Strona główna » Lizbona – atrakcje turystyczne i zabytki

Lizbona – atrakcje turystyczne i zabytki

Lizbona

by admin
Lizbona

de belemZwiedzanie Lizbony – kilka słów wstępu

Lizbona, stolica Portugalii, to miasto o bogatej historii, przepięknych zabytkach, urokliwych uliczkach i cudownych widokach.

To jedno z najpiękniejszych miast Europy, które przyciąga rocznie tysiące turystów z całego świata.

Zwiedzanie Lizbony to niesamowite doświadczenie, które pozwala odkryć unikalny klimat i piękno tego miejsca.

W tym artykule przedstawimy, jak najlepiej zaplanować wycieczkę do Lizbony i co warto zobaczyć i zrobić w tym uroczym mieście.

Atrakcje w Lizbonie, zabytki, ciekawe miejsca. Co warto zobaczyć w Lizbonie?

dzielnicy belemLizbona to miasto pełne zabytków i atrakcji. Jednym z najważniejszych miejsc w mieście jest Most 25 Kwietnia – najdłuższy wiszący most w Europie, który łączy Lizbonę z miastem Almada.

Most oferuje niesamowity widok na miasto, a jego wspaniała konstrukcja przyciąga wielu turystów.

Innym wspaniałym zabytkiem Lizbony jest wieża Belem – zabytkowa forteca z XV wieku, która kiedyś była używana jako wieża obserwacyjna i strażnica nadbrzeżna. Wewnątrz wieży znajduje się muzeum, gdzie można zobaczyć różne wystawy związane z historią Lizbony i Portugalii.

elevador de santa justaKolejnym niezwykłym miejscem w Lizbonie jest Klasztor Hieronimitów – jeden z najważniejszych zabytków Portugalii, który zyskał na popularności dzięki swoim pięknym detalom architektonicznym i bogatej historii.

Klasztor został zbudowany w XVI wieku i jest jednym z najlepiej zachowanych budynków z tamtego okresu.

Co warto zrobić w Lizbonie? Przejechać się historycznym tramwajem!

torre de belemPrzejażdżka lizbońskim tramwajem to niezapomniane wrażenie, które pozwala poczuć klimat tego miasta.

Tramwaj nr 28 to jedna z najpopularniejszych tras, która prowadzi przez najpiękniejsze dzielnice Lizbony, takie jak Alfama, Baixa i Estrela.

Trasa tramwajowa jest bardzo kręta, co dodaje uroku tej przejażdżce.

Tramwaj nr 28 to nie tylko atrakcja turystyczna, ale także sposób na poruszanie się po mieście.

Dzięki niemu można w szybki sposób przemieszczać się z jednej części miasta do drugiej, zwłaszcza jeśli chce się ominąć tłumy i korki na lizbońskich ulicach.

centrum lizbonyWarto jednak pamiętać, że tramwaj nr 28 jest bardzo popularny wśród turystów, co oznacza, że kolejki do wejścia na pokład mogą być długie, a tramwaj może być bardzo zatłoczony.

Dlatego też warto rozważyć przejażdżkę innymi lizbońskimi tramwajami, które również oferują piękne widoki na miasto, takie jak np. tramwaj nr 15, który kursuje wzdłuż rzeki Tag.

Miradouro – lizbońskie tarasy widokowe

Lizbona słynie z pięknych widoków, które można podziwiać z jej malowniczych tarasów widokowych – Miradouro. To wspaniałe miejsca, gdzie można odpocząć i podziwiać panoramę miasta.

de nataJednym z najpiękniejszych tarasów widokowych w Lizbonie jest Miradouro de São Pedro de Alcântara, który znajduje się w dzielnicy Bairro Alto.

Z tarasu rozpościera się przepiękny widok na zabytkowe dzielnice Lizbony oraz na most 25 Kwietnia.

Innym pięknym tarasem widokowym w Lizbonie jest Miradouro da Graça, który znajduje się na wzgórzu w dzielnicy Alfama. Z tarasu rozciąga się wspaniały widok na zabytkowe uliczki Alfamy oraz na rzekę Tag.

pasteis de belemKolejnym tarasem widokowym w Lizbonie, który warto odwiedzić, jest Miradouro das Portas do Sol, znajdujący się także w dzielnicy Alfama.

Z tarasu można podziwiać piękne krajobrazy, w tym zabytkową katedrę Sé, zamek św. Jerzego oraz rzekę Tag. To idealne miejsce, aby odpocząć, zrobić zdjęcia i cieszyć się pięknymi widokami miasta.

Innym tarasem widokowym, który z pewnością zrobi wrażenie na odwiedzających, jest Miradouro da Senhora do Monte, znajdujący się na szczycie wzgórza w dzielnicy Graça.

Z tarasu rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na miasto, w tym na zabytkowe kościoły, katedrę oraz most 25 Kwietnia. To doskonałe miejsce na romantyczną kolację, piknik lub po prostu na relaksujący spacer wśród pięknych krajobrazów miasta.

Muzea w Lizbonie i oferta kulturalna

pastel de nataLizbona to także miasto z bogatą ofertą muzeów i instytucji kulturalnych.

Jednym z najważniejszych muzeów w mieście jest Muzeum Narodowe Sztuk Pięknych, które posiada w swojej kolekcji ponad 40 tysięcy dzieł sztuki.

Muzeum Narodowe Sztuk Pięknych mieści się w pięknym pałacu w dzielnicy Chiado i jest jednym z najważniejszych muzeów sztuki w Portugalii.

Innym ciekawym miejscem dla miłośników kultury jest Muzeum Berardo – muzeum sztuki współczesnej, w którym można zobaczyć dzieła sztuki z całego świata, w tym takie nazwiska jak Pablo Picasso, Salvador Dali czy Andy Warhol.

najstarszej dzielnicy lizbonyWarto również odwiedzić Muzeum Oceanu w Lizbonie, które poświęcone jest historii odkryć geograficznych oraz życiu morskiemu.

Muzeum posiada w swojej kolekcji repliki statków, mapy, instrumenty nawigacyjne oraz wiele innych ciekawych eksponatów.

Dla miłośników literatury warto z kolei odwiedzić Muzeum Fundacji Jose Saramago, poświęcone wybitnemu portugalskiemu pisarzowi, laureatowi Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Muzeum znajduje się w dzielnicy Alfama, gdzie Saramago mieszkał i tworzył przez wiele lat.

zwiedzania lizbonyPoza muzeami, warto także zwrócić uwagę na ofertę kulturalną miasta, w tym teatry, kina, festiwale muzyczne i teatralne, a także wydarzenia artystyczne organizowane w przestrzeni publicznej, takie jak wystawy plenerowe czy spektakle uliczne.

 Zwiedzanie stadionów piłkarskich

Zwiedzanie stadionów piłkarskich to nie tylko okazja do zobaczenia i poczucia atmosfery meczów, ale także możliwość poznania historii klubu i stadionu. W obu wymienionych stadionach można zwiedzać m.in. szatnie drużynowe, trybuny, loże VIP oraz muzea klubowe.

stolicy portugaliiMuzeum klubu SL Benfica znajduje się na stadionie Estádio da Luz i posiada bogatą kolekcję eksponatów, takich jak trofea, koszulki, piłki i inne pamiątki związane z historią klubu.

Natomiast muzeum klubu Sporting CP znajduje się w pobliżu stadionu Estádio José Alvalade i również posiada wiele ciekawych eksponatów związanych z historią klubu oraz piłki nożnej w Portugalii.

Dla fanów piłki nożnej zwiedzanie stadionów to doskonała atrakcja. W Lizbonie znajduje się kilka stadionów, na których grają lokalne drużyny.

Jednym z najważniejszych stadionów w mieście jest Estádio da Luz – stadion klubu SL Benfica. Stadion posiada ponad 65 tysięcy miejsc i jest jednym z największych stadionów piłkarskich w Europie.

klasztor karmelitówInnym ważnym stadionem w Lizbonie jest Estádio José Alvalade – stadion klubu Sporting CP. Stadion posiada ponad 50 tysięcy miejsc i jest jednym z najważniejszych stadionów w Portugalii.

Atrakcje i zabytki Lizbony poza utartym szlakiem

Lizbona to miasto pełne niespodzianek i urokliwych zakątków, które nie są zazwyczaj odwiedzane przez turystów.

Jednym z takich miejsc jest dzielnica Belém, która znajduje się na zachodnim krańcu miasta.centrum miasta

W Belém warto zobaczyć klasztor Jerónimos, gdzie można zobaczyć piękne krużganki i wspaniałe rzeźby.

Innym pięknym miejscem, które warto odwiedzić w Lizbonie, jest Park Eduarda VII – największy park w mieście. Z parku roztacza się piękny widok na miasto oraz na rzekę Tag.

W parku znajduje się wiele alejek spacerowych, placów zabaw dla dzieci oraz kawiarni i restauracji.

inne ciekawe miejsca, które warto odwiedzić w Lizbonie poza utartym szlakiem, to między innymi:

 1. Katedra w Lizbonie – Sé de Lisboa – to jedna z najważniejszych świątyń w mieście, zbudowana w stylu romańskim. Wnajstarsza dzielnica lizbony katedrze można zobaczyć piękne witraże oraz rzeźby.
 2. Muzeum Kolekcji Berardo – to muzeum sztuki współczesnej, w którym znajduje się ponad 1000 dzieł sztuki, m.in. dzieła takich artystów jak Francis Bacon, Salvador Dali, czy Andy Warhol.
 3. Wąskie uliczki i kolorowe domy w dzielnicy Mouraria – to urokliwa dzielnica, która słynie z ciekawych sklepów, kawiarni i restauracji serwujących tradycyjne portugalskie potrawy.
 4. Oceanarium w Lizbonie – to jedno z największych akwariów w Europie, w którym można zobaczyć ponad 15 tysięcy gatunków ryb i innych zwierząt morskich.
 5. Most Vasco da Gama – to najdłuższy most w Europie, który łączy Lizbonę z miejscowością Montijo. Z mostu roztacza się piękny widok na rzekę Tag oraz na miasto.

Warto pamiętać, że Lizbona to miasto pełne niespodzianek i że warto zrobić sobie czas na zwiedzenie nie tylko popularnych atrakcji, ale także mniej znanych zakątków miasta.

Lizbona ceny atrakcji dla turystów

Ceny atrakcji turystycznych w Lizbonie mogą się różnić w zależności od sezonu, rodzaju atrakcji oraz od tego, czy są dostępne zniżki lub bilety łączone. Oto kilka przykładów popularnych atrakcji i orientacyjnych cen biletów:

Bilety wstępu do głównych zabytków

 1. Torre de Belém – Torre de Belém jest jednym z symboli Lizbony, a cena biletu wstępu wynosi około 6 euro. Jest to miejsce, którego nie można pominąć podczas wizyty w mieście.
 2. Castelo de São Jorge – Zamek oferuje nie tylko wspaniałe widoki na miasto, ale także wgląd w jego historię. Bilet wstępu kosztuje zazwyczaj 10 euro.
 3. Most Vasco da Gama – Choć przejazd mostem samochodem jest płatny (ok. 3 euro), spacerując można podziwiać konstrukcję i widoki za darmo.
 4. Oceanarium w Lizbonie – To jedno z największych oceanariów w Europie. Cena biletu dla dorosłego wynosi około 19 euro, natomiast dla dzieci i seniorów około 13 euro.
 5. Muzeum Calouste GulbenkianaBilet normalny kosztuje 10 euro, jednak muzeum oferuje też dni, w których wstęp jest darmowy (np. w niedzielę).

Transport publiczny i karty turystyczne

Lizbona posiada dobrze rozwiniętą sieć transportu publicznego, w tym tramwaje, autobusy i metro. Bilet jednorazowy kosztuje około 1,50 euro, ale dla turystów bardziej opłacalne mogą być karty turystyczne:

 • Lisboa Card – Karta ta oferuje nielimitowany dostęp do większości publicznych środków transportu oraz darmowe lub przecenione wejściówki do wielu atrakcji. Ceny zaczynają się od 20 euro za kartę 24-godzinną, 34 euro za 48 godzin i 42 euro za 72 godziny.

Koszty jedzenia i picia

Koszty jedzenia w Lizbonie mogą się różnić w zależności od miejsca:

 • Niedrogie restauracje – posiłek w taniej restauracji może kosztować około 10-15 euro.
 • Restauracje średniej klasy – posiłek dla dwóch osób kosztuje średnio 30-50 euro.
 • Kawiarnie i bary – kawa kosztuje zwykle od 1 do 2 euro, a lokalne piwo 2-3 euro za szklankę.

Wieża Belem

Dorośli mogą spodziewać się cen w okolicach 6-8 euro za bilet wstępu. Często bilety można kupić w pakiecie z innymi atrakcjami, co może obniżyć koszty.

Most Vasco da Gama

Podziwianie mostu jest darmowe, ale przejazd nim może wiązać się z opłatą. Podróżujący samochodem powinni sprawdzić aktualne ceny przejazdu.

Most 25 de Abril

Podobnie jak w przypadku mostu Vasco da Gama, oglądanie jest darmowe, a ewentualne opłaty dotyczą przejazdów.

Klasztor Hieronimitów (Mosteiro dos Jerónimos)

Bilet dla dorosłego to koszt około 10 euro. Istnieją również bilety łączone, na przykład z Wieżą Belem, które pozwalają zaoszczędzić.

Oceanarium w Lizbonie

Jedno z największych oceanariów w Europie oferuje bilety w cenie około 19 euro dla dorosłych i 13 euro dla dzieci.

Tramwaj 28

Jazda tym historycznym tramwajem to doskonały sposób na zwiedzanie miasta. Bilet kosztuje kilka euro, w zależności od długości trasy.

Winda Santa Justa

Bilet kosztuje około 5 euro. Winda oferuje piękne widoki na miasto.

Muzea i galerie

Lizbona oferuje wiele muzeów i galerii, z biletami wstępu wahającymi się zwykle od 3 do 10 euro. Niektóre muzea oferują dni z darmowym wstępem.

Zamek św. Jerzego (Castelo de São Jorge)

Bilet wstępu kosztuje około 10 euro dla dorosłych.

Warto pamiętać, że ceny mogą się zmieniać, a także istnieją zniżki dla studentów, seniorów oraz możliwości zakupu biletów rodzinnych czy łączonych na wiele atrakcji. Sprawdzenie oficjalnych stron internetowych atrakcji lub zakup biletów online może często zapewnić lepsze ceny i pozwolić uniknąć kolejek.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00