Strona główna » Jezioro Bełdany, czyli mazurska jachtostrada

Jezioro Bełdany, czyli mazurska jachtostrada

Jezioro Bełdany

by admin
Jezioro Bełdany

Jezioro Bełdany to rynnowy akwen polodowcowy znajdujący się na w powiecie piskim na Mazurach. Znajduje się on w całości na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego i otoczony jest malowniczymi sosnowo-świerkowymi lasami.

Jezioro to należy do niezwykle popularnej “jachtostrady” mazurskiej. Dzięki temu w okresie sezonowym jest jednym z najbardziej zatłoczonych, a także uczęszczanych akwenów mazurskich.

 

Co cechuje jezioro Bełdany?

Jezioro od północy łączy się z Mikołajskim, a na południu z Guzianką Małą. Brzegi akwenu odznaczają się znaczną ilością półwyspów, oraz zatok. Największe z nich znajdują się w zachodniej części Bełdanów, w okolicach miejscowości Wigryny i Izota.

trasa rowerowa wokół jezioraLinia brzegowa charakteryzuje się poza tym wieloma wysokimi, stromymi miejscami, poza pojedyńczymi miejscami gdzie obrzeża są niskie. Jest ona dość marnie zarośnięta, bowiem roślinność porasta odcinki brzegowe bardzo wąskim pasem.

W okolicach jeziora znajduję się spora liczba małych miejscowości, a na jego północnej części, gdzie łączy się z Mikołajskim funkcjonuje od długiego czasu samochodowy prom linowy, który w znacznym stopniu skraca drogę pomiędzy Mikołajkami, a Wierzbem, Popielonem, a także Niedźwiedzim Rogiem.

Warty podkreślenia jest także fakt, iż znajduję się na nim pięć większe wyspy, a dwie mają nazwy: Wyspa Mysia i Wyspa Piaseczna. Na terenie tego obszaru wodnego znajdziemy wiele ośrodków wypoczynkowych, a w jego północnej części ma miejsce dość spora liczba przystani żeglarskich.

Dno zbiornika także jest niezwykle urozmaicone, posiada dość liczne głęboczki.

Jezioro Bełdany w liczbach

południowym jezioro ciągnieZacznijmy od tego, że znajduje się ono na wysokości 116 m.n.p.m., a jego powierzchnia wynosi 944 ha, jednak z biegiem lat akwen staje się coraz mniejszy.

W 1955 roku powierzchnia wynosiła 1241, 6 ha, więc różnica na przestrzeni lat co by nie mówić jest dość spora.

Średnia głębokość zbiornika wynosi zaledwie 10 metrów.

Powierzchnia jeziora Bełdany

Najgłębsze miejsce ma 46 metrów. Warto przedstawić szerokość, oraz długość jeziora. Ta druga wynosi 12,4 km, natomiast w przypadku pierwszej mamy znaczne rozbieżności, bowiem minimalna szerokość ma tylko 200 metrów, a najdłuższa aż 2,4 km co jest charakterystycznym zjawiskiem w przypadku jeziora rynnowego.

Dość istotną kwestią jest fakt, iż długość linii brzegowej wynosi 33 300 m, a pojemność całkowitej masy jeziornej 94 847,6 tys. m³.

Żegluga na jeziorze Bełdany

obrębie mazurskiego parku krajobrazowegoŻeglując w tym miejscu trzeba niezwykle uważać, bowiem w sezonie ruch jest ogromny, a dodatkowo po jeziorze porusza się jedyny czynny prom na Wielkich Jeziorach Mazurskich, który łączy za pomocą cogodzinnych kursów oba brzegi akwenu na wysokości Wierzby.

Jeśli poruszamy się od strony Mikołajek podróż zaczynamy od przekroczenia umownej granicy między jeziorami, znajdującej się między Popielskim Rogiem na wschodnim brzegu a leśną bindugą Stanik na zachodnim. Koryto jest tutaj niezwykle zwężone, ponieważ w miejscu tym znajdują się dwie wyspy.

Następnie znajdujemy się w okolicach wspomnianego wcześniej Wierzba, w którym znajduje się port jachtowy. Na południe od tej miejscowości zbiornik ciągnie się bardzo wąskim korytem mając po obu stronach brzegu ogromne ściany lasu. Ten niezwykle chudy korytarz wiedzie nas do miejscowości Bartłowo.

jeziorem mikołajskimOd tego punktu jezioro zaczyna się w znacznym stopniu poszerzać, tworząc przy tym owalną Zatokę Iznocką po swojej zachodniej stronie.

Od strony południowej zatokę tą zamyka półwysep o nazwie Gąsior, natomiast nieco dalej, także na zachodnim brzegu znajduje się ośrodek PTTK Kamień, w którym zlokalizowana jest przystań statków Żeglugi Morskiej.

Niestety jeśli popłyniemy dalej jezioro ponownie powinno się zawężać. Po drodze będziemy mijać okazałą wyspę Mysią. Po minięciu zwężenia naszym oczom ukaże się znaczne rozstąpienie wód, które wynosi niemalże 2.5 kilometra.

Po zachodniej stronie znajduje się Zatoka Wygryńska wraz ze znajdującą się na jej terenie osadą Wygryny bogatą w różnej maści pensjonaty, czy ośrodki wypoczynkowe.

zachodniej stronie jezioraNatomiast na wschodnim brzegu są liczne przystanie jachtowe, oraz Wioska Rowerowa. Następnym punktem odniesienia w naszej podróży jest wyspa Piaseczna, za którą Bełdany po raz kolejny się zawężają.

Za pomocą zatoczki umiejscowionej po wschodniej stronie docieramy do śluzy w Guziance. U jej wrót kończy się jezioro Bełdany natomiast zaczynają Guzianka Mała i Wielka. To już koniec podróży po tym jakże niezwykłym akwenie.

Wędkarstwo na Jeziorze Bełdany

Na terenie jeziora znajdziemy łowiska komercyjne. Niestety za połów będzie trzeba wnieść opłatę zależną od ilości dni łowienia. Jezioro jednak cieszy się dość sporą popularnością wśród zapalonych wędkarzy. Charakterystycznym zjawiskiem w trakcie sezonu jest tam znaczna ilość łódek wędkarzy u cumowanych na wodzie.

W zbiorniku tym możemy złapać wiele ciekawych okazów ryb, w tym okonie, węgorze, czy szczupaki, czające się w nielicznych trzcinowiskach. Zdecydowanie miejsce warte odwiedzenia w celu weekendowego łowienia rybek.

Spływy Kajakowe

jeziorem guzianka małaW okolicach jeziora znajduje się jedna fantastyczna trasa spływów. Biegnie ona wzdłuż rzeki Krutyni, która wpada do akwenu.

Długość tej trasy mającej miejsce od wsi Zyndaki do samego jeziora wynosi 102 km, jednak można ją podzielić na mniejsze trasy i etapy, dla tych mniej doświadczonych.

Znaczna jej część prowadzi przez jeziora połączone rzeczkami. Przebieg spływu można bezproblemowo ustalić w sposób indywidualny, zależnie od kondycji, przeznaczonego czasu, czy umiejętności pływania. Wszystko jest organizowany w sposób jak najbardziej bezpieczny.

Najlepsze miejsce nad jeziorem Bełdany

Restauracja Klub Mila KamieńMożna go przeżyć tylko i wyłącznie w klubie Mila Kamień umiejscowionym w ośrodku PTTK Kamień. Cudna, odnowiona infrastruktura tego miejsca ma niezwykły, nowoczesny i przede wszystkim żeglarski charakter.

Klub ten jest niczym innym jak ośrodkiem wypoczynkowym, nastawionym na rodziny z dziećmi, dzięki któremu będziecie mogli spędzić aktywny wypoczynek na łonie natury.

W ofercie znajdziemy 100 kompleksowo wyposażonych domków rodzinnych, 44 pokoje w domkach młodzieżowych, a także hotel z 14 pokojami.

Znajdzie się nawet miejsce na przyczepę kempingową, bowiem nasz ośrodek ma specjalnie wydzielone miejsca dla takich pojazdów.

Nasi goście znajdą poza tym dwie restaurację z pysznym jedzeniem, beach bar, namiot bankietowy, zaplecze o charakterze sportowo-rekreacyjnym, plaże, oraz sale konferencyjne. Jest to idealne miejsce na weekendowe wypady, czy wakacje.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00