Strona główna » Malta położenie, klimat, obyczaje – co warto wiedzieć przed podróżą

Malta położenie, klimat, obyczaje – co warto wiedzieć przed podróżą

Malta

by admin
Malta

Malta – informacje ogólne

Malta jest jedną z wysp Archipelagu Wysp Maltańskich, która znajduje się w basenie Morza Śródziemnego. Pozostałe wyspy archipelagu to Gozo i Comino oraz kilka mniejszych, które jednak nie są zamieszkane.

Malta jest najmniejszym spośród Europejskich państw i jednym z najmniejszych na całym Świecie, ale nie umniejsza to jej atrakcyjności. Turkusowa czysta woda, klify, laguny, rafy koralowe, piękna zabytkowa architektura – to wszystko klasyfikuje Maltę wysoko pod względem turystycznym.

Praktyczne informacje przed wyjazdem na Maltę

wyspa maltaDokumentem potrzebnym podczas wycieczki na Maltę jest dowód osobisty lub paszport. Od 2007 roku Malta należy do Unii Europejskiej, więc nie są wymagane wizy, dzięki czemu podróż tam staje się jeszcze łatwiejsza do organizacji.

Walutą Malty jest Euro, a językami urzędowymi i powszechnie używanymi są tam maltański i angielski, więc problemy z płatnościami i komunikacją praktycznie nie istnieją.

Warto jednak pamiętać, że tak jak w krajach anglosaskich, tak też tu obowiązuje ruch lewostronny, co może być niewielkim utrudnieniem, jeśli planujemy zwiedzać Maltę autem. Przed wyjazdem dobrze też zaopatrzyć się w przejściówki do gniazdek, które na Malcie także są typu angielskiego.

Położenie geograficzne Malty

główną wyspą archipelaguMalta położona jest w Europie Środkowej na Morzu Śródziemnym. Na północy Malta graniczy z Włochami, a dokładniej z Sycylią, z którą dzieli ją niespełna 80 km, a której wody terytorialne graniczą z wodami Malty.

Kierując się natomiast na południe od wyspy dotrzemy do Libii. Teren Malty jest w głównej mierze pagórkowaty i równinny, a abrazyjna linia brzegowa charakteryzuje się mnóstwem półwyspów i zatok.

Klimat i pogoda na Malcie

Ze względu na swoje śródziemnomorskie położenie, klimat na Malcie jest niezbyt zróżnicowany. Lato trwa długo i potrafi być tam wtedy dość ciepło, natomiast zima jest krótka i łagodna – temperatura zimą oscyluje w okolicach 15-16 stopni Celsjusza, a najzimniejszym miesiącem jest styczeń.

wyspy maltaPogoda na Malcie jest raczej jednostajna i przewidywalna – przez większość roku jest ciepło i słonecznie, jedynie w okresie od listopada do stycznia mogą pojawiać się nieliczne okresowe opady deszczu.

Fauna i Flora

Malta jest doskonałym kierunkiem do zwiedzania raf koralowych i żyjącej tam wyjątkowej podwodnej fauny. Koniki morskie, delfiny, kolorowe gatunki ryb – to tylko niektóre z żyjących tam stworzeń, które możemy obserwować nurkując w maltańskich wodach.

kolonią brytyjskąNa samej wyspie natomiast nie znajdziemy zbyt wielu dzikich zwierząt – najczęściej występujące okazy to małe gryzonie, gady takie jak na przykład jaszczurki i różnorodne ptactwo. 

Roślinność na Malcie to w dużej mierze drzewa oliwne, makia, akacje, lawenda czy sukulenty – czyli typowo śródziemnomorska flora. Pomimo braku naturalnych lasów, które zostały powycinane przez ludność, krajobraz jest tam wiecznie zielony. 

Ludność zamieszkująca Maltę

republika maltyMaltańczycy stanowią największą część społeczeństwa Malty – jest to aż 93%. Znacznie mniejsze grupy to ludność Brytyjska – 2% społeczeństwa i Włosi.

Żyją oni głównie w miastach, a te najgęściej zaludnione, takie jak na przykład stolica Malty – Valletta znajdują się przede wszystkim we wschodniej części wyspy.

Obyczaje Maltańczyków

Naród Maltański pod względem swoich zwyczajów i obyczajów jest bardzo ciekawy. Maltańczycy wierzą w przesądy i można to zauważyć nawet podczas zwiedzania wyspy. Na przykład malowane na wieżach kościelnych zegary wskazują różny czas, by zmylić diabła czyhającego za rogiem.

skład archipelagu maltańskiegoWiększe miasta wieczorami tętnią życiem zachęcając koneserów nocnych imprez do zabawy.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że między godziną 13.00 a 16.00 mieszkańcy Malty odpoczywają podczas sjesty, co dla turystów może być niewielkim utrudnieniem, gdyż większość restauracji czy sklepów jest wtedy zamknięta, więc nie zjemy obiadu i nie zrobimy wtedy zakupów.

Religia panująca na Malcie 

Maltańczycy to jeden z najbardziej religijnych narodów. Większość z nich to chrześcijanie, którzy deklarują regularne uczestnictwo w niedzielnej mszy świętej. Niewielki odsetek stanowią też ateiści i wyznawcy pozostałych religii.

Kuchnia i tradycje Maltańskie

wyspę podbili arabowieKuchnia maltańska to w dużej mierze połączenie kuchni włoskiej i brytyjskiej. Różnego rodzaju makarony, pizze, wina – typowo kojarzące się z Włochami, to dania, które na Malcie są równie popularne.

Jednak tradycyjna kuchnia maltańska to potrawy takie jak Fenek, sos z białej fasoli czy ftira, czyli kanapka z tuńczykiem, oliwkami, pomidorem i innymi dodatkami, która ma formę okrągłego chlebka.

Na ulicach często zauważymy też ciastka Pastizzi z nadzieniem serowym lub musem gruszkowym, czy Calzone wypełnione farszem z sera ricotta. 

Historia Malty

Podbijana i zamieszkiwana przez różne ludy na przestrzeni tysięcy lat Malta, może poszczycić się naprawdę długą historią.

wybrzeże maltyJej cywilizacja sięga nawet aż 7000 lat wstecz, a najstarsze znalezione tam ceramiczne przedmioty datuje się na około 5000 rok p.n.e. Na Malcie znajdują się też najstarsze w Europie i jedne z najstarszych na świecie megalityczne świątynie.

Jej bogata historia znajduje swoje odzwierciedlenie w kulturze, architekturze czy sztuce Malty, a jej stolica – Valletta ma aż 320 zabytków, co sprawia, że jest jednym z obszarów na świecie o największej liczbie zabytków, dzięki czemu wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Aktywny wypoczynek i atrakcje na Malcie

Turyści, którzy lubią ciepły klimat i zwiedzanie zabytków architektonicznych z pewnością spędzą miły czas na Malcie. Obserwować można wiele pałaców i barokowych budowli, ale też zabytków sięgających czasów starożytnych, a nawet prehistorycznych.

wyspie maltaJednym z największych skarbów Malty jest obraz namalowany przez Michała Anioła Caravaggio przedstawiający “Ścięcie św. Jana”. Jeśli jednak czas na wakacjach wolimy spędzać bardziej aktywnie, nie zabraknie tu takich atrakcji jak zwiedzanie łodzią nadmorskich grot, jazda na nartach wodnych czy żegluga.

Woda wokół Malty jest niesamowicie czysta, a przepiękne rafy koralowe i wraki zatopionych kiedyś statków kuszą wielbicieli sportów wodnych takich jak nurkowanie.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00