Strona główna » Jakie wymiary walizki do samolotu będą odpowiednie?

Jakie wymiary walizki do samolotu będą odpowiednie?

wymiary walizki do samolotu

by admin
Jakie wymiary walizki do samolotu będą odpowiednie?

Jakie wymiary walizki do samolotu będą odpowiednie?

Podczas planowania podróży samolotem jednym z najważniejszych aspektów jest odpowiednie spakowanie się i wybranie właściwej walizki. W związku z tym warto zastanowić się, jakie wymiary walizki do samolotu będą odpowiednie, aby uniknąć problemów na lotnisku czy w trakcie podróży.

Wymiary walizki na bagaż podręczny do samolotu

Bagaż podręczny to ten, który zabieramy ze sobą na pokład samolotu. Każda linia lotnicza ma swoje indywidualne wymagania dotyczące wielkości i wagi bagażu podręcznego, jednak istnieją pewne ogólne standardy.wymiary bagażu podręcznego

Zazwyczaj wymiary walizki na bagaż podręczny nie powinny przekraczać 55 cm x 40 cm x 20 cm, a jej waga nie może być większa niż 8-10 kg.

Przed wybraniem się na podróż warto sprawdzić wymagania konkretnej linii lotniczej, aby dostosować się do jej przepisów.

Aby podróż samolotem była komfortowa i bezproblemowa, warto zwrócić uwagę na sposób pakowania walizki. Oto kilka wskazówek, jak dobrze spakować walizkę na podróż samolotem:

 1. Przygotuj listę rzeczy, które chcesz zabrać ze sobą – dzięki temu unikniesz sytuacji, w której o czymś zapomnisz.
 2. Zastosuj zasadę “rozmieszczenia” – nie pakuj ciężkich przedmiotów na dnie walizki, lepiej umieść je na środku. Lekkie rzeczy, takie jak ubrania, ułóż wokół cięższych przedmiotów, co pomoże utrzymać równowagę walizki.walizki do samolotu
 3. Używaj woreczków strunowych lub organizatorów na ubrania – dzięki temu Twoje ubrania będą uporządkowane, a Ty szybko znajdziesz to, czego potrzebujesz.
 4. Skorzystaj z techniki rolowania ubrań – zwijanie ubrań w rolki pozwala zaoszczędzić miejsce i zapobiega powstawaniu zagnieceń.
 5. Umieść kosmetyki i płyny w przeźroczystych, szczelnych pojemnikach – dzięki temu unikniesz sytuacji, w której kosmetyki wyciekają i niszczą inne rzeczy w walizce.

Bagaż podręczny a rejestrowany – czym się różnią?

Bagaż podręczny to taki, który pasażer zabiera ze sobą na pokład samolotu. Jest on zwykle ograniczony rozmiarami i wagą, a także może zawierać tylko niektóre przedmioty (np. laptop, dokumenty, rzeczy osobiste).

Bagaż rejestrowany natomiast to taki, który jest przewodzony w ładowni samolotu i nie jest dostępny dla pasażera w trakcie lotu. Wymiary i waga bagażu rejestrowanego są zazwyczaj większe niż w przypadku bagażu podręcznego, ale również podlegają ograniczeniom narzuconym przez linie lotnicze.

Jakie zalety i wady ma bagaż podręczny?

Zalety bagażu podręcznego:

 1. Szybsza odprawa – nie trzeba odbierać bagażu po lądowaniu ani czekać na taśmie bagażowej.
 2. Mniejsze ryzyko zagubienia bagażu – bagaż podręczny jest pod kontrolą pasażera przez cały czas.
 3. Oszczędność – niektóre linie lotnicze pobierają dodatkowe opłaty za bagaż rejestrowany.

Wady bagażu podręcznego:

 1. Ograniczenie wielkości i wagi – może być trudno spakować wszystko, czego potrzebujemy, do niewielkiej walizki.
 2. Ograniczenia dotyczące przewozu płynów i niektórych przedmiotów – np. zakaz przewozu noży, nożyczek, czy dużej ilości kosmetyków.

Bagaż podręczny powinien zawierać wszystkie niezbędne rzeczy, których możesz potrzebować podczas podróży. Oto kilka propozycji, co warto zabrać w bagażu podręcznym:

 1. Dokumenty podróżne – paszport, bilet lotniczy, ubezpieczenie, rezerwacje hotelowe oraz wszelkie inne ważnesztuki bagażu podręcznego dokumenty.
 2. Elektronika – smartfon, ładowarka, słuchawki, ewentualnie laptop lub tablet.
 3. Leki – jeśli musisz zażywać jakieś leki na stałe, upewnij się, że masz je przy sobie w bagażu podręcznym. Pamiętaj również o zaświadczeniu od lekarza, jeśli są to leki na receptę.
 4. Podstawowe kosmetyki – szczoteczka do zębów, pasta do zębów, dezodorant, chusteczki nawilżane. Pamiętaj o ograniczeniach dotyczących przewozu płynów w bagażu podręcznym.
 5. Coś do czytania, rozrywki – książka, czasopismo, gry na telefonie lub tablecie.

bagażu rejestrowanegoPodróż samolotem może być przyjemnym i komfortowym doświadczeniem, jeśli odpowiednio przygotujemy się do niej. Wybierając odpowiednią walizkę, bagaż oraz dbając o odpowiednie spakowanie, zapewniamy sobie spokój i wygodę podczas lotu.

Pamiętaj, że każda linia lotnicza może mieć swoje własne zasady dotyczące wymiarów i wagi walizek, dlatego zawsze warto sprawdzić te informacje przed wyruszeniem w podróż.

Jakie zalety i wady ma bagaż rejestrowany?

Zalety bagażu rejestrowanego:

 1. Większa pojemność – pozwala zabrać ze sobą więcej rzeczy, co jest szczególnie istotne podczas dłuższych podróży czy podróży służbowych.
 2. Brak restrykcji dotyczących płynów i niektórych przedmiotów – w bagażu rejestrowanym można umieścić przedmioty, które są zabronione w bagażu podręcznym, takie jak większe ilości kosmetyków czy narzędzia.

Wady bagażu rejestrowanego:

 1. Ryzyko zagubienia lub uszkodzenia bagażu – bagaż rejestrowany może zgubić się w trakcie przewozu, a także ulec uszkodzeniu.
 2. Dodatkowe opłaty – linie lotnicze często pobierają opłaty za bagaż rejestrowany, zwłaszcza w przypadku tanich przewoźników.
 3. Czas oczekiwania na odbiór bagażu – po lądowaniu trzeba czekać na taśmie bagażowej, co może być uciążliwe i czasochłonne.

Jakie opłaty obowiązują w małych liniach lotniczych?

bagażu rejestrowanegoOpłaty za bagaż w małych liniach lotniczych mogą się różnić w zależności od przewoźnika. Warto przed zakupem biletu sprawdzić, jakie opłaty za bagaż obowiązują w danej linii lotniczej.

Niektóre tanie linie lotnicze oferują jedynie możliwość przewozu bagażu podręcznego w cenie biletu, a za bagaż rejestrowany pobierają dodatkowe opłaty.

Koszty te mogą się różnić w zależności od wagi i wielkości bagażu, a także od długości trasy lotu.

Aby uczynić swoją podróż samolotem jeszcze bardziej komfortową, warto zastosować się do poniższych wskazówek:

 1. Sprawdź regulamin linii lotniczej – każda linia lotnicza ma swoje własne zasady dotyczące bagażu podręcznego ibagażem podręcznym rejestrowanego. Sprawdzając je przed wyruszeniem w podróż, unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek na lotnisku.
 2. Zamelduj się online – wiele linii lotniczych oferuje możliwość zameldowania się online. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na lotnisku i unikniesz stresu związanego z oczekiwaniem w kolejce do odprawy.
 3. Zaplanuj swój czas na lotnisku – pamiętaj, że na lotnisku może być dużo osób, a kontrola bezpieczeństwa może zająć więcej czasu, niż się spodziewasz. Dlatego warto dotrzeć na lotnisko z odpowiednim wyprzedzeniem, aby uniknąć stresu przed odlotem.
 4. Dbaj o swoje zdrowie przed i w trakcie lotu – przed podróżą postaraj się dobrze się wyspać, a w trakcie lotu pij dużo wody i unikaj spożywania alkoholu. To pomoże Ci zmniejszyć skutki jet lagu i zapewni lepsze samopoczucie po przylocie.
 5. Zadbaj o rozrywkę podczas lotu – niezależnie od długości lotu, warto zadbać o coś, co umili nam czas. Dobrym pomysłem może być zabranie książki, słuchawek do słuchania muzyki czy ładowarki do smartfona, aby móc korzystać z aplikacji i gier.

Walizka o wadze 20 kg do samolotu

maksymalna waga bagażuWalizka o wadze 20 kg jest często akceptowalna jako bagaż rejestrowany w większości linii lotniczych.

Warto jednak sprawdzić limity wagowe obowiązujące w danej linii lotniczej, gdyż mogą się one różnić. W przypadku przekroczenia limitów wagowych za bagaż rejestrowany linie lotnicze mogą naliczyć dodatkowe opłaty.

Odpowiednio dobrana walizka i bagaż podręczny oraz świadomość różnic między nimi, pozwoli Ci na przyjemną i bezproblemową podróż samolotem. Dzięki świadomej organizacji bagażu i przestrzeganiu wskazówek, na pewno unikniesz niepotrzebnego stresu związanego z podróżowaniem.

Linii Lotniczej Maksymalne wymiary dodatkowego podręcznego Maksymalna waga zaangażowania podręcznego
Ryanaira 40 x 20 x 25 cm Bez opłat: 10 kg; z wykupioną Priority &
Wizz Air 40 x 30 x 20 cm Bez opłat: 10 kg; z wykupioną Wizz Priority: 10
easyJet 56 x 45 x 25 cm (wliczając uchwyty i kółka) Brak limitu wagi, ale mus
linie lotnicze Vueling 55 x 40 x 20 cm 10 kg
Norweskie powietrze 55 x 40 x 23 cm 10 kg
ue 55×40 8 kg
Linie lotnicze Pegasus 55 x 8 kg
Niebieskie powietrze 55 10 kg
AirBaltic 55 x 40 x 20 cm 8 kg
Ryanair (bagaż niskokosztowy) 25×20 Brak limitu w
Spirit Airlines 45x35x20 Brak limitu

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00