Strona główna » Pułapki roamingu

Pułapki roamingu

roaming

by admin
Roaming

Roaming to jedna z kluczowych funkcji, z których korzysta każdy operator komórkowy na świecie. Zdefiniuj najprostszy język – obejmuje możliwość korzystania z infrastruktury jednego dostawcy usług przez innego dostawcę usług.

Ten rodzaj leasingu pozwala na istnienie operatorów wirtualnych, czyli firm świadczących usługi telekomunikacyjne bez własnej infrastruktury technicznej w postaci masztów i serwerowni.

przekroczeniu granicyObsługuje również komunikację między operatorami, dzięki czemu możesz korzystać z telefonu za granicą.

Roaming jest podzielony ze względu na obszar działania.

Roaming krajowy

Roaming krajowy – Są to korzyści między dwoma operatorami w kraju. Umowa pozwala na dwie bardzo ważne rzeczy: utrzymanie zasięgu (w przypadku braku dostępu do sieci domowej) oraz działanie wirtualnych przewoźników

Roaming międzynarodowy

przekraczając granicyRoaming międzynarodowy — umożliwia korzystanie z lokalnej karty SIM na terytoriach zagranicznych.

Dzięki odpowiednim dyrektywom każdy polski operator może oferować usługi telekomunikacyjne na terenie całej UE.

W przypadku dalszej podróży warto znaleźć szczegóły w cenniku.

Zasada generalna na terenie UE – płacisz i korzystasz tak jak w kraju

Podróżując z kraju ojczystego do innego kraju UE, nie musisz płacić za korzystanie z telefonu. Następnie tzw. dostęptransmisję danych roamingowy/roamingowy po cenach krajowych.

Za połączenia (z telefonów komórkowych lub stacjonarnych), SMS-y i usługi transmisji danych zapłacisz zgodnie z cennikiem krajowym, czyli ceny są takie same jak za połączenia, SMS-y i dostęp do danych w Twoim kraju.

Ta sama zasada obowiązuje, gdy odbierasz połączenia lub SMS-y za granicą – nawet jeśli dzwoniący jest u innego operatora komórkowego, nie zostaniesz obciążony dodatkowymi opłatami za odbieranie połączeń lub SMS-ów w roamingu.

Dużo podróżujesz – więcej zapłacisz

danym krajuJeśli chcemy podróżować, zdecydujmy z góry, który lokalny przewoźnik ma najlepszą cenę.

Zadzwońmy przez to ten kraj. Aby to zrobić, po dotarciu na miejsce trzeba ręcznie wybrać operatora – jeśli mamy włączony wybór automatyczny, nasz telefon „złapie” najsilniejszy sygnał.

Jest to prawdopodobnie również najdroższy sygnał. Ale ogólnie polecam wam moją strategię.

Jeśli jestem w kraju spoza UE (nie chcę grać w UE), używam lokalnej karty przedpłaconej. Pamiętaj, że Twój telefon nie może zostać zablokowany.

 

Tani roaming tylko na obszarze Europejskiego Obszaru Gospodarczego

dodatkowych opłatJeśli planujemy wyjazd na wakacje do jednego z krajów UE, możemy liczyć na stosunkowo niski koszt korzystania z mobilnej transmisji danych w roamingu.

W Unii Europejskiej i jej terytoriach zależnych oraz Europejskim Obszarze Gospodarczym obowiązują regulacje wynikające z inicjatywy Roaming at Home (RLAH), dzięki którym można korzystać z internetu mobilnego na takich samych warunkach jak w kraju.

Lista krajów europejskich, w których nie obowiązuje tani roaming:

infolinii operatoraWyjeżdżając za granicę, powinieneś wiedzieć, że chociaż roaming jest drogi, korzystanie z Internetu może być wręcz katastrofalne.

Pobranie małego zdjęcia lub umieszczenie małego filmu na Facebooku może kosztować setki złotych.

Media często donoszą o osobach, które nie znają zagranicznych cen i używają Instagrama, Youtube’a czy nawet Netflixa do streamowania swoich wymarzonych wakacji bez sprawdzania cennika.

Skutek tej nieostrożności jest tragiczny, a po ich przybyciu naliczono im dziesiątki (lub więcej) tysięcy złotych.

Lokalna karta SIM lub “zagraniczny” pakiet na internet

pocztę głosowąNajpierw przejrzyjmy stawki obowiązujące w taryfach europejskich. Odbieranie połączeń kosztuje 0,05 zł za minutę, a połączenie 25 groszy za minutę.

Za SMS-a zapłacimy 10 groszy, MMS-a 25 groszy, a za 1 MB przesłanych danych 25 groszy.

Nie wygląda to na dużo, ale szczególnie w przypadku przesyłania danych stawki lokalnych przewoźników mogą być znacznie lepsze.

Pamiętaj, że zdjęcie zrobione telefonem to zazwyczaj plik o rozmiarze do 2 MB, więc wysłanie zaledwie kilkunastu znacząco zwiększy nasze koszty.

połączenia telefonicznePonadto, jeśli lubimy przeglądać Facebooka, Instagrama, czy lubimy Snapchata, stawka euro może być zupełnie niekorzystna.

Sieć Wi-Fi na miejscu

Niektórzy z nas całkowicie wyłączają przesyłanie danych za granicę i nie korzystają z mobilnego internetu w swoich telefonach w obawie przed wysokimi rachunkami.

Inni z kolei korzystają z internetu bez ograniczeń, ale kwota przyprawia o zawrót głowy po powrocie z zagranicznej podróży.

adresy ipCzy podczas wakacji surfowanie po Internecie na telefonie jest bezstresowe?

Odpowiedź brzmi tak.

Dowiedz się, jak uniknąć wysokich rachunków. Zasadniczo możesz korzystać z internetu w telefonie komórkowym poza UE bez ponoszenia bardzo wysokich kosztów.

Niestety – w innych rejonach rachunek może bardzo szybko wzrosnąć. Jak uniknąć wysokich opłat? Po pierwsze, możesz całkowicie wyłączyć roaming danych w telefonie i po prostu korzystać z lokalnej sieci Wi-Fi.

Jak skutecznie wyłączyć roaming?

granicy krajuRoaming jest domyślnie włączony na większości kart SIM. Mogą jednak być nieaktywne, więc najlepiej sprawdzić to jeszcze raz przed zaplanowaniem podróży.

Na przykład można to zrobić w aplikacji mobilnej lub w salonie telekomunikacyjnym operatora.

Musisz również skonfigurować urządzenie do łączenia się z siecią zewnętrzną. Jeśli chcesz, aby usługa działała, musisz upewnić się, że jest ona aktywowana w dwóch miejscach – po stronie operatora oraz w osobistych ustawieniach telefonu.

Włączenie roamingu na karcie SIM gwarantuje, że operatorzy krajowi mogą współpracować z zagranicznymi odpowiednikami, zarówno na terytorium zagranicznym, jak i wykonując połączenia międzynarodowe. Nie możesz wykonywać połączeń bez roamingu.

przetwarzamy dane osoboweNajpierw będziesz musiał skontaktować się ze swoim operatorem, na przykład przez infolinię, konto internetowe lub za pomocą specjalnego kodu, który pozwala sprawdzić aktywność usługi. Następnie należy sprawdzić ustawienia telefonu.

Oczywiście poszczególne kroki mogą się różnić w zależności od producenta i wersji systemu.

W większości przypadków przejdź do ustawień i wybierz zakładki dla sieci komórkowej i SIM. Tutaj znajdziemy opcję włączenia roamingu. Czasami, indywidualnie, w innym menu, musisz zezwolić urządzeniu na przesyłanie danych podczas roamingu.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00