Strona główna » Budapeszt co warto zobaczyć? Najważniejsze informacje

Budapeszt co warto zobaczyć? Najważniejsze informacje

Budapeszt

by admin
Budapeszt

Budapeszt, stolica Węgier, to miasto bogate w historię i kulturę, które oferuje wiele atrakcji dla turystów. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące zwiedzania miasta oraz listę najciekawszych miejsc, które warto zobaczyć.

Budapeszt to miasto, które ma wiele do zaoferowania turystom z całego świata. Znajduje się tu wiele zabytków, muzeów, parków i innych miejsc, które warto zobaczyć. Jednym z najważniejszych zabytków jest Buda Castle, zamek zlokalizowany na wzgórzu, skąd rozciąga się piękny widok na miasto. Wewnątrz zamku znajdują się Muzeum Historyczne Budapesztu oraz Galeria Narodowa.atrakcje budapesztu

Budapeszt — atrakcje i wpływ historii na ich kształtowanie

Budapeszt jest miastem pełnym kontrastów, gdzie obok nowoczesnych budynków można zobaczyć wiele zabytków z różnych epok.

Wpływ historii na kształtowanie się miasta jest widoczny na każdym kroku. Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę na takie miejsca jak Buda Castle, Parlament Węgierski, Katedrę św. Stefana czy Łaźnie Gellerta.

zwiedzanie budapesztuCzas zwiedzania Budapesztu zależy przede wszystkim od ilości atrakcji, które chcemy zobaczyć. Jeśli zależy nam na zwiedzeniu większości z nich, warto zaplanować pobyt na kilka dni. Jeśli mamy mniej czasu, warto wybrać te najważniejsze, takie jak Buda Castle, Parlament Węgierski czy Katedrę św. Stefana.

Ceny biletów wstępu do poszczególnych atrakcji są zróżnicowane. Wstęp do Buda Castle kosztuje około 3000 forintów (ok. 35 zł), do Parlamentu Węgierskiego około 3000 forintów (ok. 35 zł), a do Łaźni Gellerta około 6000 forintów (ok.70zł). Warto jednak zwrócić uwagę na dostępne zniżki, np. dla studentów czy seniorów.

Czas i koszty zwiedzania Budapesztu

muzeum historii budapesztuBudapeszt jest miastem, które warto zwiedzić przynajmniej przez kilka dni. Ceny za zwiedzanie poszczególnych atrakcji są zróżnicowane, ale w porównaniu do innych europejskich stolic są dość przystępne.

Warto też zaplanować budżet na jedzenie i zakupy pamiątek, ponieważ w Budapeszcie można znaleźć wiele ciekawych sklepów i restauracji.

Jeśli chodzi o czas, to zależy on od ilości atrakcji, które chce się zwiedzić. Jeśli chcemy odwiedzić wszystkie główne atrakcje miasta, to minimum trzy dni będzie potrzebne.

Warto zarezerwować sobie też czas na relaks, ponieważ Budapeszt oferuje wiele możliwości wypoczynku, takich jak spacery w parkach czy korzystanie z termalnych źródeł.

najbardziej rozpoznawalnych symboli budapesztuCo do kosztów, to wejście na większość atrakcji kosztuje od 5 do 20 euro. Wiele muzeów i galerii oferuje jednak dni wolne od opłat, więc warto sprawdzić kalendarz imprez i wydarzeń, aby wiedzieć, kiedy warto odwiedzić poszczególne miejsca.

Wstęp na Wzgórze Zamkowe i do Katedry św. Stefana jest bezpłatny, ale trzeba liczyć się z opłatami za zwiedzanie wnętrza. Łaźnie Gellerta kosztują około 20 euro za wejście.

Którędy do Budapesztu? Dojazd do miasta i komunikacja miejska

Budapeszt jest dobrze skomunikowany z innymi miastami w Europie. Można tam dojechać samolotem, pociągiem lubmuzeum historii współczesnej autobusem. Wewnątrz miasta najlepiej poruszać się komunikacją miejską, w tym metrem, tramwajem i autobusem.

Warto nabyć Budapest Card, która umożliwia korzystanie z komunikacji miejskiej oraz zapewnia zniżki na zwiedzanie atrakcji turystycznych.

Do Budapesztu można dojechać na wiele sposobów. Lotnisko Budapeszt-Ferenc Liszt to największe lotnisko na Węgrzech i obsługuje połączenia z wieloma miastami w Europie.

Z lotniska do centrum Budapesztu można dojechać autobusem, metrem lub taksówką.

warto zobaczyć w budapeszcieJeśli chodzi o pociągi, Budapeszt posiada trzy główne stacje kolejowe: Keleti, Nyugati i Deli. Z tych stacji kursują pociągi do różnych miast w Europie, w tym do Wiednia, Pragi, Berlina, czy też do Zagrzebia.

Wszystkie stacje kolejowe są dobrze skomunikowane z centrum miasta dzięki systemowi komunikacji miejskiej.

Budapeszt — atrakcje, które warto zobaczyć

 1. Buda Castle — zamek na wzgórzu, w którym znajdują się Muzeum Historyczne Budapesztu oraz Galeria Narodowa
 2. Parlament Węgierski — piękny budynek z widokiem na Dunaj, w którym mieści się władza ustawodawcza kraju
 3. Katedra św. Stefana — największy kościół w Budapeszcie, w którym znajdują się relikwie patrona miasta
 4. Łaźnie Gellerta — piękne, zabytkowe łazienki z ciepłymi źródłami termalnymi
 5. Wyspa Margarety — urocza, zielona oaza w centrum miasta, idealna na spacery i pikniki
 6. Bazar Centralny — kolorowy, tętniący życiem targ, na którym można znaleźć wiele węgierskich specjałów oraz wyjątkowe pamiątki z podróży 7. Wzgórze Gellerta — piękny punkt widokowy z kościołem św. Gerarda oraz Pomnikiem Wolności na szczycie
 7. Fisherman’s Bastion — urocza wieża na wzgórzu Buda, z której rozciąga się piękny widok na Dunaj i Pest
 8. Opera Narodowa — piękny budynek z wspaniałą akustyką, w którym można obejrzeć różnorodne spektakle
 9. Sztuka Węgierska — Muzeum Narodowe Węgier, w którym zgromadzono wiele cennych dzieł sztuki węgierskiej, w tym dzieła Zsolnaya, Rippl-Rónai i Munkacsy’ego.

Budapeszt — pozostałe atrakcje, o których warto pamiętać

Poza wymienionymi już atrakcjami, warto również odwiedzić takie miejsca jak:

 • Zamek Vajdahunyad — zamek zbudowany w stylu gotyckim, z pięknym parkiem wokół
 • Muzeum Historii Naturalnej Węgier — muzeum prezentujące różnorodność świata zwierząt i roślin
 • Muzeum Sztuk Pięknych — muzeum, w którym można podziwiać dzieła sztuki z różnych epok i krajów.

Muzeum Żydowskie w Budapeszcie

budynek parlamentuMuzeum Żydowskie w Budapeszcie to ważne miejsce, które przypomina historię żydowskiej społeczności w Węgrzech. Muzeum zarządzania w 1931 roku jako Muzeum Żydowskie i Etnograficzne, jednak w czasie II wojny światowej zbiory zostały usunięte.

Po wojnie muzeum szczepionki ponownie otwarte w 1957 roku i mieściło się w synagodze Rumbach Sebestyéna, która została zniszczona podczas wojny.

W 1989 roku zaczęto nowego nowego budynku, który ukończył w 1996 roku. W nowym budynku znajdują się trzy główne ekspozycje: „Historia Węgierskich Żydów”, „Złotej Wieży” i „Drogi do Wolności”. W muzeum spotyka się również wystawy czasowe, a także biblioteka i archiwum.

panoramę miastaWystawa “Historia Węgierskich Żydów” opowiada o życiu żydowskiej społeczności na Węgrzech od XII wieku do współczesnych współczesnych.

Złota Wieża to kolekcja sztuki i szczególnej kultury żydowskiej, a Droga do Wolności to wystawa poświęcona Holokauście i walkom żydowskich partyzantów.

dzielnica żydowska Muzeum Żydowskie w Budapeszcie jest ważnym miejscem pamięci dla żydowskiej społeczności na Węgrzech, a także dla całego świata. Dzięki muzeum można przypomnieć o trudnej historii i kulturze żydowskiej na Węgrzech oraz uczcić pamięć ofiar Holokaustu.

Ceny Budapeszt atrakcje

zamek królewskiCeny za zwiedzanie atrakcji w Budapeszcie są zróżnicowane, ale w porównaniu do innych europejskich stolic są dość przystępne.

Warto skorzystać z ofert specjalnych, jak na przykład Budapest Card, która umożliwia korzystanie z komunikacji miejskiej oraz zapewnia zniżki na zwiedzanie atrakcji turystycznych.

Wstęp na wiele popularnych atrakcji w Budapeszcie kosztuje od 1000 do 4000 HUF (około 10-12 EUR), w zależności od miejsca i rodzaju biletu.

Na przykład wstęp na Buda Castle kosztuje 3000 HUF (około 9 EUR) za osobę, a do Łaźni Gellerta wchodzi się za 5700 HUF (około 17 EUR).

węgierska galeria narodowaJednakże, warto zwrócić uwagę na to, że ceny mogą się różnić w zależności od pory roku, dnia tygodnia, a także wieku i statusu osoby zwiedzającej (np. studenci, osoby starsze czy osoby niepełnosprawne mogą korzystać z zniżek).

Budapeszt bezpieczeństwo

Budapeszt jest miastem relatywnie bezpiecznym, ale warto zachować ostrożność w miejscach o dużej skumulowanej liczbie turystów.

Warto również pamiętać o ochronie swojego mienia, takiego jak telefon komórkowy czy portfel.

muzeum etnograficzneBudapeszt jest miastem, które w porównaniu z innymi europejskimi metropoliami uchodzi za stosunkowo bezpieczne.

Niemniej jednak, jak w każdym innym dużym mieście, należy zachować ostrożność i przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

W miejscach o dużej skumulowanej liczbie turystów, takich jak popularne zabytki, stacje metra czy targowiska, warto być ostrożnym i uważać na kieszonkowców.

Warto trzymać blisko przy sobie swoje wartościowe przedmioty, takie jak portfel, telefon komórkowy czy aparat fotograficzny. Nie należy zostawiać ich bez nadzoru, zwłaszcza w tłumie.

Budapeszt noclegi

parku miejskimW Budapeszcie można znaleźć wiele różnych opcji noclegowych, takich jak hotele, hostele czy apartamenty.

Najlepiej zarezerwować nocleg z wyprzedzeniem, aby uniknąć wysokich cen w sezonie turystycznym.

Warto również poszukać ofert last minute lub skorzystać z platform rezerwacyjnych, takich jak Booking czy Airbnb, gdzie można znaleźć wiele atrakcyjnych ofert.

Budapeszt to miasto, które przyciąga rzesze turystów z całego świata, dlatego oferta noclegowa jest bardzo bogata i różnorodna. W centrum miasta znajduje się wiele hoteli, które oferują wysoki standard oraz dogodną lokalizację.

węgierskiej stolicyMożna znaleźć zarówno hotele luksusowe, jak i te o niższym standardzie, co daje duży wybór dla turystów o różnych potrzebach i budżetach.

Kolejną opcją są hostele, które cieszą się dużą popularnością wśród młodych turystów oraz osób podróżujących solo.

Hostele oferują tanie noclegi w dormitoriach lub prywatnych pokojach, często posiadają również kuchnie, gdzie można przygotować własne posiłki.

W Budapeszcie znajduje się wiele przyjaznych hostelów, które zapewniają komfortowe warunki oraz dobrą atmosferę.

 

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00