Strona główna » Białka Tatrzańska – Największe atrakcje w tej urokliwej miejscowości

Białka Tatrzańska – Największe atrakcje w tej urokliwej miejscowości

Białka Tatrzańska

by admin
Białka Tatrzańska

W województwie małopolskim, u podnóża Tatr leży niewielka wieś – Białka Tatrzańska. Jest to głównie miejscowość turystyczno- wypoczynkowa, główna baza wypadowa w czasie zimowego wypoczynku.

 

Wieś prawdopodobnie powstała w 1616-1618 i obecnie rozciąga się na nieco ponad 8 km.

Atrakcje w Białce Tatrzańskiej:

  1. Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska czyli największy i najpopularniejszy kompleks narciarski w Białce, a także na Podhalu. Lokalizacja obiektu sprawia, że jest to doskonały wybór, dla wszystkich którzy potrafią już jeździć na nartach jak i tych, którzy dopiero zamierzają się uczyć. Ośrodek do dyspozycji turystów posiada 14 kilometrów tras o różnym stopniu trudności od tych łagodnych do bardzo stromych (posiadają homologację FIS) Posiada świetną lokalizację. Dodatkowo ośrodek oferuje również coś dla osób, które lubią inne sporty zimowe, a mianowicie kilkanaście kilometrów tras biegowych. NA terenie ośrodka znajduje się szkoła narciarska, wypożyczalnia i serwis sprzętu narciarskiego oraz snowboardowego.
  2. Kościół pod wezwaniem św. Szymona i Judy Tadeusza, to najstarszy zabytek znajdujący się w Białce Tatrzańskiej, powstał prawdopodobnie około 1700 roku. Jego wnętrze wykonane zostało w stylu barokowym, a także barokowo- klasycystyczny. Świątynia znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej.
  3. Wyciąg Narciarski Bania – to kolejny ośrodek oferujący możliwość aktywnego spędzenia czasu podczas zimowego szaleństwa. Klimatyczna i zimowa aura sprzyja odpoczynkowi i relaksowi podczas uprawiania sportów zimowych. Wiele osób zadowoli się bezpiecznymi trasami, które są przeznaczone dla początkujących narciarzy, tych bardziej zaawansowanych oraz dla najmłodszych turystów. Na terenie Wyciągu Narciarskiego Bania funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu zimowego.
  4. Baseny Termalne Terma Bania – od zarania dziejów wiadomo, że woda ma prozdrowotne właściwości. Dlatego w Białce Tatrzańskiej i pobliskich miejscowościach wykorzystywana jest woda termalna czerpana z głębi Ziemi. Woda w białczańskich termach oprócz wysokiej temperatury jest też dość mocno zmineralizowana i zawiera ważne związki, np. krzemionkę, potas czy magnez i żelazo. Kąpiele w wodach termalnych pomagają obniżyć poziom stresu, zrelaksować się, poprawiają wygląd skóry czy poprawiają ciśnienie.
  5. Zagroda Korkoszów. Oddział Muzeum Tatrzańskiego – Trafiając do tego miejsca przeniesiemy się w czasie do początków ubiegłego wieku. Taka podróż sprawi, że dowiemy się jak kiedyś żyli ludzie w górskich wsiach. Muzeum powstało po zdaniu na Skarb Państwa chaty i po przeprowadzeniu remontu konserwatorskiego. Wtedy też Muzeum Tatrzańskie zorganizowało ekspozycję etnograficzną, która obrazowała bogate gospodarstwo spiskie z okresu międzywojennego. Zobaczymy tu wiele sprzętów z tamtego okresu, które były wykorzystywane w gospodarstwie, np. drewniane naczynie na mleko, czy żarna do mielenia ziarna.
  6. Tatrzański Park Narodowy – jeden z najpopularniejszych Parków w Polsce, charakteryzuje się dużą różnicą wzniesień, górskim klimatem a także różnorodnym składem gatunkowym zarówno flory jak i fauny. Będą w Białce Tatrzańskiej warto wybrać się do pobliskiego TPN, aby powędrować po wyznaczonych szlakach i aktywnie spędzić dzień. Dodatkowo można podziwiać przepiękne widoki i roślinność którą charakteryzują się Tatry i Tatrzański Park Narodowy. Z tatrzańskich ssaków warto wymienić tutaj kozicę i świstaka. Przez Białkę Tatrzańską przebiega kilka ciekawych szlaków turystycznych, nad którymi warto się pochylić i przejść przynajmniej kilka kilometrów, aby odpocząć wśród bujnej i niecodziennej roślinności. Z Białki Tatrzańskiej możemy udać się na Ścieżkę przez Kotelnicę, nad przełom Białki, na szlak zielony- który prowadzi przez przez Szaflary, Gronków i Nową Białą, a także szlak niebieski, prowadzący przez Nową Białą, Trzybsz i Czarną Górę.

Miejscowość oddalona od Zakopanego o 23 km, a od Nowego Targu o 14 km idealnie nadaje się na wypoczynek zarówno zimowy jak i letni. Każdy z turystów znajdzie tutaj coś dla siebie. Liczne ścieżki turystyczne, szlaki, przepiękna roślinność i widoki na Tatry sprawiają, że wielu ludzi wraca w te rejony aby na nowo naładować swoje baterie. Możliwość korzystania z dobrodziejstw natury- wody termalne oraz spędzania czasu w sposób aktywny jest niewątpliwym atutem Białki Tatrzańskiej.

Więcej atrakcji można znaleźć na stronie podroztrwa.pl/bialka-tatrzanska-atrakcje/

 

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00