Strona główna » W samolotach nie wolno palić

W samolotach nie wolno palić

W samolotach nie wolno palić

by admin
W samolotach nie wolno palić

W samolotach nie wolno palić

Osoby podróżujące liniami lotniczymi doskonale zdają sobie sprawę, że w samolotach nie wolno palić. Palenie papierosów zarówno tych tradycyjnych, jak i tych elektrycznych jest absolutnie zabronione na pokładach samolotów.
Nie każdy, o tym wie ale nie zawsze tak było. Dawniej palenie w samolocie było dopuszczalne i powszechnie praktykowane. Jednakże tego typu praktyki stanowił ogromne zagorzenie dla bezpieczeństwa pasażerów i załogi danego lotu.
obowiązuje zakaz paleniaNiebezpieczeństwo powstania pożaru było wówczas ogromne. Obecnie złamanie zakazu palenia w samolocie grozi odpowiedzialność karna.
Oczywiście dla wielu osób podróż samolotem wiąże się z dużą ilością stresu, a przestrzeganie zakazu palenia dla osób palących bywa niezmiernie trudne do przestrzegania.

Dlaczego instaluje się w nich popielniczki?

Wiele osób podróżujących samolotami zastanawia się, dlaczego pomimo zakazu palenia na pokładzie można znaleźć popielniczki.
Jak wcześnie wspomniano w samolotach nie wolno palić, nasuwa się więc pytanie: dlaczego na każdym pokładzie samolotu znajduje się popielniczka?
Co więcej, dlaczego bez popielniczki zgodnie z obowiązującymi przepisami żaden samolot nie mam prawa wystartować. Oczywiście zastosowanie popielniczki w samolocie nie stanowi zachęty do palenia papierosów wbrew zakazom, a jest to jeden z wymogów bezpieczeństwa. Odpowiedź na te pytania jest prosta: zasada ograniczonego zaufania.
Popielniczka daje możliwość pasażerom, którzy zdecydowali się złamać zakaz palenia na bezpieczne zagaszenie papierosa. W przypadku gdyby pasażer nieprzestrzegający zakazu wyrzucił niedopałek do kosza na śmieci zagrożenie powstania pożaru byłoby ogromne. Narażeni byliby wszyscy pasażerowie danego przelotu.
tradycyjnych papierosówLinie lotnicze chcąc zmniejszyć ryzyko powstania na pokładzie samolotu pożaru postanowili na wszelki wypadek wprowadzić przepis, który zwiększy poziom bezpieczeństwa w samolocie.
Choć popielniczka wydaje się małym elementem wyposażenia samolotu to pełni ważną funkcję i jeśli nie będzie jej na pokładzie samolot nie wystartuje.

Zakaz palenia w samolotach. Od kiedy nie wolno palić papierosów na pokładzie?

Zakaz palenia papierosów w samolotach był niegdyś tematem budzącym wiele kontrowersji. Zakaz ten był wprowadzany stopniowo. Wówczas pierwsze ograniczenia związane z paleniem na pokładach samolotów zostały wprowadzone w 1971 roku przez amerykańskie linie lotnicze.
toaletach samolotówOgraniczenia te dzieliły samolot na dwie sekcje. Pierwsza sekcja samolotu była przeznaczona dla osób palących, natomiast druga dla osób niepalących.
Dopiero w roku 1988 roku wprowadzono zakaz palenia papierosów na pokładach samolotów, których przelot krajowy trwał poniżej dwóch godzin.
Dopiero w 1990 roku zakazem palenia w samolocie zostały objęte wszystkie loty krajowe trwające poniżej sześciu godzin.
Na terenie Uni Europejskiej zakaz palenia papierosów na pokładach samolotów wprowadzono w 1997 roku. Natomiast od 2000 roku palenie było już zakazane na wszystkich lotach krajowych, a także zagranicznych. Na dzień dzisiejszy zakaz palenia w samolotach obowiązuje na całym świecie.
Zakaz palenia na pokładach samolotów niesie z sobą wiele korzyści. Główną z nich jest oczywiście kwestia bezpieczeństwa pasażerów oraz załogi. Wprowadzenie zakazu przyczyniło się także do zwiększenia komfortu podróżowania liniami lotniczymi.
Osoby niepalące nie muszą już wdychać dymu nikotynowego. Zakaz ten jest również korzystny ze względów ekonomicznych. Dawniej w samolotach musiała być zainstalowana odpowiednia i kosztowna wentylacja, która całkowicie wymieniała powietrze w samolocie. Wymiana powietrza był konieczna mniej więcej co kilka minut.
pasażerów palącychTego typu praktyka zwiększała koszt całego przelotu samolotem. Kolejną istotną zaletą wprowadzeniu zakazu palenia na pokładach samolotów jest fakt, że elementy wyposażenia samolotów wolniej ulegają zużyciu.
Przed wprowadzeniem zakazu poszczególne elementy wyposażenia szybko ulegały zanieczyszczeniu przez dym papierosowym, w związku z tym wymagały częstego czyszczenia i wymiany.

Kary i konsekwencje za palenie papierosów w samolocie

Każdy pasażer, który zdecyduje się na złamanie zakazu palenia na pokładzie samolotu musi liczyć się z konsekwencjami swojego czynu. Kary za nieprzestrzeganie zakazu są wyjątkowo dotkliwe. Dzieje się tak ze względu na duże stworzenie niebezpieczeństwa dla wszystkich pasażerów i załogi.

 

Oczywiście podstawową formą kary dla osoby nieprzestrzegającej zakazu palenia na pokładzie samolotu jest kara finansowa. Wysokość kary zależna jest od regulacji danego państwa oraz od zasad linii lotniczej.

dym papierosowy Jednakże w żadnym przypadku nie jest to niska kwota. Co więcej, w samolotach znajdują się liczne informacje o zakazie palenia, a przed startem pasażerowie dodatkowo informowani są o obowiązującym zakazie.

Pasażer łamiący zakaz może wywołać panikę. Dym na pokładzie samolotu może zostać odebrany przez załogę jako niebezpieczeństwo. W rezultacie incydent może zakończyć się nawet awaryjnym lądowaniem. Wówczas osoba, która złamała zakaz poniesie również koszty takiego lądowania.

W większości samolotów w toaletach znajdują się dodatkowe czujniki dymu, które umożliwiają niemal natychmiastowe wykrycie złamania zakazu palenia przez pasażera lotu. W Polsce za złamanie takiego zakazu grozi między innymi:

  • kara upomnienia,
  • kara pieniężna w formie wysokiego mandatu,
  • kara pieniężna w formie grzywny,
  • kilkudniowy areszt.

Co więcej, pasażer który postąpił wbrew zakazom i postanowił zapalić papierosa na pokładzie samolotu może trafić na, tak zwaną czarną listę. Na czarnej liście danej linii lotniczej znajdują się osoby, które nie są mile widziane na pokładzie samolotu.

Oznacza to, że osoba, która raz złamała zakaz może mieć niemały problem w chwili gdy będzie chciała skorzystać ponownie z usług linii lotniczych. Dlatego przed popełnieniem tego typu wykroczenia, warto porządnie się zastanowić i przeanalizować konsekwencje.

Osoby palące mogą natomiast zapalić papierosa na specjalnie wyznaczonych do tego celu miejscach na lotnisku. Wówczas jest to jak najbardziej dopuszczalne i nie skutkuje dotkliwymi karami.

 

 

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00