnym miejscu posiada potężną kopułę oraz cztery mniejsze kopuły w narożnikach.

Fasada i kopuła świątyni pokryte są licznymi rzeźbami świętych i aniołów, którzy z góry przyglądają się miastu. Katedrę Berlińską warto zobaczyć nie tylko z zewnątrz, ale również odwiedzić jej wnętrze.

mur berliński Wstęp jest płatny – bezpłatnie można wejść jedynie podczas odbywających się w świątyni nabożeństw.

Wtedy jednak trzeba wziąć w nich udział – zabronione jest wędrowanie po wnętrzu.

Pałac Charlottenburg: „berliński Wersal”

Znajdujący się pod Berlinem Pałac Charlottenburg to kolejne miejsce, którego nie można przeoczyć podczas zwiedzania Berlina.

berlińska wieża telewizyjnaTo największy muzealny pałac w mieście, zachwycający niepowtarzalną architekturą, przypominającą z zewnątrz francuski Wersal.

Wokół pałacu znajdują się doskonale utrzymane ogrody, po których spacer pozwala na chwilowe przeniesienie się w czasie do momentu, gdy pałac tętnił życiem i miały w nim miejsce ważne dla całego kraju wydarzenia.

Pałac Charlottenburg pierwotnie wyglądał dużo skromniej – powstał pod koniec XVII wieku jako prywatna rezydencja Zofii Charlotty, żony Fryderyka III.

Z biegiem czasu rezydencja się rozrastała, zyskiwała nowe zabudowania, dobudowano kaplicę, ozdobiono plaski dach wieżą z kopułą.

katedra francuskaW pałacu pierwotnie zamontowana była również słynna Bursztynowa Komnata, która zaginęła podczas II wojny światowej i do dziś jest poszukiwana przez miłośników historii i łowców skarbów.

Dziś kompleks pałacowo-parkowy Charlottenburg pełni rolę muzeum, jest najchętniej odwiedzanym zabytkiem w Berlinie.

Pełni również ważną rolę kulturalną – w dawnej oranżerii odbywają się koncerty, wystawiane są sztuki teatralne i organizowane wernisaże.

Museuminsel: Wyspa Muzeów

stolica niemiecMiłośnicy wędrowania po muzeach mogą w Berlinie znaleźć dla siebie atrakcję idealną: Wyspę Muzeów, gdzie w niewielkiej odległości od siebie znajduje się całe mnóstwo słynnych i wartych odwiedzenia muzeów. Wyspa Muzeów znajduje się w samym centrum Berlina na wyspie Spreeinsel na rzece Sprewie.

W kompleksie znajdziemy między innymi Muzeum imienia Bodego, Bowe Muzeum, Starą Galerię Narodową oraz Muzeum Pergamońskie.

Każde z tych miejsc zachwyca nie tylko znajdującymi się wewnątrz eksponatami, ale również wyjątkową architekturą, często nawiązującą do monumentalnych budowli starożytnej Grecji i Rzymu.

Na zwiedzanie Wyspy Muzeów warto zarezerwować sobie cały dzień, a i tak może się okazać, że czasu będzie zbyt mało.

East Side Gallery w Berlinie

katedra niemieckaW poszukiwaniu niezwykłych miejsc w Berlinie, nie można zapomnieć o East Side Gallery. To miejsce, które przypomina o latach podziału miasta, a jednocześnie jest pełne optymizmu i symbolem wolności.

East Side Gallery to najdłuższy zachowany fragment muru berlińskiego, który obecnie stanowi swoistą galerie pod gołym niebem.

Fragment o długości 1300 metrów został pokryty efektownymi rysunkami, grafikami i obrazami stworzonymi przez 118 artystów z 21 krajów. East Side Gallery, w odróżnieniu od wielu innych galerii w Berlinie, można odwiedzić bezpłatnie.

Warto wybrać się na spacer wzdłuż pomalowanego fragmentu muru – na pewno będzie to przyjemna odmiana po zwiedzaniu zabytków i muzeów.

Plac Poczdamski i fragment muru berlińskiego

berlina wschodniegoPodczas zwiedzania Berlina każdy turysta prędzej czy później trafi na Plac Poczdamski, największy i najbardziej zatłoczony plac w centrum miasta.

Przez kilkadziesiąt lat po zakończeniu drugiej wojny światowej plac był przedzielony murem berlińskim. Bo zburzeniu muru Plac Poczdamski stał się rozrywkowym centrum miasta.

Można tu zobaczyć fragmenty muru berlińskiego, ale bez nadmiernego skupiania się na historii. Owszem, przypominają one o jej nieprzyjemnych kartach, ale dziś Plac Poczdamski przedewarto zobaczyć w berlinie wszystkim tętni życiem. Znajduje się tu mnóstwo sklepów i centrów handlowych, są kina, teatry i restauracje.

Ciekawą współczesną atrakcją na Placu Poczdamskim jest Sony Center z charakterystycznym dachem.

Jest on wyposażony w zmieniające kolor oświetlenie, które wieczorem i we wczesnych godzinach nocnych ma imitować zachód słońca.

Efekt jest niesamowity – warto więc wybrać się na Plac Poczdamski szczególnie po zmroku.

Checkpoint Charlie

nowe muzeumPodczas zwiedzania centralnego Berlina warto wybrać się również do Checkpoint Charlie, wyjątkowego miejsca pamięci i symbolu zimnej wojny. Było to najpopularniejsze spośród ośmiu przejść granicznych, jakie pozwalały na poruszanie się między wschodnią a zachodnią częścią Berlina.

Przejście niejednokrotnie podczas swojego istnienia było miejscem, w którym toczyły się dramatyczne wydarzenia.

W październiku 1961 roku wojska radzieckie i amerykańskie, stacjonujące po obu stronach przejścia zostały postawione w stan gotowości, a powodem było zatrzymanie na Checkpoint Charlie amerykańskiego dyplomaty.

stara galeria narodowaPo obu stronach pojawiły się wyposażone w ostrą amunicję czołgi. Strzały nie padły tylko dlatego, że obie strony otrzymały rozkaz, by nie rozpoczynać ostrzału, a jedynie odpowiadać na strzały, które padną ze strony przeciwnika.

Tiergarten: zielone płuca Berlina

Ważnym punktem w planie zwiedzania Berlina powinna być wyprawa do Tiergarten, to wyjątkowe miejsce zieleni położone na terenie miasta, które często porównywane jest do nowojorskiego Central Parku.

Na powierzchni ponad 210 hektarów znajduje się zoo, rezerwat przyrody, miejsca rekreacji i aktywności fizycznej, a także sporo restauracji i kawiarni, również tych na świeżych powietrzu. Tiergarten uważany jest za zielone płuca Berlina, cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów.

Szczególnie wiosną i latem tętni życiem, organizowane są tu plenerowe imprezy, koncerty, można wybrać się na przejażdżkę rowerem czy zrobić grilla. To doskonałe miejsce, jeśli wybieramy się do Berlina z dziećmi. Zarówno na młodszych, jak i na starszych czeka w parku całe mnóstwo atrakcji.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00