Strona główna » Paszport jak wyrobić? Wszystko, co musisz wiedzieć

Paszport jak wyrobić? Wszystko, co musisz wiedzieć

Paszport

by admin
Paszport

Paszport to bilet do swobodnego podróżowania. Rzeczywiście w UE i strefie Schengen już go nie potrzebujemy, jednak w przypadku dalszej podróży trzeba ten dokument uzyskać.

Kto może wyrobić paszport?

wydanie dokumentu paszportowegoO paszport może ubiegać się każdy obywatel polski powyżej 18 roku życia posiadający pełną zdolność do czynności prawnych. W przypadku osób niepełnoletnich lub osób ubezwłasnowolnionych mogą to zrobić rodzice lub opiekunowie.

Gdzie składa się wniosek o paszport?

Wnioski paszportowe można składać w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce. Listę tych miejsc można znaleźć na stronie Urzędu Wojewódzkiego odpowiednich miejsc do zamieszkania. Polacy mieszkający za granicą mogą ubiegać się o paszport w konsulacie.

Jak długo czeka się na paszport?

termin przykłady ? ty ? sugerowane ? stosowność liczba wyszukiwań ? akcja wydanie dokumentu paszportowegoNLP 5 0 1-3 100% — Dodaj 1-3 dowód uiszczenia opłaty paszportowejOd złożenia wniosku do oczekiwania na paszport może minąć nawet 30 dni. Zazwyczaj dokumenty będą gotowe do odbioru z wyprzedzeniem, ale zależy to głównie od czasu złożenia wniosku paszportowego.

Trzeba liczyć się z tym, że przed wakacjami punkt paszportowy jest zatłoczony. Okazuje się, że na paszport zagraniczny trzeba będzie poczekać dłużej.

Terminy ważności są komunikowane przez funkcjonariuszy, więc zawsze warto zapytać, gdy jesteś w kasie paszportowej.

Dostępność dokumentów można sprawdzić na stronie citizen.gov.pl. Wystarczy wpisać numer sprawy w liście potwierdzającym, aby złożyć wniosek paszportowy.

dokumentu paszportowegoJak tylko wejdziesz na stronę, otrzymasz odpowiedź ze statusem realizacji. Druga możliwość to kontakt telefoniczny z urzędem i podanie numeru sprawy. Jeśli chcesz, aby Twój paszport został szybko przetworzony, możesz ubiegać się o paszport tymczasowy z krótszym okresem ważności.

Jak długo paszport jest ważny?

Obecne przepisy określają okres ważności paszportu: dla dorosłego powyżej 13 lat – 10 lat
Dzieci w wieku do 13 lat  – 5 lat
Dzieci do lat 5 – Paszport tymczasowy, ważny 1 rok.

W szczególności pamiętaj o minimalnym okresie ważności paszportu – dzieci szybko rosną, zamawiają wkrótce pięć lat, a wyrobienie nowego paszportu może zająć do 30 dni (o konkretne daty zapytaj o oficjalną datę).

Zmiana danych osobowych nie jest czymś, co zdarza się w naszym życiu bardzo często, więc jeśli nam się to przytrafia, warto zaktualizować je w dowolnym miejscu – raz i poprawnie. Tutaj szczególnie przypominamy nowożeńcom przed niespodziankami, gdy zaczyna się ich miesiąc miodowy.

sprawie dokumentów paszportowychCzas oczekiwania na nowy paszport to około 30 dni, dlatego zalecamy sprawdzenie ważności dokumentów co najmniej dwa miesiące przed wyjazdem.

Paszporty wydane po 2009 roku zawierają również dane biometryczne, takie jak odciski palców i wizerunki twarzy, dlatego należy pamiętać, że musimy zgłosić się osobiście w biurze paszportowym.

Na koniec słowo pociechy dla tych krajów, których paszporty wygasły za granicą – będziesz mógł wjechać na terytorium swojego kraju ojczystego, pomimo braku ważnych dokumentów.

Ile kosztuje paszport?

dokumentach paszportowychAktualna opłata urzędowa za wydanie paszportu wynosi 140 zł. Jednak zgodnie z polskimi przepisami możesz ubiegać się o obniżoną opłatę lub całkowite jej zwolnienie.

Sposób płatności za uzyskanie paszportu zależy od tego, gdzie składane są dokumenty. Dlatego warto wcześniej skontaktować się z punktem i poznać możliwe metody płatności.

Jakie dokumenty są potrzebne do otrzymania paszportu?

Pierwszą czynnością, którą należy wykonać, jest wypełnienie wniosku paszportowego. Możesz go odebrać w kasie paszportowej. Departament Cyfryzacji odradza pobieranie aplikacji online.

Oprócz wypełnionego wniosku należy dołączyć również: aktualne kolorowe zdjęcie w formacie 35mm x 45mm nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku paszportowego, zgodnie z obowiązującymi wytycznymi, dowód wpłaty za paszport, dokumenty potwierdzająca obniżki opłat lub pełne zwolnienia, aktualny paszport, jeśli brak ważny dowód osobisty, w przypadku zmiany nazwiska po ślubie za granicą, skrócony odpis lub pełny odpis polskiego aktu małżeństwa.

wydanie paszportuTo jest tak zwane minimum.

W przypadku wątpliwości funkcjonariusza w kasie paszportowej, w uzasadnionych przypadkach może potrzebować dodatkowych dokumentów np. w przypadku wątpliwości co do obywatelstwa, tożsamości, sprzecznych danych. W związku z tym możesz zostać poproszony o przedstawienie skróconej kopii dowodu stanu cywilnego lub obywatelstwa polskiego.

Paszport dla dzieci

Paszport dziecka to dokument, który umożliwia nieletnim podróżowanie poza Unię Europejską. Uzyskanie paszportu jest stosunkowo łatwe, wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek i uiścić opłatę paszportową.

Każdemu dziecku bez względu na wiek przysługuje paszport, jednak zasady wydawania dokumentów różnią się w zależności od wieku dziecka. Osoby niepełnoletnie poniżej 5 roku życia nie muszą być obecne, aby ubiegać się o paszport, starsze dzieci muszą być już obecne w urzędzie.

W zależności od wieku zmienia się również okres ważności dokumentu. O paszport dla dziecka występuje rodzic lub opiekun. Muszą złożyć odpowiedni wniosek. Do wniosku należy dołączyć kolorowe zdjęcie paszportowe z ostatnich 6 miesięcy. Pobieraj odciski palców od każdego dziecka powyżej 6. roku życia.

Proces ten odbywa się w obecności instruktora. Wnioski należy składać w każdym punkcie paszportowym na terenie Polski oraz w konsulatach za granicą.

rozporządzenie ministra spraw wewnętrznychPoza zdjęciem i wnioskiem paszportowym o niepełnoletnim statusie należy mieć również potwierdzenie wpłaty, numer PESEL oraz wszystkie aktualne dokumenty dla dziecka.

Należy je złożyć w każdym biurze paszportowym, w którym rodzic lub opiekun wyrazi zgodę na wydanie paszportu. Czas oczekiwania na dokumenty nie powinien przekraczać 30 dni.

Paszport dla zwierząt

odbioru paszportuPaszport psa jest niezbędny, gdy właściciel chce z nim podróżować poza granice kraju. Obowiązuje we wszystkich krajach UE oraz w Szwajcarii, Islandii, Norwegii, Andorze, Monako, Watykanie, Liechtensteinie i San Marino. W niektórych krajach mogą obowiązywać własne przepisy, więc przed podróżą sprawdź dokładnie obowiązujące w Twoim kraju przepisy.

Na przykład w Wielkiej Brytanii wymagany jest okres kwarantanny do 6 miesięcy, podczas gdy w Szwecji, Irlandii lub na Malcie wymagane jest dodatkowe odrobaczenie kleszczy i tasiemców na 24 godziny przed wjazdem. Podróżując z psami po Polsce wystarczy mieć aktualną książeczkę szczepień.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00