Strona główna » Grecja co warto wiedzieć przed podróżą?

Grecja co warto wiedzieć przed podróżą?

Grecja

by admin
Grecja

Grecja słynie z piaszczystych plaż, wysp wulkanicznych i oszałamiających świątyń. Jest również znany jako miejsce narodzin demokracji, filozofii, dramatu i Igrzysk Olimpijskich.

greckich wyspStarożytni Grecy poczynili ogromne postępy w wielu dziedzinach artystycznych i intelektualnych i wydali wielu wielkich myślicieli i artystów, w tym Homera, Platona, Sofoklesa i Arystotelesa.

Jest dużo kultury do przyjęcia, jeśli przejdziesz do niej między próbowaniem pysznego jedzenia, a pływaniem w lśniących lazurowych wodach.

Położenie Grecji

europejska karta ubezpieczenia zdrowotnegoGrecja znajduje się w południowo-wschodniej części Europy nad wschodnim Morzem Śródziemnym. Kraj znajduje się na południu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z Bułgarią, Turcją, Macedonią Północną i Albanią. Grecja ma 132 000 kilometrów kwadratowych, a zatem jest znacznie mniejsza niż Niemcy.

Grecja ponownie dzieli się na kontynent i wiele wysp o różnych rozmiarach.

Nawiasem mówiąc, naliczono ponad 3000 wysp, ale tylko niewielka część jest zamieszkana, a mianowicie 87. Grecja ma linię brzegową o długości ponad 13 000 kilometrów. Kraj jest dość górzysty, a duże części kraju pokryte są górami.

terenie grecjiNajwyższą górą jest Olimp i osiąga wysokość 2917 metrów. Grecja jest często określana jako kraj górzysty.

Grecja jest podzielona na trzy duże obszary: Grecja kontynentalna, półwysep Peloponez na południu oraz wiele mniejszych i większych wysp, o których już wspomniano.

Wiele wysp Grecji można podzielić na kilka grup wysp. Wyspy Jońskie znajdują się u zachodnich wybrzeży Grecji na Morzu Jońskim.

Na Morzu Egejskim znajdują się jednak Wyspy Egejskie. Należą do nich Cyklady, Sporady, Wyspy Egejskie Północne i inne. Znajduje się tu również Kreta. Jest to największa grecka wyspa i piąta co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym.

Klimat i pogoda w Grecji

grecy uwielbiają świętowaćW klimacie śródziemnomorskim Grecja cieszy się pogodą gorących suchych lat i chłodnych do łagodnych zim z odrobiną deszczu.

Położona w południowo-wschodniej Europie Grecja graniczy z Morzem Śródziemnym na południu, a także z Morzem Jońskim i Morzem Egejskim odpowiednio na zachodzie i wschodzie.

Typowy klimat śródziemnomorski występuje w większości obszarów przybrzeżnych w Grecji, w tym w Atenach, na Krecie i w niektórych częściach środkowej Grecji kontynentalnej.

polskich turystówGórzyste regiony Grecji, takie jak prowincja Peloponez i pasmo Pindus, które przecina centrum kraju, mogą być dość zimne w zimie i często doświadczają opadów śniegu w tym czasie.

Te regiony wysokogórskie doświadczają alpejskiego klimatu. Północna Grecja, wzdłuż granicy z Albanią i Byłą Jugosłowiańską Republiką Macedonii, ma bardziej umiarkowany klimat charakteryzujący się gorącymi suchymi latami i mroźnymi, mokrymi zimami.

Jednak często występują burze z piorunami również w miesiącach letnich.

Pory roku w Grecji są głównie podzielone na długi okres ciepły, lato i długi okres chłodny i mokry, zima. Jesień i wiosna w Grecji i wydają się być krótkotrwałe.

Gorący i suchy okres letni trwa od kwietnia do maja, czerwca, lipca, sierpnia i września. Deszczowy i nieco chłodniejszy okres zimowy występuje w październiku, listopadzie, grudniu, styczniu, lutym i marcu.

Grecja fauna i flora

temat grecjiŚwiat zwierząt Grecji ma charakter śródziemnomorski, z najliczniejszymi zwierzętami przybrzeżnymi i morskimi.

Naliczono 50 gatunków ssaków, 362 ptaki, 300 gatunków ryb i wiele innych gatunków morskich i. Łącznie zarejestrowano 1 500 gatunków zwierząt.

Ekspansja działalności człowieka znacznie ograniczyła dziką przyrodę: dzika przyroda, taka jak wilki, niedźwiedzie, dziki, jelenie, koziorożce i szakale, jest dziś rzadkością.

grecji spotkaćOwce, konie, bydło, kozy i różne inne zwierzęta domowe są powszechne w ciągu dnia. Ptaki są głównie wędrowne (jaskółki, krzyżówki, czaple, bociany, przepiórki, żółwie itp.).

Istnieją jednak również endemiczne drapieżniki (sęp, orzeł, jastrząb, sowa) i mrówki. Gatunki są szczególnie obfite.

Zazwyczaj kraj śródziemnomorski, Grecja jest bogata w wiecznie zielone i liściaste drzewa i krzewy oraz aromatyczne rośliny.

Całkowity świat roślin wynosi 4045 gatunków, z których dominuje oliwka, topola, platan, cyprys, figa, laur, sosna, jodła, dąb, kasztan, cytrusy, winorośl, chleb świętojański itp.

Ludność grecka

Populacja Grecji w 2021 roku szacowana była na 10 423 054 osób w połowie roku według danych ONZ. Populacja Grecji śródziemnomorski klimatodpowiada 0,13% całkowitej populacji świata.

Wskaźniki zmian populacji w 2021 r. 255 żywych urodzeń średnio dziennie (10,61 w ciągu godziny) 299 zgonów średnio dziennie (12,47 w ciągu godziny).

Grecja zmaga się z głębokim kryzysem gospodarczym w ciągu ostatniej dekady. W rezultacie wielu imigrantów ekonomicznych wyjechało do innych krajów.

Wreszcie, wszystkie zachęty greckich rodzin do posiadania większej liczby dzieci zostały zniesione podczas kryzysu. Tak więc zarejestrowana populacja Grecji maleje na papierze.

Greckie obyczaje

Cywilizacja grecka jest jedną z najważniejszych cywilizacji w krótkiej historii ludzkości na planecie Ziemia. Grecja była pierwszą cywilizacją, która wyróżniała się w Europie osiem tysięcy lat temu.

wymarzone wakacjeW dorzeczu Morza Egejskiego została założona, aby zrewolucjonizować tę wielką cywilizację w wielu dziedzinach ludzkiego sposobu myślenia i działania rasy ludzkiej.

Grecy byli pionierami zachodniej filozofii, ale także matematyki, wraz z Arabami i Egipcjanami.

Grecy czcili swoich bogów, oddając im część i organizując festiwale i gry na ich cześć.

Kultura Wczesna literatura grecka zawierała historie, które uczyły lekcji i długie wiersze, które opowiadały o przygodach. Grecy wierzyli, że rozgniewani bogowie mogą sprawiać kłopoty ludziom.

Dlatego wierzyli, że ważne jest, aby czcić bogów; czynili to z posągami, świątyniami, wydarzeniami. Starożytni Grecy mieli różne metody pochówku i często wierzono, że jeśli nie zapewniono ci właściwego pochówku wraz z odpowiednimi rytuałami, byłeś przeznaczony do cierpienia między światami, dopóki twoje rytuały przejścia do podziemi nie zostaną zakończone.

Grecka kuchnia

Kuchnia grecka używa niektórych aromatów częściej niż inne kuchnie śródziemnomorskie. Takie jak oregano, mięta, czosnek, cebula, koperek i liście laurowe.

dania obiadoweInne popularne zioła i przyprawy to bazylia, tymianek i nasiona kopru włoskiego.

Pietruszka jest również używana jako dodatek do niektórych potraw. Wiele greckich przepisów, zwłaszcza w północnych częściach kraju, używa “słodkich” przypraw w połączeniu z mięsem, na przykład cynamonu, całych przypraw i goździków w gulaszach.

Najbardziej charakterystycznym i starożytnym elementem kuchni greckiej jest oliwa z oliwek, która jest używana w większości potraw. Jest produkowany z drzew oliwnych widocznych w całym regionie i dodaje charakterystycznego smaku greckiego jedzenia. Same oliwki są również powszechnie spożywane.

Greckie jedzenie jest proste, kolorowe i niezwykle pożywne. Ponadto greckie jedzenie ma reputację zdrowego serca. Dzieje się tak dlatego, że wykorzystuje oliwę z oliwek, ryby, chude mięso, warzywa, zioła i zboże.

Krótka historia Grecji

Historia Grecji sięga czasów myśliwych z epoki kamienia łupanego. Później przyszli wcześni rolnicy oraz cywilizacje minojskie i mykeńskie.

wakacje w grecjiPo tym nastąpił okres wojen i najazdów, znany jako średniowiecze.

Starożytne greckie epoki klasyczne i hellenistyczne są bez wątpienia najpiękniejszymi czasami, pozostawiając po sobie niezliczone idee, koncepcje i podstawy tego, co obecnie nazywamy “cywilizacją zachodnią”.

Jednak poprzednie dwa tysiąclecia prowadzące do tych starożytnych czasów, a także kolejne dwa tysiąclecia, są częścią historii Grecji po pozostawieniu równie bogatego śladu kulturowego na terytorium.

Dialekty starożytnej Grecji wywarły ogromny wpływ zarówno na współczesny język grecki, jak i na słownictwo innych języków używanych w dzisiejszym świecie. Sztuka i architektura starożytnej Grecji okazały się bardzo wpływowe w naszych czasach na wewnętrzne społeczeństwo zachodnie.

Najważniejsze atrakcje turystyczne Grecji, które warto zobaczyć

Kosmopolityczna stolica Grecji jest jednym z najciekawszych miejsc do odwiedzenia na ziemi. Z zapisaną historią ponad 3000 lat, Ateny są doskonałym miejscem na wypad do miasta z mnóstwem opcji zwiedzania, w tym Akropolem, Starożytną Agorą, Nowym Muzeum Akropolu i Rzymską Agorą.

Jako drugie co do wielkości miasto Grecji, Saloniki są ważnym ośrodkiem w północnej Grecji. Obdarzone bogatą i długą historią, Saloniki są bramą do Halkidiki, pięknych małych wiosek Macedonii i północnych wysp Morza Egejskiego.

 

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00