Strona główna » Izrael wakacje

Izrael wakacje

Izrael

by admin
Izrael wakacje

wschodnim brzegu morza śródziemnegoIzrael i wakacje w nim to dla niektórych możliwość zobaczenia Ziemi Świętej a dla innych zwiedzenia kibuców. Kraj posiada też bardzo ciekawą historię i plaże, które zapierają dech w piersiach.

Dodatkiem do tego wszystkiego jest możliwość kontaktu z kulturą. W Izarealu możemy zarówno wybrać się na koncert klezmerski w wykonaniu chasydzkiej grupy, jak i odwiedzić jeden z klubów sceny elektronicznej w Tel Avivie.

Dlaczego warto wyjechać na wczasy do Izraela?

bliskim wschodzieDlaczego warto wyjechać na wczasy do Izraela? Powody można by mnożyć w nieskończoność. Pod spodem jednak wymieniamy najważniejsze:

 • Jerozolima – starożytna i monumentalna. Zrobi wrażenie na każdym miłośniku historii.
 • Wzgórze Świątynne, Bazylika Grobu Pańskiego, Ściana Płaczu – Izrael to niezwykle ważne miejsce dla największych religii abrahamowych.
 • Każdego roku odwiedzają go tysiące pielgrzymów chrześcijańskich, żydowskich i muzułmańskich.
 • Morze Martwe – tak naprawdę nie jest morzem, ale słonym jeziorem. I to bardzo słonym. Na jego powierzchni możemy swobodnie się unosić bez poruszania rękami. A do tego w okolicach akwenu panuje naprawdę niezwykły mikroklimat.
 • Plaże w okolicach Tel Avivu. To nowoczesne miasto może pochwalić się świetnymi miejscami do plażowania. Warto je odwiedzić pomiędzy zwiedzaniem miejsc świętych i zabytków.
 • Scena elektroniczna. Niektórych może to mocno zdziwić. Do Izraela ludzie jeżdżą też potańczyć. A bardziej konkretnie mówiąc, poruszać się przy elektronice w klubach Tel Avivu.
 • Hummus, falafel i inne dania kuchni izraelskiej. Hummus i falafel obecnie są hitem światowej gastronomii. A tak się składa, że Izrael to jedna z kolebek tych przysmaków. Spróbujemy ich tutaj w dziesiątkach odmian i wariantów.

Co warto wiedzieć przed podróżą do Izraela?

terytorium izraelaZ naszej perspektywy patrząc, Izrael to odległy i dosyć egzotyczny kraj. Z jednej strony uchodzi za bardzo “europejski” w porównaniu z innymi państwami regionu.

A z drugiej naprawdę wiele rzeczy może tutaj zaskoczyć polskiego turystę. Pod spodem zamieszczamy ważne informacje na temat tego państwa:

 • Językiem urzędowym kraju jest hebrajski – mowa, która była martwa przez setki lat i została wskrzeszona na początku dwudziestego wieku. Niestety jest to język trudny i nasze ucho może mieć problemy nawet z wyłapaniem w nim poszczególnych słów. Sprawa jeszcze bardziej komplikuje się w wypadku lokalnego pisma. Technicznie rzecz ujmując nawet nie jest ono alfabetem (zapisuje się w nim tylko spółgłoski, a samogłoski pozostawiane są w sferze domysłu). Na szczęście w turystycznych miejscach nazwy ulic napisane są również alfabetem łacińskim i pismem arabskim.tel awiw
 • Jak się dogadać na ulicy? Większość młodych Izraelczyków mówi biegle po angielsku. Niektóre grupy chasydów w dalszym ciągu posługują się językiem jidisz. Wbrew pozorom należy on do rodziny germańskiej – osoby posługujące się niemieckim mają tutaj sporą szansę na komunikację. Pamiętajmy też, że Izrael został stworzony przez imigrantów, a niektóre fale napłynęły dosyć niedawno. Wielu mieszkańców do pewnego stopnia komunikuje się w mowach swoich dawnych, przybranych ojczyzn. Na ulicach usłyszymy rosyjski i różne warianty arabskiego. Jeśli poszczególni sprzedawcy na straganach będą posługiwać się łamaną polszczyzną, również nie powinniśmy się dziwić.
 • Waluta Izraela to Nowy Szekel. W większych miastach bez problemu znajdziemy ją w kantorach. Podobnie jak w przypadku innych “niszowych” pieniędzy, warto porównać ceny w kilku punktach. Dobrym rozwiązaniem jest też zabranie gotówki w dolarach.
 • Szczepienia. Osoby zaszczepione dwiema dawkami przeciwko covid-19 (jedną w wypadku preparatu Johnsona), mogą swobodnie wjechać na teren państwa. Wszystkie inne obowiązują testy PCR.

Czy Izrael jest bezpieczny dla turystów?

izraela izraelWiadomości od lat wręcz nieustannie podaję informacje o walkach w Palestynie.

Regularnie pojawiają się też doniesienia o atakach lub próbach ataków terrorystycznych w Jerozolimie i Tel Avivie. I właśnie z powyższych powodów wielu Polaków zastanawia się, czy Izrael jest bezpieczny dla turystów.

Tutaj należy powiedzieć dwie rzeczy. Po pierwsze życie większości regionów kraju toczy się normalnie. Po drugie warto zachować ostrożność.

Powinna ona polegać przede wszystkim na:

 • unikaniu obiektów wojskowych
 • unikaniu demonstracji – zwłaszcza tych o zabarwieniu politycznym czy religijnym
 • unikaniu zwiedzania Strefy Gazy, granicy z Syrią oraz Zachodniego Brzegu Jordanu

izraela izraelPonadto w Izraelu bardzo częste są kontrole bezpieczeństwa. I jeśli już do jakiejś dojdzie, powinniśmy bezwzględnie wykonywać polecenia władz.

Kiedy na wakacje do Izraela?

Kolejna istotna informacja, to kiedy wybrać się na wakacje do Izraela. Kraj jest w dużej mierze pustynny. Nie powinno więc dziwić, że przez większość roku utrzymuje się ciepło.

muzeum izraelaW styczniu temperatura rzadko spada poniżej 16 stopni Celsjusza. Co ciekawe, w tym miesiącu woda może być cieplejsza niż powietrze (19 stopni).

Kąpiele mogą jednak utrudnić nam relatywnie częste opady (średnio 11 dni).

W kwietniu średnia temperatura dzienna wynosi 23 stopnie Celsjusza, a dni, w które pada, są ekstremalnie rzadkie.

Najbardziej atrakcyjne na wyjazd do Izraela wydają się jednak lipiec, sierpień i wrzesień. Temperatura będzie bowiem oscylować wokół 30 stopni – wreszcie będzie można się wygrzać. Z kolei szansa na opady jest właściwie zerowa.morza martwego

Ile kosztują wakacje w Izraelu?

autonomia palestyńskaTo ile kosztują wakacje w Izraelu, zależy od tego, na jaki typ wyjazdu się zdecydujemy. Możemy polecieć do Tel Awiwu we własnym zakresie.

Ceny za lot w jedną stronę obecnie oscylują wokół tysiąca złotych (aczkolwiek czasami można ustrzelić promocję). W hostelach zapłacimy od stu złotych w górę za łóżko we wspólnej sali i od trzystu złotych za pokój.

Żywić możemy się z kolei streetfoodami, które jak na lokalne warunki są dosyć przystępne.

klimat śródziemnomorskiDruga opcja to zorganizowane wycieczki. W tym wypadku zapłacimy od dwóch i pół tysiąca złotych za tygodniowy wyjazd objazdowy.

Ile kosztuje wycieczka do Ziemi Świętej?

Wycieczka do Ziemi Świętej to wyjazd do Izraela, który koncentruje się na atrakcjach natury sakralnej.

Za zwiedzanie Wzgórza Świątynnego, Betlejem i kilku innych atrakcji zapłacimy od 3000 złotych w górę.

You may also like

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00